Czy Ty też za dużo przepraszasz?

Zasadniczo przepraszanie jest jednym ze spoiw społecznych, które wzmacniają relacje. Jednak nadmierne przepraszanie jest czymś negatywnym. Dowiedz się więcej!
Czy Ty też za dużo przepraszasz?

Ostatnia aktualizacja: 22 czerwca, 2021

Czy Ty też za dużo przepraszasz? Przepraszanie jest spoiwem, które poprawia relacje społeczne. Jednak zbyt częste przepraszanie może być odebrane negatywnie. Pamiętaj, że akt przeprosin powinien być znaczący. Oznacza to, że nie powinno to być ciągła i obsesyjna czynność, ponieważ może to świadczyć o braku pewności siebie.

„Przepraszam, że przeszkadzam, ale czy mogę zadać pytanie?„Bardzo przepraszam, ale czy możesz położyć tam ten długopis?” „Przepraszam, ale uważam…” Moglibyśmy podać tysiące przykładów codziennych sytuacji, w których słowo „przepraszam” po prostu spływa nam z czubka języka.

Chociaż przepraszanie świadczy o grzeczności lub manierach, robienie tego zbyt często jest czymś negatywnym. Jean de la Bruyère powiedział, że w naszym świecie jest tylko jedna dopuszczalna przesada: okazywanie prawdziwej wdzięczności. Jednak podziękowanie to nie to samo, co bycie naprawdę wdzięcznym.

Zmęczona kobieta

Podobnie jest z przebaczeniem. Możesz powiedzieć „przepraszam” dwadzieścia lub więcej razy dziennie. Jednak zawsze lepiej jest mówić to tylko wtedy, gdy jest to naprawdę konieczne. Przyjrzyjmy się temu bliżej.

Czy uważasz, że za dużo przepraszasz?

Kiedy mówisz, że za coś przepraszasz, robisz to dlatego, żeby ktoś Ci wybaczył. Prędzej czy później ludzie wokół Ciebie znudzą się słyszeniem tego słowa z Twoich ust. Albo co gorsza, pomyślą, że nie masz wystarczającej pewności siebie, aby działać autonomicznie. Dlatego, jak to bywa w innych dziedzinach życia, należy unikać skrajności.

Przykładem skrajności jest Donald Trump. Jedną z jego kluczowych cech jest to, że nigdy nie przeprasza, ponieważ według niego „nigdy nie popełnia błędów”. Innym przykładem takiej skrajności jest Martin Winterkorn, były dyrektor generalny Volkswagena.

Pomimo dowodów oszustw popełnionych przez Volkswagena podczas testów emisji spalin samochodów z silnikiem diesla, publiczne przeprosiny zajęły mu prawie rok. Kiedy w końcu przeprosił, i tak było już za późno i spora część zaufania klientów zniknęła.

Po drugiej stronie spektrum są ludzie, którzy nadużywają przeprosin. Czasami robią to z grzeczności lub dobrych manier, a inni po prostu z braku poczucia bezpieczeństwa. We wszystkich przypadkach nie zdają sobie sprawy z konsekwencji takiego postępowania.

Oto niektóre z nich.

Dewaluuje to cel przebaczenia

Wybaczanie i proszenie o przebaczenie to dwa wysoce terapeutyczne ćwiczenia. Rozwiązują konflikty, odciążają i łagodzą napięcia. Niewiele czynów pociąga za sobą większą odpowiedzialność niż przyznanie się do winy i proszenie drugiej strony o wybaczenie.

Jeśli jednak spędzasz cały dzień prosząc o przebaczenie za nieistotne rzeczy, akt ten traci swój cel i znaczenie.

Dewaluujesz się

Za dużo przepraszasz? Jeśli tak, poświęć chwilę nad zastanowieniem się nad kolejnym pomysłem. Jak myślisz, jak inni Cię widzą za każdym razem, gdy przepraszasz za coś nieistotnego? Niektóre sytuacje nie wymagają przeprosin. Jest kilka okoliczności, w których musisz prosić o wybaczenie.

Musisz zrozumieć, że powiedzenie, że przepraszasz, niekoniecznie oznacza, że jesteś pokorny, uprzejmy lub pełen szacunku. Nie przepraszaj za zadawanie pytań, przechodzenie, siadanie, upuszczenie ołówka, proszenie o pomoc lub oddychanie. Takie postępowanie zwiększy Twoją samoocenę i pewność siebie.

Prośba o przebaczenie jako sposób na wyjście z pewnych sytuacji

większość z nas to robi: przeprasza, jakby to była karta „wyjścia z więzienia”, aby uniknąć pewnych sytuacji. Są chwile, w których z jakiegoś powodu Twoja niepewność lub nieśmiałość wychodzą na powierzchnię. Pomyśl o tym.

Często zdarza się, że ludzie przepraszają, gdy zwracają się do nieznajomego. Na przykład: „Przepraszam, czy mogę zadać pytanie?” lub „Przepraszam, czy mógłbyś mi to podać?”

Kiedy przepraszać, a kiedy nie?

Jeśli za dużo przepraszasz, dowiedz się, kiedy jest to właściwe, a kiedy nie. Praca nad tym sprawi, że poczujesz się bardziej kompetentny i pewny siebie w każdej sytuacji i scenariuszu.

Kiedy prosić o przebaczenie

  • Przeproś, jeśli kogoś skrzywdziłeś.
  • Rób to, gdy obraziłeś, rozczarowałeś lub zraniłeś uczucia drugiej osoby.
  • Poproś o przebaczenie, gdy żałujesz swojego zachowania.
  • Bądź w stanie prosić o przebaczenie za każdym razem, gdy popełnisz błąd, który wpłynie na innych.
  • Przeproś, aby zakończyć spory i stare urazy.
  • Naucz się prosić siebie o przebaczenie. Wszyscy popełniamy błędy lub dokonujemy niewłaściwych wyborów.

Kiedy nie przepraszać

  • Nie przepraszaj, wyrażając swoją opinię.
  • Unikaj okazywania przeprosin w sytuacjach, gdy jest to bez znaczenia. Na przykład za każdym razem, gdy zwracasz się do kogoś, chcesz zadać pytanie lub chcesz coś wziąć.
  • Nie proś o przebaczenie, gdy potrzebujesz pomocy.

Za dużo przepraszasz? Chociaż czasami przepraszanie jest konieczne, czasami należy tego unikać.

Nie przepraszaj bez potrzeby

Podsumowując, chociaż prawdopodobnie słyszałeś, że tylko silni ludzie przepraszają, musisz wyznaczyć granice. Zbytnie przepraszanie zaciera granicę między prawdziwym a potężnym znaczeniem przebaczenia i może wpłynąć na Twoją samoocenę.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.