Szczodrość emocjonalna: dzielenie się emocjami, aby pomóc innym

Osoba emocjonalnie hojna to taka, która udziela wsparcia z odwagą i uczciwością.
Szczodrość emocjonalna: dzielenie się emocjami, aby pomóc innym
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Szczodrość emocjonalna jest w stanie zmienić świat. To szczera i bezinteresowna wola zapewnienia wsparcia, dobrego samopoczucia, pozytywnego nastawienia, bliskości i nadziei. Dzisiaj hojność jest aktem niemal rewolucyjnym.

Niemniej jednak nie zawsze jest łatwo praktykować tego rodzaju zachowanie. Chociaż prawdą jest, że wszyscy znamy jego zalety i chwalimy hojność jako jedną z najbardziej godnych pochwały cnót, wymaga to nieco wysiłku. Co więcej, przyzwyczailiśmy się do wzmacniania idei, że jeśli robimy coś dla kogoś, ta osoba musi w pewnym momencie odwdzięczyć się za przysługę.

Najciekawsze jest to, że hojność była decydująca w naszej historii ewolucji. Bycie dostępnym emocjonalnie pozytywnie wpływa na samopoczucie społeczności i jest to coś, czego powinniśmy być bardziej świadomi.

„Nie daje po to, aby otrzymać; dawanie samo w sobie jest niesamowitą radością”.

-Erich Fromm-

Ręce ze światłem i latającymi motylami reprezentującymi emocjonalną hojność

Szczodrość emocjonalna

Szczodrość emocjonalna to akt społecznej proaktywności, dzięki któremu możesz poprawić rzeczywistość innej osoby poprzez własne emocje. Jeśli ktoś się czymś martwi, nie chce słyszeć zwrotów typu „po prostu przesadzasz” lub „martwisz się o wszystko”.

Zachowanie, które łączy behawioralne i emocjonalne aspekty, jest najpotężniejszym filarem budowania szczęśliwych relacji. W świecie, w którym wiele osób często czuje samotność i niezrozumienie, szczodrość emocjonalna jest gwarancją obecności, zaufania i więzi. Te trzy elementy są niezbędne do uzdrowienia.

Według badań przeprowadzonych na Uniwersytecie w Lubece (Niemcy) opublikowanych w czasopiśmie Nature, hojność wpływa również na nas, ponieważ sprawia, że jesteśmy szczęśliwsi.

Szczodrość emocjonalna wymaga zaangażowania, woli i lekceważenia idei robienia czegoś dla kogoś tylko wtedy, gdy ta osoba później robi coś dla Ciebie.

Jak zachowują się ludzie szczodrzy emocjonalnie

Emocjonalna hojność jest w nas zaprogramowana. Jednak w miarę dojrzewania, pozwalając sobie na zaabsorbowanie własnymi problemami z konkretnymi obowiązkami i celami, masz tendencję do zaniedbywania tego aspektu siebie.

Z badań przeprowadzonych przez Stanford University wynika, że u czterolatków instynktownie pojawiają się zachowania altruistyczne i prospołeczne. Dlatego szczodrość powinna być promowana, wzmacniana i utrzymywana.

Przeanalizujmy poniżej, jacy są emocjonalnie hojni ludzie. Jak zachowują się osoby, które powinieneś próbować naśladować.

Uczciwa komunikacja

Uczciwa komunikacja ani nie osądza, ani nie infantylizuje. To rodzaj komunikacji, w której nikt nigdy nie jest obwiniany za to, co się z nim dzieje. Nie składa też pustych obietnic, takich jak powiedzenie komuś, że wszystko będzie dobrze, że to, czego się boją, okaże się wspaniałe lub że życie da im wszystko, czego chcą.

Emocjonalna hojność przejawia się, gdy dana osoba jest w stanie zaoferować wsparcie i bliskość w uczciwy sposób. Wie, jak być wsparciem dla innych, aby oferować im, czego potrzebują.

Dostępność emocjonalna

Wszyscy znamy ludzi, których charakteryzuje wyraźny emocjonalny chłód. Są to osoby, które nie są dostępne dla innych. Są jak ceglane ściany, które Cię blokują. Nie widzą Cię – wręcz nie chcą Cię zauważyć.

Tego typu relacje ranią i wzmacniają poczucie samotności. Z drugiej strony hojność emocjonalna wiąże się z nieustanną otwartością. Ci ludzie są jak codzienne schronienie, do którego zawsze możesz się zwrócić.

Ułatwianie życia

Tego typu ludzie są spokojni w chaotycznym świecie. Widzą tysiące rozwiązań jednego problemu. Patrzą na rzeczy z nadzieją, a nie katastrofizmem. Szczodrość emocjonalna ułatwia współistnienie, ponieważ przekazuje spokój, optymizm, odporność i pokorę.

W świecie nadmiernego pośpiechu, wielu nacisków i małej ilości czasu osobowości obdarzone emocjonalną hojnością, które są w stanie zostawić wszystko na chwilę tylko po to, by być z nami, są cenniejsze niż kiedykolwiek.

Przyjaciele przytulający się okazujący emocjonalną hojność

Brak oczekiwań

Podstawą szczodrości emocjonalnej jest zasada nieoczekiwania niczego w zamian poza samą przyjemnością czynienia dobra. To prawdziwa nagroda dla ludzi. Wiedzą, że to, co zrobili, poprawia czyjeś życie, a co za tym idzie, ich własne.

Są oni dalecy od wykorzystywania altruizmu, życzliwości czy szacunku dla drugiego człowieka, oczekując z tego korzyści. Bycie hojnym daje im wolność. Szczodrość uwalnia ich od urazy, ponieważ nie oczekują niczego w zamian. Sprawia, że stają się bardziej wartościowymi i szczęśliwszymi istotami, przynosząc dobre samopoczucie światu, który oczekuje od każdej osoby tego, co najlepsze.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Miller JG, Kahle S, Troxel NR, Hastings PD. The Development of Generosity From 4 to 6 Years: Examining Stability and the Biopsychosocial Contributions of Children’s Vagal Flexibility and Mothers’ Compassion. Front Psychol. 2020 Nov 5;11:590384. doi: 10.3389/fpsyg.2020.590384. PMID: 33224079; PMCID: PMC7674169.
  • Park, S., Kahnt, T., Dogan, A. et al. A neural link between generosity and happiness. Nat Commun 8, 15964 (2017). https://doi.org/10.1038/ncomms15964

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.