Shrek to ogr, który mieszka na bagnie. Nagle w jego życiu pojawia się ktoś, kto niszczy jego szczęśliwą samotność. Ale czy bycie samotnym naprawdę sprawia, że jest szczęśliwy? A może jego izolacja wynika z czegoś innego? Spróbujmy zatem zrozumieć samotność bazując na przeżyciach tego bohatera.
Bycie częścią społeczności jest całkowicie naturalne dla wszystkich istot ludzkich. Kiedyś robiliśmy to, aby przetrwać. Musieliśmy chronić się przed zwierzętami i wrogimi plemionami oraz wytwarzać odpowiednie ilości jedzenia. Miasta i miasteczka zapewniały swoim mieszkańcom ochronę.
Poza tym dawały również uczucie przynależności i bezpieczeństwa. Nawet w dzisiejszych czasach ludzie poszukują wytchnienia, jakie zapewnia im życie w społeczności. W tym kontekście trudno może nam być zrozumieć samotność. Czy w byciu samotnym jest coś złego?
Co się dzieje, gdy ktoś uważa, że jest na tyle silny, aby obronić się przed ewentualnymi niebezpieczeństwami? Czy taka osoba nie odczuwa potrzeby życia w społeczności? Czy nie potrzebuje przyjaciół? W dzisiejszym artykule postaramy się zrozumieć samotność i jej wpływ na podstawie filmu Shrek.
Shrek: ogr, który mieszka na bagnie
Shrekto film animowany wytwórni DreamWorks, który miał swoją premierę w 2001 r. Jego główny bohater to Shrek, ogr, który mieszka na odosobnionym bagnie po środku lasu. Jest w pełni zadowolony ze swojego życia i uwielbia samotność, jaką zapewnia mu jego dom.
Jednak pewnego dnia samotność Shreka zostaje niespodziewaniu naruszona przez inwazję irytujących postaci z bajek. Zły Lord Farquaad ukradł im wszystkich ich ziemie i wygnał je ze swojego królestwa.
Zdesperowany igr, pragnąc ocalić swój dom, zawiera umowę z Lordem Farquaadem. W zamian za umożliwienie postaciom z bajek powrotu do ich domów, Shrek obiecuje uratować królewnę Fionę. W konsekwencji wyrusza w bardzo długą podróż. Podczas poszukiwań królewny towarzyszy mu osioł noszący imię Osioł.
Zrozumieć samotność i jej zalety
Ludzie często uważają, że samotność to porażka. To nie jest prawda. Samotność to stan przejściowy, który można wybrać całkowicie świadomie.
Czasami dobrowolna izolacja wynika z pragnienia zapanowania nad własnym życiem. Chcesz być autentyczna i nie chcesz nosić żadnych masek ani przebrań. Samotność z wyboru może prowadzić do rozwoju osobistego. Może również pomóc Ci ukończyć różne projekty i osiągnąć cele.
Oto kilka zalet płynących z bycia samemu:
- Pozwala skoncentrować energię na osobistych projektach. Zamiast wykańczać się starając się ciągle dogodzić innym, możesz skoncentrować się dokładnie na tym, co chcesz robić.
- Nie musisz się przed nikim tłumaczyć ani trzymać się żadnego harmonogramu. Gdy jesteś sama, możesz czyścić wtedy, kiedy chcesz, jeść, kiedy chcesz, itp. Możesz udekorować swoje mieszkanie tak, jak Ci się podoba i wykorzystać dostępną przestrzeń tak, jak masz na to ochotę.
- Samotność daje Ci czas na myślenie o własnym zachowaniu i rozważanie go. W świecie pełnym rzeczy, które nas rozpraszają i niedokończonych zadań, trudno jest znaleźć moment, aby pomyśleć o tym, co chcesz zrobić. Samotność umożliwia przeprowadzenie introspekcji.
- Bycie sam na sam ze sobą zachęca do niezależności. Sprawia, że zaczynasz się czuć odpowiedzialna za siebie. Oznacza to, że nie musisz polegać na nikim innym, co może poprawić Twoje szczęście i dobre samopoczucie.
Samotni ludzie również znajdują miłość
W filmie Shrek wyrusza na poszukiwania pięknej królewny Fiony, która jest zamknięta w wieży strzeżonej przez smoka. Jest zachwycona, kiedy Shrek i Osioł uwalniają ją z rąk jej straszliwego porywacza. Jednak ta radość znika, gdy odkrywa, że uratował ją nie książę, ale ogr.
W trakcie podróży powrotnej do zamku Lorda Farquaada Shrek i Fiona odkrywają, że wiele ich ze sobą łączy. W drodze zakochują się w sobie, ale królewna nie zdradziła jeszcze naszemu bohaterowi swojego sekretu.
Na Fionę rzucono czar. Każdej nocy zamienia się w ogra, takiego samego, jak Shrek. Rano z kolei ponownie staje się człowiekiem.
Jako pierwszy jej sekret odkrywa Osioł. Fiona tłumaczy, że została przeklęta, gdy była małą dziewczynką, a zaklęcie może złamać jedynie pocałunek prawdziwej miłości. Shrek słyszy tą część rozmowy Fiony i Osła, ale źle ją rozumie i czuje się zdradzony.
Samotność i poczucie własnej wartości
Chociaż Shrek spędził mnóstwo czasu sam, niezbyt dobrze zna samego siebie. Samotność może być przydatna do introspekcji, ale widać, że Shrek nie wykorzystał tej sposobności. Tym samym nie posiada umiejętności niezbędnych do określania i wyrażania swoich potrzeb i uczuć.
W konsekwencji, kiedy Lord Farquaad zabiera Fionę do swojego zamku, Shrek wraca zmartwiony i samotny na swoje bagno. Czuje się źle z tym, że nie powiedział królewnie tego, co do niej czuje, chociaż był pewien, że wzbudza w niej obrzydzenie.
Bagno stało się więzieniem, w którym sam się zamknął. Samotność, która wcześniej sprawiała, że Shrek był szczęśliwy, zaczęła wzbudzać w nim smutek.
Koniec samotności
Shrek szybko zorientował się, że chociaż odzyskał swój dom i samotność, jest całkowicie nieszczęśliwy. Tęsknił za towarzystwem Fiony i Osła. Jednak ogr miał niskie poczucie własnej wartości. Nie wierzył, że zasługuje na nic dobrego.
Shrek, podobnie jak wiele osób o niskim poczuciu własnej wartości, czuł się całkowicie odrzucony przez innych. Postrzeganie samych siebie w złym świetle sprawia, że nie są w stanie zrozumieć innych. Wydaje się, że właśnie to kryje się za samotnością Shreka.
Nie wygląda na to, żeby sam wybrał sobie to, że jest sam. Wprost przeciwnie: zdecydował się odciąć się od innych, bo obawiał się cierpienia i tego, że ktoś go zrani.
Samotne osoby muszą pracować nad tym, aby czuć, że są godni spędzać czas w towarzystwie innych. Nie ma nic złego w tym, że chcesz pobyć sama, jeśli czujesz, że sama to wybrałaś, a nie czynisz to ze strachu. W przypadku Shreka, gdy w końcu zaczyna czuć się godny czułości i miłości innych, decyduje się zacząć spędzać czas z Osłem i Fioną.
Kiedy samotność jest narzucona, ludzie zazwyczaj kojarzą ją z negatywnymi emocjami, takimi jak smutek. Jednak, jak już powiedzieliśmy wcześniej, bycie tylko ze sobą wcale nie musi być złe. Jest złe jedynie wtedy, gdy nie tego chcesz.
Nie bój się być sama. Wykorzystaj te chwile, aby poznać siebie lepiej. Pracuj nad tym, aby stać się lepszą osobą i zrozumieć, czego pragniesz w życiu. Ale jeśli chcesz spędzać więcej czasu z ludźmi, zacznij działać, aby to osiągnąć. Koniec końców, każdy z nas jest godzien tego, aby zostać zaakceptowanym przez innych.