Czy biały szum może pomóc nam lepiej spać?

Na biały szum zwraca się ostatnio coraz większą uwagę jako na sposób poprawy naszej koncentracji. Co wiemy o białym szumie?
Czy biały szum może pomóc nam lepiej spać?
Elena Sanz

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Elena Sanz.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Na biały szum zwraca się ostatnio coraz większą uwagę jako na sposób poprawy naszej koncentracji. Co wiemy o tym zjawisku?


Coraz więcej ludzi potwierdza skuteczne działanie białego szumu. Twierdzą oni, że sprzyja on odprężeniu i medytacji, poprawiając koncentrację i zdolności poznawcze. Szczególnie godne uwagi jest wykorzystanie dźwięków, które pomagają nam zasnąć, zarówno dorosłym, jak i dzieciom.

Dlatego wielu rodziców ucieka się do białego szumu, aby uspokoić swoje dzieci i pomóc im z wysypianiem. Uważają, że tworzy on relaksującą atmosferę, idealn ą d la lepszego snu. Ale ile jest w tym prawdy?

Jeśli biały szum rzeczywiście ma takie właściwości, możemy zostać uratowani przed rosnącą liczbą zaburzeń snu. Zaciekawionych zapraszamy do dalszej lektury.

Kłopoty z koncentracją

Czym jest biały szum?

Podobnie jak światło, również dźwięk może być przedstawiony na wykresie spektralnym. Tak jak biel jest sumą wszystkich kolorów, biały szum integruje całe spektrum istniejących częstotliwości dźwiękowych. I robi to w sposób harmoniczny, tak aby żaden nie wyróżniał się na tle innych dźwięków.

Rezultatem jest jednolity i stały dźwięk, podobny do tego, który może być wytwarzany przez nie nastrojony telewizor lub radio. Jest to hałas tła, jak ten emitowany przez niektóre urządzenia, takie jak pralka czy suszarka. Lub porównywalne z naturalnym dźwiękiem deszczu lub wiatru.

Jak biały hałas pomaga nam lepiej spać?

Główny pozytywny wpływ białego szumu na nasz sen wynika z jego zdolności do maskowania innych dźwięków. W ten sposób unikamy bycia zaskoczonym przez ruch uliczny, place budowy lub inne niepokojące bodźce.

Występujący efekt relaksacyjny może być szczególnie korzystny dla niemowląt i ogólnie dla ludzi, którzy mają lekki sen. Dzięki białemu szumowi reszta dźwięków jest zablokowana (lub odbierana z mniejszą intensywnością), co uniemożliwia im stymulację naszej kory mózgowej.

Ponadto, l udzie cierpiący na szumy uszne mogą skorzystać z tego sposobu, aby osiągnąć lepszą jakość snu. Obecność tych ciągłych sygnałów dźwiękowych może być zwiększona w czasie snu przez panującą ciszę.

Słuchanie białego szumu jest bardzo skuteczną strategią tłumienia tych dokuczliwych objawów i osiągnięcia lepszego odpoczynku.

Czy są jakieś przeciwwskazania?

Jednak są pewne wady, jako że nie jest to sposób odpowiedni i korzystny dla wszystkich. Szczególnie odradza się go tym, którzy cierpią na bezdech senny i problemy z oddychaniem, ale użyty w nadmiarze może być szkodliwy dla każdego.

Stałe stosowanie białego szumu każdej nocy może uszkodzić nasze komórki włosowe, które są odpowiedzialne za wychwytywanie dźwięku. Ponadto, stała obecność hałasu utrzymuje je w aktywności i uniemożliwia im skuteczne wykonywanie niezbędnych prac regeneracyjnych, które mają miejsce podczas snu.

Jeśli mówimy o używaniu go z dziećmi, musimy być szczególnie ostrożni. Słuchanie go przy zbyt dużej głośności może spowodować uszkodzenie słuchu i zwiększyć ryzyko problemów z rozwojem języka.

Śpiące dziecko

Jak postępować?

Nadal nie ma wystarczających dowodów naukowych na potwierdzenie korzyści płynących z białego szumu podczas snu. Jeśli jednak sprawia ci on przyjemność, możesz używać go z umiarem. Postaraj się ograniczyć jego stosowanie do sporadycznych dni, kiedy sen jest szczególnie trudny. Spróbuj też nie słuchać go zbyt głośno.

To samo zalecenie odnosi się do dzieci. Jeśli biały hałas uspokaja twoje dziecko, zarezerwuj go na konkretne chwile, kiedy nic innego nie pomaga. Nie należy jednak wpadać w nawyk ciągłego wystawiania dziecka na działanie tego typu dźwięków.

Aby odpowiednio wypocząć w nocy, najlepiej jest dbać o higienę snu. Dbaj o zasypianie i budzenie się w stałych porach, unikaj nieodpowiedniej żywności i napojów w drugiej połowie dnia i upewnij się, że otoczenie w twojej sypialni jest odpowiednie.

Jeśli masz poważne trudności z zasypianiem lub jakiekolwiek zaburzenia snu, najlepiej jest zgłosić się do specjalisty. Będzie on w stanie dostarczyć ci niezbędnych wskazówek i procedur w celu polepszenia odpoczynku. Biały szum może być jednorazową alternatywą, ale nie środkiem długoterminowym.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.