Czy natura zmniejsza stres?

Czy natura zmniejsza stres?

Ostatnia aktualizacja: 08 lutego, 2021

Piękne zdjęcia natury zawsze wzbudzają uczucie spokoju Czy kiedykolwiek zastanawiałaś się dlaczego? Czytaj dalej i dowiedz się czy natura zmniejsza stres.

Coraz więcej osób spędza czas na zewnątrz, nawet jeśli wychodzą jedynie na spacer. Zwiększyła się liczba klubów zrzeszających wędrowców, wiele osób robi sobie wypady weekendowe w poszukiwaniu dzikich grzybów, a rodziny wybierają kempingi zamiast hoteli.

Skoro jesteśmy przyzwyczajeni do dużych miast i ułatwień, jakie zapewniają, co sprawia, że chcemy spędzać czas w dziczy? Czy to możliwe, że natura zmniejsza stres?

Kobieta zakrywająca oczy

Stres i wywołujące go bodźce

Stres to normalne uczucie adaptacyjne, które pomaga Ci reagować na nagłe lub niebezpieczne sytuacje. Jednak intensywność życia w mieście czasami nabiera ciało na taką reakcję na stres jakbyś ciągle znajdowała się w ciągłym niebezpieczeństwie. Kiedy Twój stres osiągnie ten poziom, staje się chroniczny.

Istnieje wiele wewnętrznych i zewnętrznych źródeł stresu, na przykład:

  • Tendencje biologiczne. Niektóre osoby są bardziej podatne na działanie emocji niż inne, dlatego też niektóre sytuacje mogą stresować jedną osobę, a inną nie.
  • Trudne warunki życiowe. Bieda, znęcanie się, katastrofy naturalne i choroby przewlekłe to tylko niektóre przykłady stresujących sytuacji życiowych, które mogą wywoływać chroniczny stres.
  • Dieta. Chociaż może być nam trudno w to uwierzyć, niezdrowa dieta również wiąże się ze stresem. Spożywanie zbyt dużych ilości kofeiny oraz przetworzonych tłuszczy może również stanowić bodziec wywołujący stres.
  • Środowisko. Jeśli żyjesz w bardzo głośnym i bardzo zatłoczonym miejscu lub nie masz zbyt wiele wolnego czasu, możesz mieć trudności ze zrelaksowaniem się. To, jak zapewne możesz sobie wyobrazić, może prowadzić do chronicznego stresu.

Aby mówić o stresie i naturze, zajmiemy się czynnikami środowiskowymi, które przekładają się na chroniczny stres i niepokój. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego, w jaki sposób te warunki mogą na Ciebie wpływać, czytaj dalej!

W jaki sposób natura zmniejsza stres?

Związek ludzi z naturą jest niezwykle złożony. Istnieją tysiące związanych ze sobą czynników i często trudno jest określić miejsce, w którym zaczyna się spirala. Czy zaczyna się w nas, czy też wywiera na nas wpływ z zewnątrz?

Warto zauważyć, że przez kilka ostatnich wieków nowoczesne życie zmieniło się tak bardzo, że doprowadziło do komplikacji zarówno w kwestiach związanych z ludzką biologią, jak i ze światem natury. Takie czynniki jak środowisko pracy, zanieczyszczenia i życie w pędzie zaburzają naturalny rytm ciała.

I właśnie tutaj pojawia się natura. W świecie natury znajdują się kontrapunkty każdego “nienaturalnego” elementu dzisiejszego miejskiego życia. Przyjrzyjmy się bliżej tej kwestii.

Wsłuchiwanie się w ciszę

Odgłosy otoczenia w mieście nigdy nie cichną. Twój sąsiad, który przez cały dzień puszcza muzykę, niekończący się ruch samochodowy, budowy, trąbienie samochodów, itp. Miasto może zasnąć tylko w przypadku przerw  w dostawach prądu.

Co ciekawe, jeśli mieszkasz w mieście, jesteś tak przyzwyczajona do tych dźwięków, że czujesz się zaskoczona, gdy znajdujesz się gdzieś, gdzie panuje spokój i cisza.

Alvarsson wraz ze swoim zespołem badawczym porównali osiągi dwóch grup mających wykonać dane zadanie po wystawieniu na działanie stresujących czynników. Członkowie jednej z grup słuchali nagrań z dźwiękami typowymi dla otoczenia miejskiego, zaś druga grupa przysłuchiwała się odgłosom natury.

Grupa, która słuchała nagrań z miasta poradziła sobie o wiele gorzej. Z tego powodu naukowcy stwierdzili, że odgłosy natury pomagają zmniejsza aktywność sympatycznego układu nerwowego. To ten układ nerwowy, który jest aktywowany, gdy mózg wykrywa zagrożenie.

Aby zmniejszyć stres potrzebujesz samotności

Ludzie to istoty społeczne. Potrzebujemy określonych ilości ludzkiego towarzystwa, aby zadbać o nasze zdrowie psychiczne i emocjonalne. Jednak ewoluowaliśmy do życia w małych grupach, co sprawia, że życie w mieście bywać dość stresujące. Niektóre badania sugerują nawet, że istnieje związek między płodnością a przeludnieniem.

Kiedy znajdujesz się w środowisku naturalnym, już sam fakt, że wokół Ciebie nie ma nikogo, budzi uczucie intymności oraz introspekcji. Trudno jest obudzić w sobie takie uczucia gdy stale wchodzisz w interakcje z innymi osobami.

Starsza kobieta na łonie natury

Zanieczyszczenia

Zanieczyszczenie powietrza w miastach również odgrywa rolę w zaburzeniach związanych ze stresem i niepokojem. Wspomnieliśmy już o zanieczyszczeniu hałasem, jednak kolejny problem stanowi zanieczyszczenie światłem.

Fakt, że w miastach niezwykle rzadko jest ciemno może nawet zmieniać rytm dobowy w Twoim organizmie, który jest zwyczajowo dyktowany przez światło słoneczne.

Wykorzystaj dobrodziejstwa natury

Na szczęście istnieją dobre informacje. Według badania przeprowadzonego przez Mary Carol R. Hunter przebywanie na łonie natury przez 20 minut każdego dnia wystarczy, aby zmniejszyć poziom kortyzolu we krwi. Sprawdza się to nawet jeśli środowisko naturalne znajduje się w mieście (na przykład może być to miejski park).

Taka “terapia” powinna odbywać się bez udziału ekranów, ćwiczeń aerobowych, a nawet książki. Badania sugerują, że zyskasz najwięcej korzyści jeśli będziesz po prostu spacerować lub siedzieć w otoczeniu przyrody.

Te nowe odkrycia łączą ze sobą postępy naukowe oraz nasze biologiczne korzenia. Każdego dnia poznajemy nowe sposoby na chronienie naszego zdrowia i naturalnego świata, nie musząc nawet wyrzekać się komfortów nowoczesnego życia. A więc na co czekasz? Wyjdź na zewnątrz i pozwól, aby natura obniżyła poziom Twojego stresu!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Alvarsson, J.J.; Wiens, S.; Nilsson, M.E. Stress Recovery during Exposure to Nature Sound and Environmental Noise. Int. J. Environ. Res. Public Health 20107, 1036-1046.

  • Stress Recovery during Exposure to Nature Sound and Environmental Noise. (2010, 1 marzo). PubMed Central (PMC). https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2872309/


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.