Czas dla siebie w codziennej rutynie - jak go uzyskać?

Czy myślałeś o zrobieniu sobie wolnego od jakiegoś czasu, ale Twój harmonogram na to nie pozwala? Czujesz, że jesteś pod wodą i nie możesz wydostać się na powierzchnię? Jeśli tak, w tym artykule znajdziesz kilka pomocnych wskazówek.
Czas dla siebie w codziennej rutynie - jak go uzyskać?
Sara González Juárez

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Sara González Juárez.

Ostatnia aktualizacja: 15 października, 2022

Nadchodzi koniec dnia i myślisz o wszystkim, co dzisiaj osiągnęłaś: sprzątanie domu, gotowanie, dostarczanie projektu na czas, pójście do fizjoterapeuty… Lista kończy się, ponieważ zasypiasz w chwili, gdy dotykasz poduszki głową. Jeśli brzmi to znajomo, oznacza to tylko jedno: z całej codziennej rutyny powinnaś wykupić czas dla siebie.

Często wydaje się, że czas  wolny jest po prostu kolejnym obowiązkiem. To dlatego, że musisz zrobić na to miejsce wśród tysiąca innych rzeczy, które należało wykonać na wczoraj. Co więcej, chaotyczne życie zwykle odwraca uwagę od odpoczynku, uniemożliwiając odpoczynek i rozłączanie się na chwilę.

Z tego powodu tutaj znajdziesz kilka wskazówek, jak zoptymalizować wszystkie swoje zadania i uwolnić pewne luki, które możesz wykorzystać bez poczucia, że masz inne pilniejsze rzeczy do zrobienia. Albo te rzeczy, które w końcu musisz zrobić, z pewnością nie będą ci już przeszkadzać podczas odpoczynku.

1. Ustal priorytety

Może nie musisz robić zakupów dzisiaj, albo zadanie, które Twój szef chce, abyś zrobiła, nie jest już tak pilne. Optymalizacja czasu wiąże się z ustaleniem priorytetów, która umożliwia stały i pozytywny przepływ działań.

Dlatego przed rozpoczęciem dnia poświęć chwilę na wizualizację tego, czego spodziewasz się w ciągu najbliższych kilku godzin. Jeśli robienie tego wydaje Ci się przytłaczające, musisz nadać priorytet tym zadaniom, które są najpilniejsze, a pozostałe zostawić na później. Gdy je rozwiążesz, uzyskasz wolny czas.

Kobieta pijąca kawę przy oknie
Ustalenie priorytetów w codziennym życiu pomaga się dobrze zorganizować.

2. Określ godziny szczytowej wydajności

Jedni radzą sobie lepiej po południu, inni rano, wszystko zależy od osoby. Jednym ze sposobów na maksymalne wykorzystanie czasu jest skoncentrowanie się na najbardziej żmudnych zadaniach w okresie, w którym jesteś najlepszy, ponieważ wykonasz je szybciej i lepiej. Natomiast czas, w którym nie koncentrujesz się tak dobrze, przeznacz na lżejsze i mniej pilne zadania.

3. Proś o pomoc

Czasami szaleństwo sprawdzania każdego elementu na codziennej liście rzeczy do zrobienia sprawia, że chcesz zrobić wszystko na raz. Jednak wokół ciebie na pewno jest ktoś, kto może ci pomóc, aby dać ci chwilę wytchnienia. Na przykład, jeśli musisz odebrać córkę z karate, umyć samochód i gotować, może twój partner może zająć się gotowaniem. Oznacza to, że cała rodzina czerpie satysfakcję z pracy zespołowej i znajduje trochę czasu na wspólną rozrywkę lub wypoczynek.

4. Unikaj rozpraszania uwagi

Wiemy, że Instagram wysyła Ci powiadomienia, nawet jeśli nie ma nic istotnego do zgłoszenia. Rzeczywiście, rozpraszacze współczesnego świata nie tylko przeszkadzają w optymalizacji produktywności, ale ostatecznie tworzą mentalny hałas, który uniemożliwia cieszenie się wolnym czasem na co dzień.

Dlatego jeśli chcesz wygospodarować trochę czasu dla siebie w codziennej rutynie, wyłącz wszelkie powiadomienia, które nie są pilne. Poświęć całą swoją mentalną energię na to, co musisz zrobić. Nawet jeśli wiesz o tym w głębi duszy, zdziwisz się, jak bardzo jesteś wydajna, gdy świat wokół ciebie milczy, nawet jeśli trwa to tylko kilka chwil.

5. Automatyzacja procesów

Automatyzacja zadań, takich jak e-maile lub powiadomienia, zwłaszcza w miejscu pracy, oszczędza więcej czasu, niż mogłoby się wydawać. W końcu wiele godzin marnuje się na małe zadania, które mogłaby wykonać maszyna lub sztuczna inteligencja. Na przykład narzędzia do zarządzania zadaniami często zawierają boty do dystrybucji dokumentów zamiast organizowania spotkań lub wykonywania zadań ręcznie, jedno po drugim.

6. Szanuj swój czas i swoje umiejętności

Nie każdy ma taki sam poziom energii lub zdolności. Zawsze znajdą się ludzie, którzy pracują mniej niż ty, ale także tacy, którzy robią więcej i robią to lepiej. Ustal własne cele, nie porównuj się, a kiedy musisz przerwać pracę, po prostu zrób to.

Czasami brak wolnego czasu wynika z przyjęcia większej liczby zadań, niż jesteś w stanie wykonać. Może czujesz, że musisz pracować lepiej niż ktokolwiek inny, chodzić na siłownię, mieć związek, robić pranie i imprezować w każdą sobotę. Nie, prawda jest taka, że niczego nie musisz. W rzeczywistości, jeśli z tej listy możesz wykonać tylko dwie czynności, to w porządku. Resztę możesz zrobić innego dnia.

wyczerpana kobieta
Od czasu do czasu zrobienie sobie przerwy jest konieczne i zalecane dla dobrego samopoczucia.

7. Czas dla siebie – nie pomijaj go!

Ten ostatni punkt jest niezwykle ważny. Wiąże się to bezpośrednio z priorytetami, o których wspomnieliśmy na początku artykułu. Ponieważ czasami, nawet nie zdając sobie z tego sprawy, umieszczasz swoje dobre samopoczucie na ostatnim miejscu w piramidzie nierozstrzygniętych zadań.

Jednakże, kiedy uświadomisz sobie ból pleców, albo że przez trzy dni ciągle odczuwasz niepokój, albo nie widziałaś swojej matki od dwóch tygodni, zdajesz sobie sprawę, że masz też miejsce w swoim programie. W rzeczywistości, kiedy już podejmiesz decyzję o poświęceniu czasu dla siebie, nie będziesz się już z tego wycofywać.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Waongenngarm, P., Areerak, K., & Janwantanakul, P. (2018). The effects of breaks on low back pain, discomfort, and work productivity in office workers: A systematic review of randomized and non-randomized controlled trials. Applied ergonomics68, 230-239.
  • Ayes, C. C. B., Ruiz, A. L., & Estévez, G. A. (2020). Autocuidado: una aproximación teórica al concepto. Informes psicológicos20(2), 119-138.
  • Rodríguez-Muñoz, J. V., & Gómez-Lorca, J. (2002). Integración de las tecnologías de flujo de trabajo y gestión documental para la optimización de los procesos de negocio. Ciencias de la Información, 17-28.
  • González, A. M. C., & Rubio, J. M. L. (2010). Engagement: un recurso para optimizar la salud psicosocial en las organizaciones y prevenir el burnout y estrés laboral. 28 de abril, revista digital de salud y seguridad en el trabajo, (1), 1-22.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.