Wypoczynek - poznaj jego konkretne rodzaje

Wypoczynek. Czy wiesz, że istnieją różne jego rodzaje? Niektóre z nich w szczególności spełniają funkcję odnawiania i przywracania równowagi.
Wypoczynek - poznaj jego konkretne rodzaje
Gema Sánchez Cuevas

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Gema Sánchez Cuevas.

Ostatnia aktualizacja: 25 kwietnia, 2022

Wiele osób uważa, że słowo wypoczynek jest synonimem bierności, braku aktywności lub braku produktywności. Jednak te pomysły są błędne, ponieważ istnieje wiele rodzajów wypoczynku. Co więcej, nawet gdybyśmy mieli mówić o całkowitej bierności, nie byłoby w tym nic złego.

Fakt, że nic nie robisz lub masz czas, aby poświęcić się czynnościom, które nie są przydatne z punktu widzenia produkcji ekonomicznej, jest nie tylko słusznym, ale koniecznym, aby utrzymać równowagę fizyczną i emocjonalną. Niemniej jednak wypoczynek może przybierać różne formy. Niektóre jego rodzaje są bardziej wzbogacające niż inne.

Niestety wiele osób odrzuca pomysł, aby nie być zajętym . Mogą nawet czuć się niespokojni lub znudzeni, jeśli nie robią czegoś, co uważają za przydatne. To bardziej wynik współczesnej udręki niż nadmiernego poczucia odpowiedzialności. Przyjrzyjmy się trzem rodzajom wypoczynku i dowiedzmy się, dlaczego są one ważne.

„Rezygnujemy z wypoczynku, aby mieć wolny czas, tak jak idziemy na wojnę, aby mieć pokój”.

-Sokrates-

Medytacja, jeden z trzech rodzajów wypoczynku.

1. Regenerujący wypoczynek

Wypoczynek regeneracyjny, jak sama nazwa wskazuje, spełnia funkcję pomagania w łagodzeniu skutków czynnika negatywnego. Jest to rodzaj odpoczynku specjalnie zaprojektowany, aby przywrócić równowagę i zmniejszyć wpływ trudnych stanów, takich jak stres, ciśnienie itp.

Odpoczynek regenerujący obejmuje rozwój działań, których celem jest złagodzenie jakiejś formy emocjonalnego cierpienia. Uwzględniono różne rodzaje ćwiczeń fizycznych. Na przykład sport, spacery lub podobne czynności mają ten efekt łagodzący.

Obejmują one również różne praktyki medytacyjne, ciche odosobnienia, wycieczki itp. Głównym celem jest stworzenie określonych warunków, aby wszelkie odczucia, idee lub uczucia, które powodują dyskomfort, mogły zostać przyswojone i rozproszone.

2. Wypoczynek psychiczny

W przypadku odpoczynku umysłowego celem nie jest już poszukiwanie wewnętrznej równowagi, ale raczej przyjęcie lepszego stanu umysłu. Obejmuje czynności, takie jak oglądanie zabawnego filmu lub pójście na program komediowy.

Wypoczynek psychiczny obejmuje również terapie grupowe, grupy samopomocy i różne działania twórcze. Są przeprowadzane, ponieważ dają szczególne poczucie satysfakcji i mają potencjał, aby poczuć się lepiej.

Odpoczynek psychiczny pomaga intensywniej cieszyć się życiem. To czas wolny poświęcony radości i satysfakcji. Jest to szczególnie wzbogacające, gdy czujesz się nieco przytłoczony rutyną lub stajesz w obliczu złożonej sytuacji, która nie do końca wymknęła się spod kontroli, ale jest trudna do pokonania. W takich przypadkach zmiana nastroju pomaga spojrzeć na sprawy z bardziej zachęcającej perspektywy i odnowić energię.

3. Wypoczynek towarzyski

Wypoczynek towarzyski odpowiada wszystkim tym czynnościom, które są specjalnie przeznaczone do cieszenia się towarzystwem innych ludzi. W tym przypadku nacisk nie jest kładziony na wykonywane czynności jako takie, ale na ludzi, z którymi je wykonujesz.

Rozrywka towarzyska pomaga wydostać się z własnego świata i zaangażować się w świat innych. Chodzi o dzielenie się chwilami z innymi i zwracanie na nich szczególnej uwagi. Innymi słowy, twoje zainteresowanie musi być w pełni skoncentrowane na nich.

Zasadniczo odpowiada to czynnościom, takim jak rozmowa, wyjście na drinka z przyjaciółmi, pójście na spotkanie itp. Ważne jest, aby głównym celem było dzielenie się. Oznacza to, że nie pasują tu działania, które mają dodatkowy cel, jak np. uzyskanie pomocy, poprawa wizerunku społecznościowego itp.

przytulanie przyjaciół

Znaczenie wypoczynku

Każdy rodzaj wypoczynku jest ważny. To dlatego, że są przerwą, której twoje ciało i umysł potrzebują, aby funkcjonować. W rzeczywistości istnieje wiele poważnych problemów, które można rozwiązać tylko wtedy, gdy zatrzymasz się i przestaniesz o nich myśleć.

Dlatego każdy rodzaj wypoczynku to sposób na ochronę zdrowia. Jeśli nie dajesz sobie szansy na przerwę i koncentrujesz się tylko na czynnościach użytkowych lub tych, które implikują jakąś formę zaangażowania, przychodzi moment, kiedy stres cię ogarnie. Przyniesie to nieprzewidywalne konsekwencje.

Wypoczynek spełnia rolę odnawiania Ciebie. Oczywiście są też takie chwile wolnego czasu, kiedy po prostu chcesz spędzić czas, nie robiąc nic szczególnie transcendentalnego. Są one równie ważne. W rzeczywistości często w takich momentach generujesz najlepsze pomysły i osiągasz największe osiągnięcia.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Cabeza, M. C. (2016). Las culturas del ocio. Revista Brasileira de Estudos do Lazer, 1(1), 3-19.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.