Inspiracja - najlepiej szukać jej w swoim sercu

Inspiracja - najlepiej szukać jej w swoim sercu

Ostatnia aktualizacja: 06 kwietnia, 2017

Motywacja i inspiracja to elementy życia niezbędne do tego, by iść do przodu i rozwijać się jako człowiek. Jeżeli istnieje przepis na to, by skupić się na naszych celach i osiągnąć je, by iść dobrą ścieżką i być szczęśliwym, inspiracja z całą pewnością jest jego elementem.

Jest ona szczególnie ważna, zwłaszcza w tych ciężkich dniach, gdy czujemy, że nic się nie uda. Na naszej drodze, wśród napotykanych ludzi, czekają na nas wyzwania, trudności, porażki, wzloty i upadki. Te wszystkie momenty, które sprawią, że poczujemy, jak opuszczają nas siły i rozpływa się nasza motywacja.

“Wędrowcu, nie ma ścieżki. Ścieżka powstaje w trakcie wędrówki.”

-Antonio Machado-

Ilość stresu, z jaką musimy się zmierzyć na co dzień, sprawia, że powiększa się dźwigany przez nas plecak. Przytłaczający nasze barki plecak pełen negatywnych emocji, który tak bardzo oddala nas od dobrego samopoczucia…

Okazuje się jednak, że jest to nieodzowny element naszej wędrówki przez życie. Należy pamiętać, że wszystko, co nas spotyka – zarówno rzeczy dobre, jak i złe – sprawiają, że jesteśmy tym, kim jesteśmy.

Kobieta ogląda zachód słońca

To właśnie w tych trudnych momentach najbardziej pragniemy, by w naszym życiu na nowo zagościła inspiracja, dodając nam świeżych sił. Jak jednak powiedziałby Picasso, inspiracja wyparowuje, jeśli w tym, czym się zajmujemy zabraknie pasji.

Dlatego też angażować się w pełni to jedyny sposób, by ją uwieść i by na stałe pozostała przy naszym boku.

Wejrzyj wgłąb siebie, by odkryć, kim jesteś

Aby z całą pewnością wiedzieć, jaką drogą pragniesz podążać, nie możesz pozwolić, by inni wyznaczali Ci szlak. Dlatego najpierw zdobądź wszystkie niezbędne informacje z zewnątrz, a następnie poświęć czas, by wejrzeć w siebie i odkryć, jaka jest Twoja pasja.

Pasja bowiem jest idealną partnerką inspiracji, wiernie podąża za nią, dokądkolwiek ta zmierza.

Jeżeli chcesz zdobyć inspirację, która zwiększy Twój poziom motywacji, usiądź spokojnie i zanotuj listę Twoich pasji. Postaraj się o szczerość z samym sobą. Naprawdę warto to zrobić, ponieważ w miarę spisywania uświadomisz sobie, dokąd chcesz zawędrować.

Gdy już uzyskasz jasny obraz tego, co chcesz osiągnąć, nie stawiaj sobie sztucznych barier i limitów. Pamiętaj, że gdy naprawdę chcesz coś osiągnąć, jedyne, co musisz zrobić to poszukać odpowiednich środków i metod. Z wystarczająco silną motywacją i inspiracją, osiągnięcie Twoich celów nie będzie dla Ciebie żadnym problemem.

“Trudności należy uważać za stopnie do lepszego życia.”

-Ludwig van Beethoven-

Poznać swoje pasje i być im wiernym to jeden z najlepszych sposobów na to, by przetrwać najbardziej skomplikowane etapy w naszym życiu. Dzięki temu w momentach, gdy wszystko wydaje się czarne, jesteśmy w stanie dostrzec światełko w tunelu.

Przemyśl, co możesz polepszyć już dziś

Pomyśl o tym. Strach to reaktywna emocja: pojawia się pod wpływem pewnych bodźców, prawdziwych lub powstających tylko w naszej wyobraźni. Gdy tak się dzieje, mamy szansę zrobić coś, co przywróci nam równowagę.

Jeżeli źródłem strachu jest krokodyl, ucieczka prawdopodobnie będzie czynnością, która uratuje nam życie. Jeżeli jednak stresujemy się rozmową kwalifikacyjną, na nic się nie zda ani ucieczka, ani walka.

Nasza natychmiastowa reakcja na sytuacje wywołujące strach (takie jak na przykład rozmowa kwalifikacyjna), jest czynnikiem niezwykle istotnym. Możemy zrobić coś, co nas uspokoi, ukoi, obniży nasz puls i pozwoli poczynić mądre kroki.

Dzięki temu nie zostawimy płaszcza w poczekalni, nie zapomnimy zamknąć drzwi wchodząc na ważną rozmowę, nie będzie nam drżeć dłoń w momencie jej podawania i będziemy w stanie spokojnie usiąść przyjmując zrelaksowaną pozycję ciała.

“Inspiracja naprawdę istnieje, ale musi zastać Cię w trakcie pracy.”

-Pablo Picasso-

Gdy skupisz się na czynnościach, które blokują negatywne emocje, zauważysz, że wzrasta Twój poziom kontroli. Krok po kroku, będziesz w stanie być w stu procentach sobą w sytuacjach, które zinterpretowałeś jako potencjalnie niebezpieczne.

Inspiracja – niech kierują Cię Twoje marzenia i wspomnienia

łapacz snów

Jednym z najlepszych sposobów, by odnaleźć inspirację i osobistą satysfakcję jest podążanie za Twoimi marzeniami. Myśl o tym, czego pragniesz każdej nocy. Miej jasno sprecyzowane, co chcesz osiągnąć i nie trać celu z oczu.

Uznaj też znaczenie swoich wspomnień. Pielęgnuj je. Dzięki temu krok po kroku będziesz w stanie postawić pierwszy krok na drodze prowadzącej do tego, co naprawdę jest Twoim pragnieniem.

“Na inspirację nie można czekać, jej trzeba poszukać.”

-Jack London-

Klucz do Twojego szczęścia znajduje się w Twoim sercu. To właśnie on otworzy Ci skrzynię inspiracji, gdzie znajdują się wszystkie Twoje pasje. Wypuść je wolno.

Nie pozwól, by czynniki zewnętrzne bądź inne osoby, które nie znają Twojej sytuacji dyktowały Ci, co i w jaki sposób masz robić. Twoje życie to Twoje wyzwanie. Najpiękniejsze wyzwanie – nie oddaj go nikomu.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.