Cytaty Arystotelesa – 5 wspaniałych stwierdzeń starożytnego filozofa

Arystoteles był wybitnym uczniem takich mistrzów, jak Platon czy Eudoksos z Knidos. Sam był także nauczycielem innych znanych postaci, takich jak Aleksander Wielki.
Cytaty Arystotelesa – 5 wspaniałych stwierdzeń starożytnego filozofa
Gema Sánchez Cuevas

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog Gema Sánchez Cuevas.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Dziś chcemy przedstawić Wam wspaniałe cytaty Arystotelesa, jednego z najważniejszych filozofów w historii ludzkiej cywilizacji. Z pewnością warto poświęcić chwilę, aby przemyśleć cytaty Arystotelesa, w których zawarta jest esencja jego mądrości i postawy wobec świata.

W jaki sposób  cywilizacja sprzed 3000 lat zrodziła jedne z najbardziej błyskotliwych umysłów w historii ludzkości? Mówimy oczywiście o Arystotelesie, ale także o jego nauczycielu i jego poprzedniku, Platonie i Sokratesie, którzy odcisnęli głęboki ślad w społeczeństwie. To fascynujące, jak ludzkie myśli ewoluowały i zanikały w kolejnych cywilizacjach, które zamieszkiwały naszą planetę.

Wspaniałe cytaty Arystotelesa

Arystoteles, jak już powiedzieliśmy, był wybitnym uczniem takich mistrzów, jak Platon czy Eudoksos z Knidos. Sam był także nauczycielem innych znanych postaci, takich jak Aleksander Wielki. Jego filozofia po ponad 2000 latach nie straciła ani odrobiny wartości, nawet dla dzisiejszego społeczeństwa.

Refleksja nad mądrością

„Nieświadomy człowiek wypowiada zdobytą wiedzę, mądry człowiek zadaje pytania i rozważa”.

Nawet dzisiaj wielu nieświadomych ludzi myśli, że najmądrzejsi są ci, którzy krzyczą najgłośniej lub ci, którzy okazują największą pewność siebie podczas mówienia. Jednakże, podczas gdy niektórzy rozkoszują się i wygrzewają swoją rzekomą mądrością, inni kwestionują, zastanawiają się i analizują.

Arystoteles i jego mądrość

Powyższy cytat można interpretować jako swego rodzaju przeczucie dotyczące naukowych metod, które miały rozwinąć się później. Nie należy obwieszczać niczego, dopóki nie ma się pewności, że jest to prawda. Dlatego niektórzy ludzie mówią, że ignoranci mówią ustami tych, którzy posiadają prawdziwą wiedzę.

Znać siebie

„Uważam, że ten, kto pokonuje swoje pragnienia jest odważniejszy niż ten, który pokonuje swoich wrogów, ponieważ najtrudniejszym zwycięstwem jest zwycięstwo nad samym sobą”.

Dziwne jest to, że chociaż gatunek ludzki jest dość duchowy, na ogół niewiele wiemy o sobie samych. Czasami wygląda to tak, jakbyśmy nie chcieli zagłębić się we własne wnętrze z obawy przed tym, co możemy znaleźć. Patrzymy na odbicie w lustrze, ale prawie nigdy nie spoglądamy poza ten obraz.

Wszystkim ludziom przytrafiają się w życiu rzeczy trudne do zaakceptowania. Jednakże, godząc się na te trudności, robimy krok w kierunku tego, co Arystoteles nazwał zwycięstwem nad sobą. Jest to długotrwałe i trudne wyzwanie, ale konieczne, jeśli chcemy cieszyć się dobrym samopoczuciem, które zapewnia równowagę między naszym wewnętrznym bytem a obrazem, który widzą inni.

Czym jest inteligencja?

„Inteligencja polega nie tylko na wiedzy, ale także umiejętności zastosowania wiedzy w praktyce”.

Kolejne sformułowanie Arystotelesa bardzo podobne do tego, co później określono jako procedury naukowe. Możemy posiadać obszerną wiedzę, ale jeśli czegoś nie da się jasno wyrazić i praktycznie zastosować, czy w rzeczywistości ma to jakąkolwiek wartość?

Dziewczyna się uczy

Cytat Arystotelesa o inteligencji stanowi silną argumentację dla skarg współczesnych studentów. Pojawia się pytanie, jaki jest cel nauki, a rzadko zdarza się trafić na nauczyciela, który potrafi wyjaśnić, w jaki sposób wydostać się z tego abstrakcyjnego świata liter i cyfr, aby wkroczyć w rzeczywistość. Nie zapominajmy, że praktyczne wytłumaczenie może być jednym z największych źródeł motywacji, jakie ktoś może nam ofiarować.

Prawdziwa przyjaźń

„Niektórzy uważają, że samo pragnienie bycia przyjacielem wystarczy, tak jakby życzenie komuś zdrowia wystarczyło, aby żyć w zdrowiu”.

Cytaty Arystotelesa bywają naprawdę złożone – to jeden z nich. Czy pragnienie przyjaźni wystarczy, aby rzeczywiście cieszyć się przyjacielską relacją? Niewątpliwie przyjaźń jest obustronną relacją. Mimo to pragnienie przyjaźni musi stanowić pierwszy krok do jej nawiązania.

Być może grecki mędrzec odniósł się do potrzeby przyjaźni pochodzącej z głębi naszej duszy. Przyjaźń jest czymś duchowym. Wszakże pomimo tego, że Arystoteles był jednym z najbardziej pragmatycznych filozofów starożytnego świata, w tamtych czasach gorliwie wierzono w istnienie duszy.

Wartość wysiłku

„Szczęście jest tylko tam, gdzie jest cnota i poważny wysiłek, ponieważ życie to nie gra”.

Cytaty Arystotelesa niosą wielkie znaczenie, a powyższy jest właśnie jednym z takich cytatów. Niewiele można osiągnąć bez wysiłku. Dla Greków wielkie i poważne znaczenie miało bycie prawym człowiekiem. W rzeczywistości uważali, że tylko najbardziej cnotliwi i prawi ludzie powinni rządzić pozostałymi.

Niewątpliwie powyższy cytat jest dziś bardzo ważny. Być może nawet wielki wysiłek nie zapewnia, że osiągniesz wszystko, na co masz nadzieję, ale bez niego prawie na pewno tego nie zdobędziesz. W ten sposób prawa, wykształcona, wyrozumiała i empatyczna postawa otworzy przed Tobą znacznie przyjemniejszą drogę przez życie.

Te wspaniałe cytaty Arystotelesa skłaniają do refleksji. Skorzystajmy z tej cudownej okazji, aby uczyć się od tego starożytnego geniusza i zastanowić się nad jego słowami, aby rozwijać się ku lepszemu jako człowiek, jako społeczeństwo i jako gatunek ludzki.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.