Różni hiszpańscy naukowcy przeprowadzili badanie, które Science of The Total Environment opublikowało 10 grudnia 2018 r. Wspomniane badanie łączy fale upałów z agresywnością. Według tego badania klimat ma wpływ na zachowania pełne przemocy.
Naukowcy z University of California, Berkeley i Princeton University przeprowadzili badania w tej sprawie. Doszli do wniosku, że zmiany klimatu są ściśle powiązane z wieloma brutalnymi sytuacjami na całym świecie.
Stosunkowo małe zmiany temperatury lub opady znacznie zwiększają zachowania pełne przemocy i ryzyko konfliktu. W konsekwencji naukowcy wykazali, jak bardzo klimat Ziemi wpływa na nasze zachowanie.
W tym badaniu omówiono również:
- Fakt, że w Indiach i Australii jest więcej przemocy domowej.
- Fakt, że agresja, morderstwa i ogólne zachowania pełne przemocy wzrosły w USA i Tanzanii.
- Konflikty obywatelskie w tropikach.
- Przemoc na tle etnicznym, która ma miejsce w Europie i Azji Południowej.
- Najazdy lądowe w Brazylii.
- Wykorzystanie sił policyjnych w Holandii.
Zmiana klimatu: czynnik wyzwalający zachowania pełne przemocy
Te nowe badania mogą mieć istotne implikacje, jeśli chodzi o oszacowanie w jaki sposób obecne zmiany klimatu mogą na nas wpłynąć. Wiele globalnych modeli klimatycznych szacuje, że temperatura wzrośnie o co najmniej 2ºC w ciągu najbliższego półwiecza.
Naukowcy odkryli trzy rodzaje konfliktów związanych ze zmianami klimatu. Ponadto zauważyli, że konflikt lepiej odpowiada temperaturze, ponieważ 27 badań wykazało korelację między wysokimi temperaturami a wzrostem przemocy.
Naukowcy ci zgromadzili informacje z 60 istniejących badań zawierających 45 różnych zestawów danych. To pozwoliło im wyciągnąć ciekawe wnioski we wspólnych ramach statystycznych.
„Wyniki były zaskakujące”, powiedział Solomon Hsiang, główny autor badania i profesor w Goldman School of Public Policy na Uniwersytecie w Berkeley w Kaliforni.
Czy fale upałów mogą prowadzić do mizoginicznej przemocy?
Kilku hiszpańskich naukowców przeprowadziło badanie i doszło do wniosku, że istnieje związek między tymi dwoma zmiennymi. Belén Sanz-Barbero, Cristina Linares, Carmen Vives-Cases, José Luis González, Juan José López-Ossorio i Julio Díaz są współautorami „Fala upałów i ryzyko przemocy ze strony partnera”, opublikowanej 10 grudnia, 2018 w czasopiśmie Science of the Total Environment.
Naukowcy stwierdzili w tym badaniu, że ryzyko przemocy ze strony partnera wzrasta trzy dni po fali upałów. Wzięli to pod uwagę w oparciu o dużą liczbę kobiet, które zgłosiły lub twierdziły, że były ofiarami przemocy z rąk partnera. Naukowcy podkreślili, że „niezwykle ważne” jest zidentyfikowanie czynników, które mogą wpływać na brutalne zachowanie w tych przypadkach .
Na podstawie tych danych naukowcy twierdzą, że ryzyko mizoginicznej przemocy wzrasta około trzech dni po fali upałów, podczas gdy raporty policyjne dotyczące przemocy ze względu na płeć zwiększają się dzień później.
Podobnie telefony zaufania od kobiet, które doświadczyły przemocy ze względu na płeć, wzrosły pięć dni po fali upałów. W szczególności ryzyko śmierci kobiety z rąk jej partnera wzrasta o ponad 28% po fali upałów.
Naukowcy stwierdzili w konkluzji badania: „Nasze wyniki sugerują, że fale upałów są związane ze wzrostem IPV (przemoc w związku intymnym). Efekt wzrostu IPV jest opóźniony w czasie z różnicami w zależności od analizowanych wskaźników przemocy”.
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
Hsiang, S. M., Burke, M., & Miguel, E. (2013). Quantifying the influence of climate on human conflict. Science. http://doi.org/10.1126/science.1235367
Sanz-Barbero, B., Linares, C., Vives-Cases, C., González, J. L., López-Ossorio, J. J., & Díaz, J. (2018). Heat wave and the risk of intimate partner violence. Science of the Total Environment. http://doi.org/10.1016/j.scitotenv.2018.06.368