Podejmowanie działań w obliczu lęków i niepokoju

Nie daj sobie wmówić, że niepokój uniemożliwia podjęcie działań. Jest to trudne zadanie, ale nie jest niewykonalne. Dowiedz się więcej z naszego artykułu!
Podejmowanie działań w obliczu lęków i niepokoju
Gema Sánchez Cuevas

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog Gema Sánchez Cuevas.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Niepokój lubi uniemożliwiać nam podejmowanie działań, pozbawiać nas sił do podjęcia jakichkolwiek kroków ku lepszej sytuacji. Przykładami mogą być chwile, kiedy obawiasz, że Twój partner Cię opuści, że stracisz pracę, a nawet że będziesz mieć wypadek.

Oprócz takich sytuacji istnieje jeszcze kilka ukrytych postaw, które sprawiają, że zamiast zerwać z niepokojem, jeszcze bardziej myślimy o naszych lękach.

Kiedy się czegoś boisz, w końcu przyciągasz to w taki czy inny sposób. Na przykład, jeśli obawiasz się, że ludzie Cię opuszczą, nabierzesz tendencji do budowania relacji z przyjaciółmi lub partnerami, które będą sprawiać, że będziesz czuć się opuszczony.

Stopniowo zapadasz się coraz głębiej w te ruchome piaski niepokoju, a podejmowanie działań zdaje się być czymś nierealnym.

Świadomość, że dzieje się coś, czego się boisz, może całkowicie Cię sparaliżować lub sprawić, że pomyślisz, że masz pecha. I właśnie to najczęściej powstrzymuje przed podjęciem działań i zrobieniem kroku, aby wyjść z tej nieprzyjemnej sytuacji, w której niepewność przejmuje niemal pełną kontrolę nad naszym życiem.

Nieustanne bycie o krok przed samym sobą

Jeśli żyjesz w ciągłym strachu, prawdopodobnie wyprzedzasz samego siebie. Być może zakładasz lub wyobrażasz sobie wszystko, co może się wydarzyć w przyszłości. Wmawiasz sobie takie rzeczy, jak „Wiem, że ta praca nie będzie trwała wiecznie”, „Znajdą kogoś lepszego ode mnie” lub „To nie ma prawa się udać”.

„Podejrzenie i wiedza to nie to samo”.

-Rick Riordan-

Człowiek w tunelu - trudne podejmowanie działań

Te myśli utrudniają Ci podejmowanie działań. Poza tym nieuchronnie utkniesz w miejscu z powodu wszystkich ograniczeń, które sam sobie narzucasz. To duże bariery, które budujesz tak starannie, że ​​nie masz ochoty wychodzić do świata znajdującego się poza nimi. Innymi słowy,  nie chcesz wyjść ze swojej strefy komfortu.

Życie w ciągłym strachu to nic innego jak postrzeganie rzeczywistości. Strach nie jest prawdziwy. Spędzanie godzin na wyobrażaniu sobie, co mogłoby się stać, gdybyś podjął określoną decyzję lub co by się stało, gdybyś wyszedł ze swojej strefy komfortu, nie jest pozytywne, ponieważ w ten sposób jedynie karmisz swoją niepewność.

Podejmowanie działań jest niezbędne

Podejmowanie działań jest niezbędne w życiu, począwszy od najbardziej podstawowych rzeczy, takich jak podjęcie decyzji, czego chcesz się uczyć, jaką pracę chcesz mieć lub czy chcesz, aby dana osoba była Twoim partnerem, czy nie.

Jeśli bardzo boisz się podjęcia decyzji, w jaki sposób możesz się zachować, skoro nie ma innego wyjścia, jak tylko ją podjąć?

Zgadzając się na to, aby niepokój ograniczał Ciebie i Twoją codzienność, możesz popełnić duży błąd. Czekanie do ostatniej chwili na podjęcie decyzji może sprawić, że źle dokonasz wyboru. I tak, kiedy obawiasz się podjęcia decyzji i przejścia do działania, możesz  zacząć pozwalać innym decydować za Ciebie, co jest ogromnym błędem.

Jeśli potrafisz odnieść się do tego wszystkiego i zauważasz, że podejmowanie działań sprawia Ci duże problemy, być może również zdajesz sobie sprawę, że często próbujesz mieć wszystko pod kontrolą. Może Ci wydawać się, że chęć kontrolowania otoczenia jest Twoją naturalną potrzebą.

Jednak prawda, jakkolwiek nieprzyjemna, jest taka, że nie da się wszystkiego kontrolować.

Człowiek skacze nad przepaścią

Wyobraź sobie, że Twój szef nieoczekiwanie Cię zwalnia. Nie wiedziałbyś, jaką decyzję podjąć. To samo stanie się, jeśli Twój partner cię opuści. Kiedy masz trudności z podejmowaniem decyzji lub działaniami, niespodzianki z pewnością są nieprzyjemne.

„Musisz podejmować ryzyko. W pełni zrozumiemy cud życia tylko wtedy, gdy pozwolimy, by wydarzyło się coś nieoczekiwanego”.

Paulo Coelho

Ponadto, kiedy pozostajesz w swojej strefie komfortu, Twoje lęki zaczynają narastać i coraz bardziej Cię męczyć. Dzieje się tak, gdy ciągle masz wątpliwości. Albo gdy nie masz pewności, że zdołasz cokolwiek osiągnąć, nawet jeśli masz kwalifikacje do zrealizowania swoich celów.

Wnioski końcowe

Podejmowanie działań jest niezbędne dla prowadzenia życia na swój indywidualny sposób, dobry dla nas samych. Pozwala też unikać sytuacji, w których inni podejmują decyzje za nas. Lęki nie są niczym wyjątkowym – ich pojawianie się jest naturalne dla każdego z nas. Ale mamy też siłę, aby je pokonać.

Więc zamiast pozwalać, by ograniczał Cię strach, możesz wykorzystać go na swoją korzyść. W jaki sposób? Wykorzystując mentalne drżenie, wątpliwości i potrzebę ucieczki, aby wskoczyć do wody i podjąć działanie. W ten sposób Twoje lęki tracą nad Tobą kontrolę.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.