Adopcja jest często najlepszym wyjściem dla nieletnich chłopców i dziewcząt znajdujących się w trudnej sytuacji. Jest to dla nich wręcz niezbędny zasób, ponieważ wszyscy mają podstawowe prawo do dorastania w kochającej rodzinie. Być może sam jesteś w podobnej sytuacji – stworzyłeś dom dla pragnącego miłości malucha. W poniższym artykule podpowiemy, co zrobić, jeśli Twoje adoptowane dziecko jest zainteresowane poszukiwaniem biologicznej matki.
Przez to, że są adoptowane, dzieci te mają jeszcze jedno podstawowe prawo. Prawo do wiedzy, skąd pochodzą. Jednak chociaż większość rodziców zdaje sobie z tego sprawę, często rodzi to również wiele obaw i wątpliwości co do tego, co powinni powiedzieć swoim dzieciom o ich historii i pochodzeniu.
Zarówno rodziny adopcyjne, jak i osoby adoptowane potrzebują wskazówek i wsparcia różnych specjalistów. Bardzo ważni w tym przypadku są psychologowie, którzy doradzają im i pomagają przejść długą drogę w poszukiwaniu biologicznych krewnych.
„Każda minuta ma znaczenie, każde dziecko ma znaczenie i każde dzieciństwo ma znaczenie”.
-Kailash Satyarthi-
Co robić, jeśli Twoje adoptowane dziecko szuka biologicznej matki
Osoby adoptowane mogą chcieć znaleźć swoje rodziny biologiczne, aby:
- Skonsolidować swoją tożsamość.
- Uzupełnić karty swojej historii.
- Zainicjować kontakt lub utrzymywać relacje z ważnymi osobami.
Osoby adoptowane, które osiągnęły pełnoletność lub są małoletnie za pośrednictwem swoich przedstawicieli ustawowych, będą miały prawo do zapoznania się z danymi o swoim pochodzeniu będącymi w posiadaniu Podmiotów Publicznych, bez uszczerbku dla ograniczeń, jakie mogą wynikać z ustawodawstwa krajów pochodzenia małoletnich. Uprawnienie to będzie realizowane przy pomocy porady, pomocy i pośrednictwa wyspecjalizowanych służb Podmiotu Publicznego, akredytowanych organów lub podmiotów w tym celu upoważnionych.
Istotne jest, aby cały proces poszukiwania pochodzenia był dostosowany do potrzeb jednostki i rodziny. Wspólne cele to:
- Organizowanie i pośredniczenie w uzgodnionych kontaktach.
- Emocjonalna bliskość i zapewnianie wsparcia podczas procesu poszukiwań.
- Uporządkowanie swojej historii i znalezienie odpowiedzi na wszelkie pojawiające się pytania.
- Zapewnienie im narzędzi, które pozwolą im skutecznie stawić czoła procesowi śledzenia swojego pochodzenia.
Jak to zrobić? Niedawno Ministerstwo Równości, Polityki Społecznej i Pojednania Junta de Andalucía w Hiszpanii opublikowało protokół interwencji dotyczący poszukiwania pochodzenia osób adoptowanych.
Proces wyszukiwania naszego źródła
Jeśli Twoje dziecko jest adoptowane i szuka biologicznej matki, we wczesnych fazach niezwykle ważna jest praca z jego „życiową historią”. Proponuje się zbadanie następujących kwestii.
- Wstępne informacje. Składają się ze zbioru informacji o Twoim dziecku. Zasadniczo polega to na zagłębianiu się w całą dokumentację, która może dotyczyć ich i ich przeszłości.
- Wyjaśnienie im procesu poszukiwania ich pochodzenia. Twoje dzieci muszą zrozumieć, że może się to nie skończyć na ponownym połączeniu z ich biologicznymi krewnymi. Co więcej, może to być proces trwający latami. Na pewno nie nastąpi to natychmiast. Należy im to wyjaśnić, aby unikali generowania jakichkolwiek oczekiwań, które później nie zostaną spełnione.
Podejmowanie decyzji
W przypadkach, gdy zlokalizowano biologicznych krewnych, konieczne jest podjęcie decyzji o ponownym połączeniu, osobach, które mają być zaangażowane, oraz dacie i godzinie. Ktokolwiek zainicjował poszukiwania (a także poszukiwani), może chcieć włączyć do spotkania osoby ze swoich środowisk. Może to być syn, córka, partner lub przyjaciel.
Ważne jest również, aby osoby zainteresowane ponownym zjednoczeniem zdecydowały o charakterze wsparcia, którego potrzebują do zbudowania relacji. Muszą określić, czy:
- Będą się odwiedzać i jaką formę przybiorą te wizyty.
- Spotkania będą sporadyczne lub powtarzające się w czasie.
- Jak spotkanie/spotkania wpłyną na życie danej osoby. Powinny być tak zdrowe, jak to tylko możliwe.
- Spotkania wiążą się z długimi dojazdami i jakie są ich koszty ekonomiczne w czasie, wysiłku i innych aspektach.
Dlatego osoba adoptowana musi wiedzieć , czego potrzebuje przed nawiązaniem relacji i zastanowić się, czy można to wdrożyć. Istotne jest, aby być realistą.
Usługi adopcyjne
Jeśli Twoje dziecko jest jeszcze niepełnoletnie, zdecydowanie zaleca się przeprowadzenie całego procesu za pośrednictwem usług adopcyjnych oferowanych w Twojej społeczności. Musisz także upewnić się, że przestrzegasz wszelkich obowiązujących przepisów. Służby te, w przypadku konfliktu, dysponują zespołem profesjonalistów, których misją jest pomoc w uregulowaniu stosunków między stronami. Starają się osiągnąć, złagodzić, zminimalizować, rozwiązać lub rozwiązać wszelkie problemy, które mogą się pojawić.
Jeżeli osoba poszukująca swojego pochodzenia nawiązała już kontakt, nieformalny za pośrednictwem portali społecznościowych, osobiście, telefonicznie lub za pomocą innych środków komunikacji, należy wziąć pod uwagę następujące kwestie:
- Ocena sytuacji.
- Zrozumienie wpływu kontaktu z rodziną biologiczną przez osobę adoptowaną.
- Zachęcanie do zaangażowania rodziny adopcyjnej. Kluczowym czynnikiem jest partnerstwo z adoptowanym dzieckiem.
- Zrozumienie związku z rodziną pochodzenia i zajęcie się relacją, jaką rodzina adopcyjna ma z osobą adoptowaną.
Gdy rozpocznie się proces poszukiwania ich pochodzenia, głównym celem nie będzie już tylko kontakt z ich biologiczną rodziną. Najważniejsze jest ich bezpieczeństwo, a także ocena wpływu ewentualnego wcześniejszego kontaktu. Dlatego dobrym pomysłem jest skontaktowanie się z usługami adopcyjnymi społeczności, w której mieszkasz. Poprowadzą Cię i pośredniczą w całym procesie, tak aby był najzdrowszy dla wszystkich stron.
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
- CIPC. (2022). Protocolo de intervención en la búsqueda de orígenes de personas adoptadas. Consejería de igualdad, políticas sociales y conciliación, 1–49. http://www.infocoponline.es/pdf/7941_d_PROTOCOLO-BOB-20220707.pdf