Bajka obowiązkowa dla dzieci na całym świecie

Bajka obowiązkowa dla dzieci na całym świecie
Raquel Aldana

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Raquel Aldana.

Ostatnia aktualizacja: 14 grudnia, 2021

“Chłopiec, który mógł” to obowiązkowa bajka , którą powinny usłyszeć dzieci na całym świecie. Powodem jest to, że bajka ta ma bardzo ważne przesłanie: musimy dążyć do osiągnięcia własnych celów i spełnienia marzeń, ignorując głosy, które próbują odebrać nam siłę do walki.

Ta adaptacja popularnej opowieści Eloy’a Moreno powinna być opowiedziana wszystkim dzieciom na świecie. Dlaczego? Ponieważ “Chłopiec, który mógł” to historia, która dodaje sił, odzwierciedla rzeczywistość życia, w którym budujemy nasze marzenia i spełniamy sny.

Bajka ta oddala się od nadmiernie optymistycznego przesłania “Chcieć znaczy móc”. To ważne, ponieważ chcieć nie zawsze znaczy móc i musi to być jasne od dzieciństwa, aby nie żądać od siebie tego, co niemożliwe.

Zdolność do realistycznej analizy naszych możliwości jest tym, co buduje w zdrowy sposób naszą samoocenę, dlatego musimy przekładać “mogę” nad “chcę” i poruszać się jedynie za pomocą onirycznego i magicznego impulsu pragnienia doskonałości.

wewnętrzne dzieci

Chłopiec, który mógł – inspirująca bajka

Dwóch chłopców jeździło na łyżwach na zamarzniętym jeziorze, gdy nagle lód pękł i jeden z nich wpadł do wody. Wewnętrzny prąd zabrał go kilka metrów dalej, pod zamrożoną część. Jedynym sposobem, by go uratować było rozbicie warstwy lodu, pod którą się znajdował.

Jego przyjaciel zaczął wołać o pomoc, ale kiedy zobaczył, że nikt nie nadchodzi, szybko znalazł kamień i zaczął uderzać nim w lód z całej siły.

Uderzał, uderzał i uderzał w lód, aż udało mu się zrobić pęknięcie, przez które włożył rękę, by złapać swojego przyjaciela i go uratować. Kilka minut później, zaalarmowani przez sąsiadów, którzy słyszeli wołanie o pomoc, przybyli również strażacy. Kiedy chłopcy opowiedzieli im, co się stało, strażacy nie mogli się nadziwić, jak ten mały chłopiec zdołał przełamać tak grubą warstwę lodu.

-To niemożliwe, że zrobił to własnymi rękoma, niemożliwe, nie jest wystarczająco silny, jak mógł to zrobić? – komentowali między sobą strażacy.

Stary człowiek, który był w pobliżu, podszedł do strażaków słuchając ich rozmowy.

– Ja wiem, jak on to zrobił. – powiedział.

– Jak? – spytali zaskoczeni.

– Nie było nikogo, kto by mu powiedział, że nie może tego zrobić.

Dzieci, marzenia i nasza rola w budowaniu ich poczucia własnej wartości

Dzięki dwóm wielkim filarom rozwijamy się i uczymy pokonywania trudności. Oznacza to, że gdy jesteśmy mali, to, co mówią nam inni, jest nie tylko hamulcem lub stymulacją, ale kształtuje też naszą tożsamość i wizerunek nas samych.

Jako dorośli odgrywamy główną i istotną rolę w budowaniu poczucia własnej wartości naszych najmłodszych. Dzieci są jak gąbki i łatwo wchłaniają to, co obserwują i to, co im przekazujemy. Wszystkie dzieci są wykonane z delikatnego, niewinnego, kruchego, podobnego do snu, wspaniałego materiału. Ich bulgoczące umysły, które przekształcają swoje gry w marzenia i aspiracje do spełnienia.

Jak wiemy, bajki są jednym z najlepszych sposobów na komunikację z dziećmi. Dzięki nim pomagamy im zrozumieć siebie, radzić sobie w świecie, tworzyć system wartości i zdobywać nowe doświadczenia. Ta bajka ma przesłanie, które skupia się na rozwijaniu niezbędnej rywalizacji, która pomaga nam żyć – wyrabia wytrwałość, nieustępliwość.

Nieustępliwość rozumiana jest jako siła, wytrwałość w obliczu przeciwności i wewnętrzny dialog. Ważne jest, abyśmy chwilę pomyśleli o tym, jak ważne może być opowiedzenie takiej bajki naszemu dziecku, aby dać mu solidne podwaliny.

Morał z tej bajki może pomóc dziecku rozwinąć skrzydła i wspierać je podczas eksperymentowania ze swoimi umiejętnościami i zainteresowaniami, ale przede wszystkim pomoże mu w odpowiedni sposób opracować unikalne strategie samokontroli.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.