Spokojne emocje: jak je ćwiczyć

Spokój, pogoda ducha, równowaga... W sferze emocji najbardziej wzbogacają i uzdrawiają te, które przynoszą ukojenie. Są najlepszym antidotum na niepokój. Podpowiadamy, czym one są i jak możesz je osiągnąć.
Spokojne emocje: jak je ćwiczyć
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 22 lutego, 2023

Odrobina emocji w codziennej rutynie zawsze wychodzi na dobre. Posiadanie odpowiedniej aktywacji pozwala zwiększyć motywację, zdolność do osiągania sukcesów i zdolność do stawiania czoła trudnościom. Jednak prawdziwe dobre samopoczucie fizyczne i psychiczne można znaleźć w stanie zdominowanym przez spokój i równowagę. Czy wiesz, jak możesz ćwiczyć swoje spokojne emocje?

Twoje życie nabiera większego znaczenia, gdy masz spokojny umysł. Spokojne emocje koordynują i promują harmonię, a także sprawiają, że nie dręczy Cię niepokój. Dają Ci schronienie, z którego możesz patrzeć na świat z bardziej otwartej, skupionej i zrelaksowanej perspektywy.

Chociaż prawdą jest, że nasze umysły ewoluowały, aby ułatwić nam przetrwanie, a zamartwianie się jest mechanizmem, który pozwala nam reagować na niebezpieczeństwo, wszystko ma swoje granice. Jako ludzie, często nieświadomie, widzimy zagrożenia tam, gdzie ich nie ma. Spodziewamy się ofiar śmiertelnych, za każdym razem czując coraz większe wyczerpanie i udrękę.

A gdyby tak zmienić tę dynamikę? Co powiesz na nauczenie się nowych podejść mentalnych, aby zmniejszyć nadmierną czujność i ciągły stres oraz osiągnąć spokój i ciszę?

„Poczekaj i uspokój się, bo jeśli zaczniesz brać sprawy na poważnie, to będzie Twój koniec”.

-Jack Kerouac-

Kobieta medytuje i zastanawia się nad spokojnymi emocjami
Spokojny umysł jest bardziej skłonny do kontrolowania sytuacji.

Spokojne emocje – jak je ćwiczyć?

Spokój. Samo wypowiedzenie tego słowa sprawia, że coś się w Tobie zapala. Jednak w dzisiejszym chaotycznym, hiperpołączonym i wymagającym świecie przyzwyczaiłeś się do życia w nadmiarze hałasu. Zarówno zewnętrznego, jak i wewnętrznego. Powiadomienia, e-maile i niekończące się cele są dodawane do ciężaru niepewności i strachu przed niewiedzą, co wydarzy się jutro.

Spokojny umysł nie unika takich scenariuszy. Spokój to podejście psychologiczne, które radzi sobie z codziennym zgiełkiem za pomocą lepszych narzędzi. Chroni Cię przed poczuciem, że balansujesz na cienkiej linie zawieszonej nad przepaścią. W efekcie dostrzegasz, że możesz bezpiecznie iść naprzód bez nadmiernego ciężaru niepokoju i obaw, które powodują drżenie i zwiększają ryzyko upadku.

Jednym ze sposobów osiągnięcia wewnętrznego spokoju jest określony rodzaj stanu umysłu. Eksperci opisują emocje, które zapewniają fizyczny i psychiczny spokój, jako niskie energie. Są to stany, które zapobiegają odczuwaniu turbulencji udręki.

Badanie przeprowadzone przez University of Michigan (USA) twierdzi, że pozytywnie wartościowane emocje poszerzają i wzmacniają nasze repertuary poznawcze i behawioralne. Stwierdza, że osiągnięcie idealnego punktu wewnętrznego spokoju oznacza zmniejszenie gonitwy myśli i reaktywności fizycznej. Dzięki temu mamy większą kontrolę nad sobą i swoim otoczeniem. Oto kilka przykładów:

Pamiętaj o następującej mantrze dla swojej codziennej rutyny: „Wydycham napięcie, strach i zmartwienie, a oddycham spokojnym i uzdrawiającym powietrzem”.

1. Spokój: zaakceptuj to, czego nie możesz kontrolować

Spokój jest potężnym stanem emocjonalnym. To uczucie daje Ci ciszę, satysfakcję i możliwość połączenia się ze światem. Kiedy działasz ze spokojem, widzisz rzeczy z większą jasnością, akceptacją i spokojem. Co więcej, wiesz, czego chcesz. To dokładne przeciwieństwo pędzącego, niespokojnego umysłu i najlepsze antidotum na strach przed niepewnością.

  • Możesz osiągnąć tę emocję poprzez samopoznanie i samokontrolę. Kiedy wiesz, kim jesteś i jakie są Twoje cele, i akceptujesz, że nie możesz kontrolować wszystkiego, osiągasz spokój.

2. Emocjonalne uwznioślenie: docenienie piękna życia

Jedną z najważniejszych spokojnych emocji jest koncepcja uwnioślenia. Chociaż prawdą jest, że zawiera element duchowy, nie przeszkadza to w byciu doświadczeniem, które każdy może osiągnąć. Określa rodzaj uczucia, które generuje magiczną kombinację podziwu, fascynacji i satysfakcji. Oznacza to znalezienie czegoś, co nadaje Ci sens i transcendencję.

  • Aby osiągnąć emocjonalne uwnioślenie, musisz szukać scenariuszy lub praktyk, które sprawią, że poczujesz się spełniony. Możesz doświadczyć tego uczucia, oglądając wschód słońca na plaży, idąc na spacer, pracując nad swoimi marzeniami lub spędzając czas z ludźmi, których kochasz.

3. Spokój: więcej niż emocja – postawa

Zachowaj spokój, wypracuj spokojniejsze spojrzenie na świat i trenuj swoje ciało, aby zmniejszyć napięcie i nerwowość. Ten rodzaj doświadczenia jest najbardziej odpowiedni do osiągnięcia dobrego samopoczucia.

Przede wszystkim spokój emocjonalny to postawa wobec życia. Pozwala zobaczyć swoją rzeczywistość z bardziej zrelaksowanego, rozsądnego i regulowanego punktu widzenia.

  • Aby osiągnąć spokój, musisz wyćwiczyć swój negatywny dialog wewnętrzny, który przynosi udrękę, niepokój i katastroficzne myśli. Musisz zaakceptować fakt, że nie wszystko jest pod Twoją kontrolą.

Życzliwość jest najwyższą i najbardziej satysfakcjonującą ze spokojnych emocji. Powinien kierować twoim życiem.

4. Ulga: koniec udręki

Ulga to jedna z tych cichych emocji, nad którymi warto pracować każdego dnia. Określa uczucie, które Cię ogarnia, gdy zajmujesz się czymś, co Cię niepokoi i zaburza Twoją równowagę osobistą.

Łagodzenie cierpienia to strategia, która w dużej mierze zależy od własnych możliwości. Musisz wiedzieć, jak reagować na trudności za pomocą innowacyjnych i odważnych strategii.

  • Możesz osiągnąć ulgę emocjonalną dzięki odpowiednim strategiom rozwiązywania problemów i za pomocą technik regulujących nieprzyjemne emocje. Chodzi o te uczucia, które zwiększają Twój ból i uniemożliwiają podejmowanie dobrych decyzji.

5. Ufność: uzdrawiająca emocja

Zaufanie to ulubiona emocja Twojego mózgu. Pozwala zacieśniać relacje i bez lęku patrzeć w przyszłość. Przeciwieństwem ufności jest ciemny tunel strachu, do którego ledwo dociera światło. Dlatego niewiele stanów psycho-emocjonalnych jest tak oczyszczających i niezbędnych jak zaufanie.

  • Aby rozwinąć emocjonalną ufność, musisz zrozumieć, że nawet jeśli nie masz kontroli nad swoim przeznaczeniem i innymi ludźmi, dobrze jest wierzyć, że to, co mogą Ci dać, będzie pozytywne i wzbogacające. Jest to akt wiary, mentalne podejście, które wymaga otwartości, spokoju i pewności siebie.
Ręce wskazujące na niebo symbolizujące spokojne emocje
Spokojne emocje są kluczem do dobrego samopoczucia fizycznego i psychicznego.

6. Wdzięczność: sztuka uznania

Wdzięczność to spokojna emocja. Osoby, które jej nie doświadczają, odczuwają jedynie uczucie pustki i wyraźnego braku czegoś w życiu. Czują się też sfrustrowani. Wdzięczność to umiejętność doceniania bycia człowiekiem wraz z niematerialnymi aspektami życia, które przynoszą nam dobre samopoczucie.

  • Jeśli chcesz wytrenować tę emocję, musisz usunąć wszelkie ślady egoizmu i powierzchowności. Wdzięczność to uczucie docenienia. Aby ją wyrazić, trzeba posiadać odpowiedni system wartości etycznych.

7. Życzliwość: najwyższa z emocji

Życzliwość jest cichą, ale potężną emocją. Posiadanie umiejętności kierowania swoim zachowaniem przez pryzmat życzliwości nie tylko wpływa na Twoje samopoczucie, ale oznacza, że możesz zmieniać świat. Jest tak, ponieważ dobroć łączy się z innymi, równie wspaniałymi i wspaniałymi emocjami. Na przykład takimi jak współczucie i czułość.

  • Jak możesz być milszy? Podobnie jak w przypadku wdzięczności, musisz usunąć wszelkie ślady egoizmu. To wirus, który sprawia, że wszyscy chorujemy. Po prostu musisz być bardziej wrażliwy na realia innych, bardziej uważny na potrzeby świata i bardziej proaktywny w pomaganiu innym.

Spokojne emocje, które tutaj opisaliśmy, są środkiem do celu. Dobrego samopoczucia, harmonii społecznej, a nawet szczęścia. Dlaczego by nad nimi nie pracować?


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Fredrickson BL. The role of positive emotions in positive psychology. The broaden-and-build theory of positive emotions. Am Psychol. 2001 Mar;56(3):218-26. doi: 10.1037//0003-066x.56.3.218. PMID: 11315248; PMCID: PMC3122271.
  • Fredrickson, B. L. (1998). What good are positive emotions? Rev. Gen. Psychol. 2, 300–319. doi: 10.1037/1089-2680.2.3.300

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.