Śmiej się każdego dnia, dzień bez śmiechu to dzień stracony

Śmiej się każdego dnia, dzień bez śmiechu to dzień stracony
Fátima Servián Franco

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Fátima Servián Franco.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Śmiej się codziennie. Dzień bez śmiechu po prostu przecieka przez nasze palce, utracony na zawsze. To może brzmieć jak dentystyczna reklama, ale naukowcy udowodnili, że kora mózgowa wyzwala impulsy elektryczne sekundę po tym, jak zaczynamy się śmiać. Kiedy się śmiejemy, mózg nadaje sygnał, który powoduje wydzielanie endorfin. To z kolei wywołuje uczucie wewnętrznego dobrego samopoczucia i komfortu, a także łagodzi ból i pomaga zrównoważyć naszą energię.

Śmiech jest naturalnym środkiem odprężającym i może być uważany za rodzaj medytacji. Kiedy się śmiejemy, wkraczamy w miejsce, w którym nie istnieje ani umysł, ani czas. Umysł postępuje zgodnie z oczekiwaniami, a śmiech poza to wykracza, podobnie jak medytacja, pozwala nam osiągnąć ponadczasowy stan, w którym możemy odłączyć się od rzeczywistości i zapomnieć o wszystkich rzeczach, które powodują ból głowy .

Śmiech ma tak terapeutyczne działanie, że stanowi nawet odrębną dziedzinę psychologii: terapię śmiechem. Jest to strategia skoncentrowana na używaniu śmiechu do wywoływania pewnych stanów emocjonalnych.

Chociaż nie można oficjalnie uznać tego za rodzaj terapii, ponieważ nie leczy ona choroby samodzielnie, to jednak pomaga przeciwdziałać negatywnym skutkom lęku. Może także zmniejszyć intensywność negatywnych emocji, takich jak smutek. Śmiej się więc codziennie.

W miarę upływu lat, jesteś mniej skłonny do płaczu z powodu bzdur i bardziej skłonny do śmiechu z ich powodu.

Korzyści płynące z terapii śmiechem

Terapia śmiechem pomaga rozładować sytuacje życiowe i rozwinąć optymistyczne i oparte na rywalizacji podejście. Ludzie, którzy uczestniczą w terapii śmiechem, uczą się widzieć siebie, swoje otoczenie i swoje możliwości w lepszym świetle. Właśnie dlatego sytuacje, które sprawiają, że “śmiejemy się jak szaleni” są tak trudne do powstrzymania.

Szczęśliwa kobieta z motylami we włosach.

Zgodnie z tą techniką mamy się śmiać przez co najmniej minutę, trzy razy dziennie. Może wydawać się to bardzo mało, ale wystarczy by zauważyć zmiany w jakości życia. Dzieje się tak dlatego ponieważ śmiech jest doskonałym środkiem zapobiegawczym pozwalającym uniknąć niepożądanych stanów emocjonalnych. Terapia śmiechem pozwala nam uwolnić się od stresu (obniżyć poziom kortyzolu) i nabrać większego dystansu do problemów w naszym życiu.

Wiele badań dowiodło, że śmiech jest korzystny dla zdrowia, pomaga poprawić odporność i utrzymać równowagę psychiczną na odpowiednim poziomie. Czy potrzebujesz więcej powodów, aby spróbować terapii śmiechem? Na co czekasz?

Są ludzie, którzy rozśmieszają nas, chociaż wcale nie maja takiego zamiaru. Dzieje się tak, ponieważ sama ich obecność sprawia, że ​​jesteśmy szczęśliwi, dlatego też każda drobna rzecz może nas rozśmieszyć. Wystarczy na nich spojrzeć, pobyć w ich towarzystwie i posłuchać. Nawet jeśli nie mówią nic specjalnego lub opowiadają pozbawione sensu dowcipy, wciąż mogą nas rozśmieszyć.

-Javier Marias-

Śmiej się każdego dnia. Śmiech chroni przez depresją

Jednym z najlepszych sposobów walki z depresją jest poczucie humoru. O wiele łatwiej jest uciec od negatywnych myśli i emocji, jeśli przepuszczamy je przez pozytywne filtry poczucia humoru. Pamiętaj, że sposób, w jaki interpretujemy rzeczywistości, ma o wiele większy wpływ na nasz nastrój niż na same fakty.

Rudowłosa kobieta.

Tak więc, terapia śmiechem jest korzystną i skuteczną techniką, która uzupełnia leczenie depresji. Kiedy się śmiejemy, czujemy się szczęśliwsi, spokojniejsi i bardziej zrelaksowani. Ponadto, jak powiedzieliśmy wcześniej, na poziomie chemicznym śmiech generuje endorfiny, dzięki czemu czujemy się lepiej.

Jak powiedział Pablo Neruda, szczery śmiech jest odbiciem naszego wewnętrznego “ja” . Dlatego życie z humorem to doskonały sposób na zadbanie o nasze zdrowie.

“Nie ma nic lepszego od głębokich oddechów, które wykonujemy po długim śmiechu. Na świecie nie ma nic przyjemniejszego niż brzuch bolący z dobrego powodu “

Stephen Chbosky


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.