Trudności pomagają nam wzrastać!

Trudności pomagają nam wzrastać!

Ostatnia aktualizacja: 28 października, 2016

W życiu często musimy pokonywać różne trudności po to, aby móc wzrastać. Czasem okoliczności będą przeciwne i staniesz przed wyzwaniami. Będą sprawdzianem twoich umiejętności radzenia sobie z problemami. Takie sytuacje mają swoje dobre strony, ponieważ  po pokonaniu trudności uświadamiasz sobie, że jesteś w stanie stawić czoła wielu wyzwaniom. Kiedy to zrozumiesz chętniej będziesz angażował się w rozwiązywanie problemów.

Z czasem będziesz wyznaczał sobie dalsze, trudniejsze, bardziej szalone cele, które będą wywoływały adrenalinę i odczucie motyli w brzuchu. Wciągniesz się w stawianie sobie coraz wyższych poprzeczek, ponieważ życie na samym szczycie jest niesamowite.

“Gołąb walczy z wiatrem, nie zdając sobie sprawy z tego, że to właśne dzięki niemu jest w stanie latać.”

– Johann W. Goethe –

Trudności – ściana czy schody?

To co rozpoczyna się jedynie jako droga to osiągnięcia celu w końcu staje się sposobem na życie. Z czasem staniesz się dzięki temu osobą, która będzie automatycznie koncentrowała się na swoich celach. Nie będzie przytłaczała cię perspektywa, że taka postawa wymaga wyrzeczeń i wysiłku. Jest to przecież nieuniknione, jeśli chcesz osiągnąć jakiś cel.

Bycie nonkonformistą i ciągła praca nad sobą są bardzo pozytywne. Ciągły rozwój i wzrost to jedne z najbardziej ludzkich cech. Czasem jednak zbytnie skoncentrowanie się na takim działaniu może powodować, że zablokujemy w sobie zdolność do cieszenia się swoimi osiągnięciami.

schody - pokonywanie trudności

Możemy wtedy znaleźć się w pewnym zautomatyzowanym stanie psychicznym, który powoduje, że szukamy zmian zamiast skupić się na obserwacji tego, co naprawdę ma wpływ na nasze życie. Możemy wówczas ciągle sobie powtarzać, że powinniśmy wspiąć się jeszcze wyżej.

To błędne myślenie. Osiągnięcie następnego celu nie uczyni nas szczęśliwszymi. Czasem lepiej jest zaakceptować to, co obecnie posiadamy i nauczyć się tego, jak możemy w pełni z tego korzystać.

Możemy sobie tłumaczyć, że szczęście przyjdzie wtedy, kiedy pokonamy wszelkie problemy, ale trudności są częścią życia, a szczęście jest podróżą, a nie tylko miejscem, do którego mamy dotrzeć.

Doceniaj teraźniejszość

Jedyną rzeczą, którą musimy zrobić jest zmiana naszej postawy i perspektywy z której postrzegamy życie. Przestań torturować się myśleniem o tym co przyniesie przyszłość, ponieważ wtedy zawęzisz skupianie swojej uwagi tylko na jutrze i na kolejnym dniu.

refleksja

Wtedy pewnego dnia możesz spojrzeć w przeszłość i będziesz podziwiać wszystkie swoje osiągnięcia, ale nie będziesz pamiętał pokonanych trudności, które zwiększyły wagę twoich osiągnięć, mocnych stron, które nabyłeś w tym procesie ani odwagi, której nauczyłeś się po, to aby nie bać się podejmowania kolejnych prób.

Może okazać się, że przegapiłeś życie, które wydarzało się pomiędzy osiąganiem twoich wspaniałych celów, ponieważ zbytnio zamartwiałeś się o to, co będzie twoim następnym wyzwaniem.

Poszerz swój punkt widzenia i bądź ambitny. Szukaj i staraj się być jak najlepszym, ale zawsze pamiętaj, że pustki nie można zapełnić trofeami, ale raczej intencjami, emocjami, upadkami oraz osobistą satysfakcją.

Wypróbuj się i nie czekaj  z życiem na to, aż przyjdą idealne okoliczności, ponieważ one mogą nigdy nie nadejść.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.