Motywacja jest przereklamowana - oto, co naprawdę działa

W ostatnich latach często pojawiał się pomysł, aby słuchać swojego ciała i swojej intuicji. Jednak na szczęście motywacja to coś więcej niż tylko podążanie za swoimi pragnieniami w dowolnym momencie.
Motywacja jest przereklamowana - oto, co naprawdę działa
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Motywacja jest jednym z procesów psychologicznych, któremu poświęcono najwięcej uwagi w ostatnich latach, do tego stopnia, że jej rola została całkowicie przeceniona. Wielu wskazuje na to prawie jak kamień z Rosetty, niezwykły surowiec, który przekształca każdą wolę w osiągnięcie, każdy cel w sukces. Jak jednak wiesz, sprawa jest często znacznie bardziej złożona.

Bycie zmotywowanym, jak mówi większość podręczników samopomocy, oznacza aktywację wewnętrznego dążenia, wyznaczanie sobie wartościowych celów i koncentrowanie się na nich oraz pokonywanie wszelkich przeszkód i trudności. Definicja brzmi świetnie. Jednak rzeczywistość jest zupełnie inna. Motywacja to nie wszystko. Jak zatem masz uruchomić mechanizm motywowanego zachowania?

Jeśli sportowcowi codziennie zależało na motywacji do chodzenia na trening, prawdopodobnie znajdowałby ją raz na dziesięć sesji. Jeśli pisarz przy tworzeniu powieści polegałby jedynie na inspiracji, znajdowałby ją raz na pięćdziesiąt podejść. To dlatego, że przez większość czasu czujemy brak inicjatywy, a nawet apatię. Jednak fakt, że tak się dzieje, nie jest powodem do tworzenia negatywnego postrzegania siebie. To zupełnie normalne. Co więc możesz zrobić, aby być bardziej zdecydowanym w swoich celach?

Aby osiągnąć cel, musisz nauczyć się tolerować dyskomfort generowany przez Twój codzienny wysiłek. Być może będziesz musiał nawet zrezygnować z pewnych rzeczy, aby to osiągnąć.

Kobieta z laptopem
Aby osiągnąć nasze cele, często musimy nauczyć się radzić sobie z naszymi negatywnymi emocjami.

Motywacja jest przereklamowana, co tak naprawdę działa?

Pamiętasz te czasy, kiedy musiałeś uczyć się przedmiotu do egzaminu? Czy czułeś się do tego zmotywowany? Chyba że ta sprawa cię zafascynowała i to była twoja mocna strona, prawdopodobnie nie. Z reguły, kiedy zaczynasz zadanie, cel lub konkretne zadanie, czujesz się nieswojo, pełen wątpliwości, brak energii, a nawet zestresowany.

Potrzeba dużo czasu, aby czuć się w 100% zmotywowanym każdego dnia i w każdej sytuacji. Co więcej, nie możesz kontrolować swoich myśli i emocji, więc współpracują ze sobą, aby pomóc Ci osiągnąć cel. W rzeczywistości często twój umysł idzie w jedną stronę (muszę się zająć tym projektem), a emocje w drugą stronę (czuję się zestresowany, lepiej odłożę to do jutra ).

Dlatego jeśli motywacja jest przereklamowana, co działa? Cóż, z całego swojego psychobehawioralnego repertuaru możesz kontrolować swoje działania. To twoje zachowanie może zmienić twój nastrój. To, co zdecydujesz się zrobić w każdej chwili, bez względu na to, jak się czujesz, ułatwi ci osiągnięcie wyznaczonego celu.

Wyjaśnimy, jak to działa.

Jeśli czekasz na motywację pozytywnymi emocjami za każdym razem, gdy chcesz coś zacząć, skończysz zwlekając.

Aktywacja behawioralna jest Twoim najlepszym przyjacielem

Aktywacja behawioralna to podejście tradycyjnie stosowane jako interwencja kliniczna u pacjentów cierpiących na depresję. Polega na nakłonieniu osoby do wprowadzenia zachowań w swoim życiu, które wywołają zmiany w jej myślach, nastrojach i jakości życia.

Badania przeprowadzone przez Curtin University of Technology (Australia) twierdzą, że ten zasób ma również ogromne korzyści w dziedzinie nieklinicznej. Badanie stwierdza, że aktywacja behawioralna pokazuje nam, że nie musimy „czuć się dobrze”, aby coś zrobić.

Osoby cierpiące na depresję codziennie zmagają się z myślami typu „już tego nie zniosę”. W ten sam sposób, gdy chcesz rozpocząć zadanie lub iść na siłownię, twój umysł uwodzi cię ideą prokrastynacji i ostatecznie postanawiasz zacząć od jutra. Kluczem jest zastosowanie samodyscypliny i rozpoczęcie pracy, pomimo uczucia frustracji, znudzenia lub braku inicjatywy.

Wybierz, które myśli cenić, a które odłożyć

Prawdopodobnie chciałbyś mieć przełącznik, który mógłby zmienić kierunek twoich myśli. Z pewnością byłoby wspaniale czuć się energicznym i pełnym nadziei każdego dnia. Jednak motywacja jest przereklamowana i prawda jest taka, że nie zawsze czujesz się „superpozytywnie”, kiedy zaczynasz coś robić. Rzeczywiście, często brakuje tego, co kryje się za słowami: „mogę, jestem tego wart i osiągnę to, czego chcę”.

W takich sytuacjach jest tylko jedna opcja. Nie możesz wybrać, jak się czujesz na co dzień, ale możesz wybrać, które myśli cenisz. Jeśli twój umysł mówi ci „Dzisiaj po prostu nie mam ochoty nic robić. Lepiej zostaw to do jutra” zastąp te myśli słowami „Wiem, że tak naprawdę nie mam na to ochoty, ale po prostu zamierzam ruszyć i zobaczyć jak się to dalej potoczy”.

Pamiętaj, tylko zdyscyplinowany umysł osiąga szczyt. Oznacza to nie nadawanie wartości negatywnym i natrętnym pomysłom, ale przypominanie sobie o powodach, dla których chcesz coś osiągnąć.

Pomimo tego, że twój mózg mówi ci, że„nie warto zaczynać”, zacznij to mimo wszystko. Szybko zauważysz, jak znikają negatywności i chmury apatii.

Mózg
Kiedy poczujesz się uwięziony przez apatię i brak energii, aktywuj swoje ciało, rób to, co zamierzałeś, a wkrótce zobaczysz zmianę.

Motywacja jest przereklamowana: stosuj dyscyplinę i poczucie własnej wartości

Motywacja jest jak wiatr, czasem się pojawia, podnosi żagle i przyspiesza tempo, w jakim płyniesz. Co jednak zrobić, gdy nie ma wiatru lub nie wieje we właściwym kierunku? W tych dniach masz własne mechanizmy, dzięki którym twój statek porusza się w pożądanym kierunku. Niemniej jednak wymaga zaakceptowania, że będziesz musiał postępować wbrew własnym życzeniom i temu, o co prosi cię twoje ciało. To wymaga samodyscypliny.

Motywowane zachowanie pierwotnie pojawiło się w naszym mózgu, aby utrzymać homeostazę. Oznaczało to, że gdy byliśmy głodni, szukaliśmy jedzenia. Jeśli istniało niebezpieczeństwo, uciekaliśmy przed nim. Jako ludzie nie lubimy czuć się niekomfortowo i musimy dążyć do celów. Niemniej jednak prawie zawsze wymaga to uporania się z wszelkiego rodzaju niedogodnościami (wczesne wstawanie, rezygnacja z czasu wolnego itp.).

To wyjaśnia, dlaczego mózg sprawia, że odkładasz działanie lub reagujesz na stres. Sekret tkwi w dyscyplinie, we wspomnianej powyżej aktywacji behawioralnej oraz w zdrowej samoocenie. Nie powinieneś codziennie przypominać sobie o ciężkiej pracy wymaganej do osiągnięcia swoich celów. Dobrym pomysłem jest również przypomnienie sobie, że zasługujesz na te cele.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Mazzucchelli TG, Kane RT, Rees CS. Behavioral activation interventions for well-being: A meta-analysis. J Posit Psychol. 2010 Mar;5(2):105-121. doi: 10.1080/17439760903569154. Epub 2010 May 7. PMID: 20539837; PMCID: PMC2882847.
  • Matthews, G. (2015). Goal research summary. Paper presented at the 9th Annual International Conference of the Psychology Research Unit of Athens Institute for Education and Research (ATINER), Athens, Greece.
  • McClelland, D. C. (1985). How motives, skills, and values determine what people do. American Psychologist, 40(7), 812-825.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.