Cykl przemocy według Lenore Walker

Cykl przemocy według Lenore Walker

Ostatnia aktualizacja: 28 lutego, 2019

Teoria Lenore Walker omawiająca cykl przemocy stwierdza, że ​​istnieją cztery fazy we wszystkich związkach, gdzie występuje przemoc. Ta psycholog i naukowiec badała tego rodzaju nadużycia przez ponad czterdzieści lat. Uważa, że ​​można pozbyć się przemocy. Pomaga także maltretowanym kobietom bronić się i walczyć o sprawiedliwość.

Według Leonore Walker ofiary nie ujawniają otwarcie swojego sprawcy, ponieważ się boją. Obawiają się, że sytuacja może się pogorszyć, szczególnie gdy są zależne finansowo od swojego agresora. Walker wniosła bardzo przydatne narzędzie do psychologii przemocy na tle płciowym. To narzędzie pozwala nam zrozumieć, jak cierpią poszkodowane kobiety. Przedstawiając swój cykl przemocy Walker pomaga nam zrozumieć, jak trudnym zadaniem jest dla maltretowanych kobiet opuszczenie swoich prześladowców.

W 1979 opublikowała wnioski swojej teorii. Aby stworzyć swoją teorię, używała świadectw kobiet maltretowanych. Podczas swoich badań Walker zdawała sobie sprawę, że te kobiety nie są atakowane w tym samym czasie lub w ten sam sposób. Jednak fazy pozostają spójne. Chociaż niektóre fazy mogą trwać dłużej lub przejawiać się na różne sposoby, zawsze były ewidentne.

Utworzyła podobny wzorzec zachowania we wszystkich sytuacjach przemocy i zaobserwowała, w jaki sposób te wzorce zachowań pojawiają się w pewnym cyklu. W ten sposób, cykl przemocy Lenore Walker pomaga nam zrozumieć znęcanie się.

Ostatnie badania wyjaśniają, że prawie niemożliwe jest wydostać się z cyklu przemocy. Ponieważ prawie niemożliwa jest ucieczka, konsekwencje dla maltretowanych są poważne. Wynik może czasami być fatalny. Przemoc na tle płciowym wiąże się z utratą osobowości. Ta utrata obejmuje czynniki biologiczne, psychologiczne i społeczne.

Kobieta z rękami na twarzy

Cykl przemocy: fazy dręczenia

Tutaj porozmawiamy o cyklu przemocy Lenore Walker. Jest to jedna z najbardziej rozpowszechnionych teorii na temat faz relacji pełnej przemocy.

Faza budowy napięcia

W tej fazie następuje stopniowa eskalacja napięcia. Walker scharakteryzowała to poprzez częstotliwość ciągłych zmagań i aktów przemocy. Ta faza nie musi mieć określonego czasu trwania. Może trwać tygodniami, miesiącami lub latami. W tej fazie zdarzają się incydenty związane z zazdrością, okrzykami lub małymi kłótniami.

Ofiara interpretuje te zniewagi i obelgi słowne jako odosobnione przypadki, które są pod kontrolą. Agresor doświadcza nagłych zmian nastroju i gniewa się na nieważne rzeczy. Często jest spięty i / lub zirytowany.

Ofiara próbuje uspokoić sprawę. Nie chce tego roztrząsać. Wierzy, że jeśli uspokoi agresora, to zakończy konflikt. Ofiara ma skłonność do obwiniania siebie i usprawiedliwiania zachowania agresora. Za każdym razem, gdy dochodzi do drobnej agresji, wzrasta napięcie agresora. Widoczna pasywność ofiary pogarsza agresora, a on nie podejmuje żadnych prób kontrolowania swoich emocji.

Poważna przemoc

Jest to najkrótsza z trzech faz. Na tym etapie przemoc wybucha. Ma miejsce brak kontroli, dlatego występuje agresja fizyczna, psychiczna i / lub seksualna. Ofiara doświadcza niedowierzania i niepokoju a także ma tendencję do izolowania się. Może czuć się bezsilna wobec tego co się wydarzyło. Zwykle czeka kilka dni, zanim poprosi o pomoc.

Maltretowana kobieta cykl przemocy

Pojednanie / miesiąc miodowy

W tej fazie agresor zwykle prosi o przebaczenie i obiecuje ofierze, że już nigdy się to nie powtórzy. Używa strategii manipulacyjnych, aby upewnić się, że związek się nie kończy.

Kiedy ofiara przyjmuje prezenty, zaproszenia lub obietnice, to tylko wzmacnia brutalne zachowanie. Napięcie, które narastało w fazie napięcia i ostrej fazie przemocy zniknęło.

W tej fazie kobietom trudno jest zgłosić sytuację, przez którą przechodzą. Ta nagła zmiana postawy powoduje, że myślą, że było to jednorazowe wydarzenie, które już nigdy się nie powtórzy. Ofiara chce wierzyć, że sprawca przemocy nigdy więcej nie zrobi im czegoś takiego. Fakt, że agresor wydaje się spokojny wzmacnia przekonanie, że może się zmienić. Jego pełne miłości zachowanie jest tego dowodem. Ta faza pojednania kończy się, gdy tylko małe incydenty rozpoczną się ponownie.

“O każdej porze dnia i nocy dobrze jest powiedzieć że masz już dość i zakończyć etap swojego życia, o którym marzysz, że nigdy się nie wydarzył”.

-Raimunda de Penaflor-

Jak przełamać cykl przemocy?

Aby przerwać cykl przemocy, ofiara musi być świadoma swojej sytuacji. Od tego momentu ofiara może zacząć otrzymywać emocjonalną i profesjonalną pomoc.

Psycholog z pacjentem

W ostatnich latach rzuca się wiele światła na tę kwestię. Dowiadujemy się, że ten problem jest bardziej rozległy i ​​powszechny, niż wcześniej sądziliśmy. Społeczeństwa zareagowały środkami prawnymi. Jednak daleko nam do wyeliminowania tego rodzaju przemocy.

“Bądźcie spokojni, bądźcie uprzejmi, przestrzegajcie prawa, szanujcie wszystkich; ale jeśli ktoś podniesie na Ciebie rękę, wyślij go na cmentarz”.

-Malcolm x-


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.