Czy wiesz jaki jest wpływ fascynacji na mózg? Fascynacja to emocja, do której zawsze dążą eksperci od neuromarketingu. Jak również wszyscy artyści, filmowcy i twórcy treści. Wszyscy wiedzą, że jeśli uda im się wzbudzić to uczucie u docelowych odbiorców, to sukces jest gwarantowany.
Dowiedz się wszystkiego o wpływie fascynacji na mózg w dzisiejszym artykule.
Kiedy ktoś czuje się zafascynowany czymś, nie zapomina o bodźcu, który dzięki temu poczuł. Pozostaje trwałe wrażenie psychologiczne, które budzi pozytywne uczucia i inspiruje.
Chcielibyśmy zadać Ci proste pytanie. Kiedy ostatnio doświadczyłeś tej emocji? Może było tak po obejrzeniu dzieła sztuki lub filmu. Może zafascynował Cię krajobraz, utwór muzyczny, najnowszy przełom technologiczny, a nawet osoba. Niewiele jest wrażeń tak przyjemnych jak to.
Kategoryzujemy fascynację jako „pozytywną emocję”, ale w rzeczywistości jest ona w stanie wywołać nieskończoną liczbę wrażeń, uczuć i myśli. Sprawia, że czujemy się szczęśliwi, radośni, natchnieni, zainteresowani, zdumieni, a czasem nawet zakochani.
Jak możemy łatwo z tego wywnioskować, mówimy tutaj o psychofizjologicznym stanie wielkiej transcendencji. Wpływ fascynacji jest znaczący. Do tego stopnia, że często próbujemy wykorzystać tę emocję, aby wpłynąć na innych.
Osoby, które potrafią zafascynować określoną grupę, nie tylko przyciągną ich uwagę, ale zostaną przez nią zaakceptowane i podziwiane.
Wpływ fascynacji na mózg
Każdy nauczyciel czy wychowawca wie, że aby wzbudzić zainteresowanie dziecka, trzeba rozpalić w nim iskrę fascynacji. Muszą wiedzieć, jak mogą stworzyć tę emocję, używając materiału, którego potrzebują do nauczania, aby było ono bardziej motywujące.
Ta emocja wywiera ogromny wpływ na umysł dziecka i pozwala nam wzbudzić jego zainteresowanie nauką, ale także odkrywaniem. Fascynacja to bardzo silny stan umysłu. Jaki jest tego powód? Cóż, każdy bodziec, który wywołuje w nas fascynację, niemal natychmiast aktywuje nasz układ limbiczny.
To jest obszar mózgu powiązany z emocjami. Po pobudzeniu tego obszaru uwalniane są endorfiny (hormon przyjemności), które mogą nawet pomóc ludziom skupić się i popłynąć z nowymi pomysłami.
Ciekawostką jest fakt, że termin „fascynować” ma swoje łacińskie korzenie w innym słowie, z którego pochodzi: czarować. Przez długi czas słowo to miało negatywną konotację. Ludzie wierzyli, że każdy, kto doświadczył fascynacji, był w stanie wywierać różne rodzaje złych mocy oraz wpływać i kontrolować innych ludzi.
Obecnie ludzie w to nie wierzą. Z psychologicznego punktu widzenia fascynacja czymś jest wynikiem psychologicznego procesu pozytywnego samopoczucia i transcendencji.
Innowacja i fascynacja zawsze idą w parze
Duże marki na rynku, zwłaszcza technologiczne, wiedzą, że chcąc dotrzeć do swoich klientów, muszą wywierać duży wpływ emocjonalny. Jeśli nie ekscytuje nas produkt, to nie jest dobry znak. Możemy również dodać, że jeśli nowy produkt nie wzbudza fascynacji u docelowych odbiorców, to generalnie nie jest wystarczająco innowacyjny.
Dlatego fascynację możemy zdefiniować za pomocą szeregu bardzo konkretnych czynników:
- Rzeczy, które nas fascynują, również stanowią dla nas wyzwanie, ponieważ wydają się być w jakiś sposób inne i przez to przyciągają naszą uwagę. Nasz mózg zawsze przyciągają różne, stymulujące i atrakcyjne elementy.
- Ponadto fascynacja generuje pożądanie, oczekiwanie i wielką ciekawość.
- Jeśli coś nas fascynuje, to z kolei stwarza pewność i bezpieczeństwo. Nie ma znaczenia, czy jest nowy. Jeśli to fascynujące, to jest pożądane, a jeśli tego chcemy, to nas przyciąga.
Kiedy czujesz się zafascynowany, żyjesz chwilą i jesteś w stanie przepływu
Psycholog Mihaly Csikszentmihalyi również zbadał koncepcję fascynacji i powiązał ją ze stanem flow. Wyjaśnia, że fascynacja to nie to samo, co zainteresowanie czymś. Jest to dużo głębsze.
To prawie jak zakochanie się, ponieważ daje nam uczucie absolutnej koncentracji. Skupiamy się na tu i teraz i doświadczamy absolutnego zaangażowania w to, co przykuło naszą uwagę.
Siła estetycznej ekscytacji a wpływ fascynacji na mózg
Wpływ fascynacji jest kluczem do estetycznych emocji. Rafael Bisquerra, profesor Uniwersytetu w Barcelonie, definiuje emocje estetyczne jako reakcję generowaną, gdy mózg interpretuje coś jako piękne. Moglibyśmy jednak pójść znacznie dalej.
Ponieważ w rzeczywistości nie kierujemy się tylko tym, co jest przyjemne lub atrakcyjne dla oczu.
Mózg fascynują również tajemnicze rzeczy, które wzbudzają w nas ogromne zainteresowanie. Badania takie jak to przeprowadzone na Uniwersytecie w Belgradzie (Serbia) dają nam do myślenia w tej sprawie.
Niewiele rzeczy ma większy wpływ na nasz umysł niż te, które wydają się nam niejednoznaczne. Kiedy otrzymujemy bodziec estetyczny, który łączy to, co znane i nieznane, mózg jest pobudzony, zainspirowany i pod wrażeniem.
To, co nas fascynuje, sprawia, że chcemy wiedzieć więcej. To jak obserwowanie Wielkiego Sfinksa w Gizie. Przyciągają nas jego wymiary, położenie, kształt i historia.
Jednak to, co naprawdę przyciąga nas bardziej niż piękno, to tajemnica. Kiedy estetyka łączy się z wyzwaniami, w naszym umyśle pozostaje większy ślad, a efekt emocjonalny jest większy.
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
- Bisquerra Alzina, Rafael (2009). Psicopedagogía de las emociones. Madrid: Paidos
- Schindler, I., Hosoya, G., Menninghaus, W., Beermann, U., Wagner, V., Eid, M., & Scherer, K. R. (2017). Measuring aesthetic emotions: A review of the literature and a new assessment tool. PLoS ONE, 12(6), Article e0178899. https://doi.org/10.1371/journal.pone.0178899
- Marković S. (2012). Components of aesthetic experience: aesthetic fascination, aesthetic appraisal, and aesthetic emotion. i-Perception, 3(1), 1–17. https://doi.org/10.1068/i0450aap