Maski, które nosisz - czy wiesz, co znaczą?

Maski, które nosisz - czy wiesz, co znaczą?
Angela C. Tobias

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Angela C. Tobias.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Maska twardziela, dobrego chłopca, zbawiciela… Wszyscy w pewnym momencie nosimy maski, ale niektórzy z nas noszą je tak długo, że przylegają do naszej istoty.

Maski to narzędzia, których używamy, aby dostosować się do okoliczności, a tym samym wymyślić się na nowo, aby iść naprzód. Pozwalają nam zachowywać się tak, jakbyśmy byli zdolni do wszystkiego i chronili nas przed tym, co według nas może nam zaszkodzić.

Oznacza to, że maski są nieświadomymi mechanizmami obronnymi, które próbują chronić nasze prawdziwe „ja”, gdy może być w niebezpieczeństwie. To narzędzie, które pozwala nam przetrwać. Dlatego noszenie maski niekoniecznie jest dla nas szkodliwe.

Są jednak okoliczności, w których założona przez nas maska ​​nie spełnia tej funkcji adaptacyjnej, a wręcz przeciwnie. Te maski osadzone w naszej prawdziwej twarzy zostały szeroko zbadane w psychopatologii. Znane są jako „ego” w psychologii Gestalt lub „kulturowe konserwy” w psychodramie.

Maska w dłoniach

Maski – kiedy ich potrzebujemy?

Uczymy się używać masek od najmłodszych lat, gdy zdajemy sobie sprawę, że w pewnych sytuacjach nie możemy zachowywać się tak, jak byśmy chcieli, jeśli chcemy być akceptowani.

W ten sposób uczymy się, że musimy kontrolować naszą frustrację i napady złości, aby nasi rodzice wyrażali swoją aprobatę. Albo, że musimy być cierpliwi i przyjaźni wobec naszych kolegów ze szkoły, aby nas zaakceptowali.

Maski te wyznaczają granice relacji z innymi i uczenia się różnych ról, których będziemy potrzebować w naszym życiu. Pozwalają nam na refleksyjne działanie w naszych impulsach rozwijając nadrzędne zdolności, takie jak empatia.

Ponadto musimy również używać tych masek lub znaków wewnętrznych w konkretnych sytuacjach. Na przykład, możemy potrzebować maski siły w obliczu przeciwności lub trudnych czasów, abyśmy później mogli ją później zdjąć i odpocząć po dużym wysiłku.

Rodzaje masek

Uczymy się nosić maski od dzieciństwa aż do śmierci. Jedne nas ratują, inne nam szkodzą. To zabawne, że wielu z nas dzielimy niektóre z nich. Zobaczmy niektóre z najbardziej znanych:

  • Dobry chłopiec. Dziecko, które nauczyło się zawsze dobrze zachowywać, aby być akceptowanym, któremu trudno jest stawiać granice lub wyrażać swoją opinię z obawy przed brakiem aprobaty. Szuka uczucia poprzez urocze zachowanie i satysfakcję innych.
  • Wojownik. Ta maska, która została stworzona w ciężkich bitwach i pozwoliła nam z wdziękiem wyjść z wielkich przeciwności. Pozwala odłożyć na bok strach i niezdecydowanie, które możemy odczuwać ustępując miejsca dowodzeniu.
  • Bierny. Obojętny charakter, który pozostaje beznamiętny bez względu na to, co dzieje się na zewnątrz. Jest postacią, która broni się przed zewnętrznymi zagrożeniami ukrywając swoje cierpienie.
  • Zbawiciel. Musisz uratować wszystkich i jest to bardzo osobiste. Zwolennicy przegranych spraw i niezasłużonego cierpienia innych.
  • Cierpiętnik. Nauczył się, że wszystko w życiu jest nieszczęściem i że sposobem na szukanie miłości innych i ich uwagi jest bycie ofiarą.
  • Twardziel. Powszechna maska ​​dla najbardziej wrażliwych ludzi, którzy boją się zranienia i wyglądają na wrażliwych. W obliczu tego strachu nauczyli się być pozbawieni emocji, a nawet agresywni.
  • Wiecznie szczęśliwi. Ludzie, którym może być trudniej zaakceptować emocje, takie jak smutek, złość lub strata udają, że wszystko jest w porządku z gorzkim uśmiechem. Ucieczka od niewygodnych emocji.
  • Zabawny. To ci, którzy z humorem uczą się uciekać od swoich emocji. Jest to maska ​​podobna do poprzedniej, która dodatkowo może wierzyć, że inni go nie zaakceptują, jeśli pewnego dnia przestanie opowiadać żarty i będzie szczery.
Czarna i biała maska

Kiedy maski do nas przylegają

Wszystkie poprzednie maski mają ze sobą coś wspólnego, a mianowicie pozwalają nam chronić nasze prawdziwe „ja” przed możliwymi zagrożeniami. Czasami nosimy te maski tak długo, że przyklejają się do skóry. I zadajemy sobie pytanie, czy naprawdę taki jestem, czy ta maska ​​jest częścią mojej istoty?

Jeśli zadajemy sobie to pytanie, to znaczy, że nasza cenna maska ​​była z nami zbyt długo. I być może ta rola to ślady tego zranionego dziecka, które pragnie być kochane i widziane przez innych.

Maski, które kiedyś nas chroniły teraz przestały działać i stały się formą oderwania się od naszych emocji, zapominania o prawdziwych pragnieniach i wartościach. Utrata esencji i więzi emocjonalnej może doprowadzić nas do ślepego zaułka. Do próbowania ciągle używanie tej samej maski, nawet jeśli życie się zmienia a teatr, w którym brałeś udział już się zakończył.

Zrzucenie niektórych masek może być trudne. Na przykład, jeśli gramy twardziela możemy pomyśleć, że ludzie doceniają nas za ten aspekt i porzucą nas, gdy zobaczą naszą wrażliwość. Jest to jednak złudzenie naszych własnych myśli.

Po zakończeniu naszej codziennej farsy możemy wrócić do domu i zdejmując wszystkie maski patrząc w lustro zobaczyć i połączyć się z naszym autentycznym „ja”. Obserwuj, kim naprawdę jesteś, z własnym światłem i ciemnością. Abyś mógł kochać siebie zanim zrobi to ktokolwiek inny. Tylko wtedy możemy pokazać innym Twoją prawdziwą twarz.

To może Cię zainteresować ...
Czy nosisz maskę? Dowiedz się jak ją zdjąć
Piękno umysłu
Przeczytaj na Piękno umysłu
Czy nosisz maskę? Dowiedz się jak ją zdjąć

Czy nosisz maskę? To mechanizm obronny, który stosujemy, aby się ochronić. Dowiedz się dlaczego warto ją zdjąć i jak to zrobić.


Treści zawarte na Piękno Umysłu służą wyłącznie celom informacyjnym i edukacyjnym. Nie zastępują one diagnozy, porady ani leczenia u specjalisty. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości najlepiej skonsultować się z zaufanym specjalistą.