Utrzymywanie wysokiego poziomu energii: 7 kluczy do sukcesu

Utrzymywanie wysokiego poziomu energii jest kluczowym elementem pozwalającym na zachowanie zdrowia i pozytywnego nastawienia do życia.
Utrzymywanie wysokiego poziomu energii: 7 kluczy do sukcesu

Ostatnia aktualizacja: 05 października, 2019

Energia jest tą siłą życiową, która zależy zarówno od naszego stanu fizycznego, jak i emocjonalnego. Nie jest łatwym zadaniem utrzymywanie wysokiego poziomu energii w naszym dzisiejszym świecie. Istnieją bowiem wokół nas tysiące czynników, które ją nam odbierają. Do najpopularniejszych z nich należą na przykład stres i nasze zwykłe problemy dnia codziennego.

W naprawdę wielu przypadkach nasza codzienna rutyna nas całkowicie wyczerpuje. Dlaczego tak właśnie się dzieje? Być może istnieją po prostu wokół nas pewne określone czynniki, które uniemożliwiają nam utrzymywanie wysokiego poziomu energii. Ponadto naprawdę wielu z nas zbyt często marnuje swoją energię na zupełnie nieistotne rzeczy.

Dobrą wiadomością jest to, że istnieją pewne kluczowe aspekty pozwalające na utrzymywanie wysokiego poziomu energii bez względu na okoliczności. Ich dobra znajomość może Ci naprawdę pomóc w wielu przypadkach. Możesz je poznać poświęcając kilka minut na przeczytanie pozostałej części naszego dzisiejszego artykułu!

Tyle samo energii musimy spożytkować na marzenie o czymś, co na zaplanowanie postępowania mającego nas do tego marzenia doprowadzić”.
Eleanor Roosevelt

1. Utrzymywanie wysokiego poziomu energii: zacznij od unikania zadłużania się

Problem ze spłatą zadłużenia wobec strony trzeciej może rzeczywiście stanowić doskonały czynnik zwiększający u kogoś poziom stresu. Nie chodzi tutaj tylko o presję związaną z koniecznością dokonania płatności. W grę wchodzi także równie istotny element, jakim jest psychologiczne postrzeganie braku zrobienia czegoś, co powinieneś.

Słoik z monetami

Aby jednak zapewnić sobie utrzymywanie wysokiego poziomu energii, najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić, jest po prostu uniknięcie takiego zadłużenia. Jeśli jest to dla Ciebie zadanie niemożliwe do zrealizowania, regularna spłata należnego długu im musi stać się Twoim najwyższym priorytetem. Pamiętaj bowiem o tym, że jeśli nie spłacisz długu pod postacią pieniędzy, to w efekcie zapłacisz za niego swoim zdrowiem psychicznym.

2. Zawsze dotrzymuj swoich obietnic

Obietnice, które składasz, mają na Ciebie podobny wpływ, co zaciąganie kolejnych długów. Zanim obiecasz komuś, że coś dla niego zrobisz, musisz najpierw rozważyć, czy będziesz w stanie dotrzymać tej obietnicy. Wszystko wiąże się bowiem z tym, że jej złamanie może doprowadzić do znacznego wzrostu poziomu obciążenia psychicznego.

Ponadto niespełnione obietnice mogą prowadzić do powstania problemów w Twojej relacji uczuciowej lub towarzyskiej. Generuje to dodatkowe, zupełnie niepotrzebne konflikty, które uniemożliwiają Ci utrzymywanie wysokiego poziomu energii życiowej. Dlatego właśnie powinieneś albo dotrzymać obietnic, albo przyznać się do tego, że nie będziesz w stanie ich dotrzymać.

Możesz także spróbować innej metody, jaką wynegocjowanie z taką osobą jakiegoś satysfakcjonującego obie strony sposobu na wynagrodzenie ten potencjalnej szkody, którą możesz w ten sposób wyrządzić.

3. Odpoczynek: klucz do utrzymania właściwego poziomu energii

Niestety w społeczeństwie, w którym żyjemy, musimy sobie nawzajem przypominać o znaczeniu tak ważnego elementu, jakim jest odpoczynek. I chociaż wydaje się to być oczywiste na pierwszy rzut oka, to jednak o wiele bardziej alarmującymi są dane na temat tego, ile osób tak naprawdę lekceważy ten jakże istotny czynnik. Po prostu czują się one wręcz skazane na pracę, pracę i jeszcze raz pracę. Ich życie wypełnia wyłącznie praca, bez choćby najdrobniejszej przerwy.

Relaks na łonie natury

Odpoczynek jest jednak najskuteczniejszym sposobem pozwalającym na utrzymywanie wysokiego poziomu energii życiowej. Musisz korzystać z okresów odpoczynku tak często, jak to tylko możliwe. Jest on po prostu podstawą dobrego samopoczucia fizycznego, emocjonalnego i poznawczego. Jeśli nie zrobimy sobie odpowiednich przerw w pracy, po prostu nie będziemy w stanie funkcjonować prawidłowo.

4. Zorganizuj swoje życie

Nie zawsze poświęcamy swój czas w wystarczającym stopniu na to, by przemyśleć nasze działania i ocenić, czy robimy wszystko w najbardziej praktyczny sposób, czy też nie. Wiele razy po prostu idziemy z prądem.

Zawsze możemy jednak lepiej zorganizować nasze życie. Chodzi tutaj tylko o o poświęcenie odrobiny czasu na uporządkowanie naszych pomysłów i znalezienie skuteczniejszych metod działania. Dobrze jest robić to co jakiś czas tak, aby jak najlepiej wykorzystać nasze życie.

5. Zadbaj o swoje zdrowie

Aby utrzymać nasz stały, wysoki poziom energii życiowej, absolutnie koniecznym aspektem na drodze do sukcesu będzie dbanie o nasze zdrowie. Wymaga to wdrożenia w życie wielu zdrowych nawyków i stawienia czoła problemom zdrowotnym w najbardziej uważny i spokojny sposób.

Zdrowa dieta pozwoli na utrzymywanie wysokiego poziomu energii

Zdrowe nawyki mają wiele wspólnego z odżywianiem, ćwiczeniami i odpoczynkiem. Te trzy rzeczy są niezbędne do zapewnienia sobie zdrowego stylu życia. Ważne jest również to, aby regularnie odwiedzać lekarza. Zwłaszcza wtedy, gdy dostrzeżesz u siebie jakiś nowy, niepokojący objaw lub uczucie dyskomfortu. Kiedy jesteś chory, staraj się zachować spokój i rób to, co zaleci Ci lekarz.

6. Nie unikaj trudnych sytuacji w życiu

Próba ucieczki od trudnych sytuacji w życiu, gdy nie ma przed Tobą żadnej innej opcji, jak tylko stawić im czoła, spowoduje, że jeszcze trudniej będzie Ci sobie z nimi poradzić. Możesz zamknąć oczywiście oczy, gdy pojawi się jakiś problem na Twej drodze. Niemniej jednak pamiętaj o tym, że wróci on ze zdwojoną siłą. Będzie Cię później prześladować albo jako źródło niepokoju i stresu, albo też pod postacią różnego rodzaju konsekwencji wynikających z nierozwiązania problemu, jaki przed Tobą stanął.

Kiedy już zdamy sobie sprawę z tego, że w naszym życiu pojawił się poważny problem, zaczynamy się martwić. To zmartwienie nie zniknie jednak samo. Pozostaje tam i wysysa z nas całą naszą energię. Tak więc im szybciej stawimy czoła danemu problemowi i zajmiemy się jego rozwiązaniem, tym lepiej dla nas.

7. Akceptuj zmiany i wybaczaj błędy

Unikanie rzeczywistości jest naprawdę gorąco odradzanym przez nas postępowaniem. Rzeczywistość prawie nigdy nie dostosowuje się do tego, czego chcemy. Dlatego też prawdziwym absurdem jest całkowite ignorowanie jej lub zaprzeczanie obecnej sytuacji, w jakiej się znaleźliśmy. Jeśli jesteś zainteresowany zmianą swojej rzeczywistości, pierwszym krokiem do sukcesu jest zaakceptowanie tego, jaką ona jest.

Przebaczenie jest częścią tej akceptacji. Przebaczając komuś lub sobie samym przyznajemy też, że jesteśmy ludźmi i że również popełniamy błędy. Z drugiej jednak strony wybaczanie innym stanowi formę zrozumienia tego, że oni także mogą popełniać błędy. Podtrzymywanie urazów lub karanie siebie samego jest postępowaniem wyczerpującym nasze naturalne pokłady energii życiowej.

Według buddyzmu Zen energia jest dobrem absolutnym, które należy chronić za wszelką cenę. Wszystkie te klucze pozwalające na utrzymywanie wysokiego poziomu energii życiowej mogą być dla Ciebie niezwykle korzystne, więc staraj się je wprowadzać w życie zaczynając już od dziś!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Calle, R. (1999). Ante la ansiedad: una propuesta para mantener la serenidad y evitar el estrés (No. 616.89 C132a Ej. 1 011205).

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.