Co powinieneś zrobić, gdy ktoś Cię ignoruje?

Bycie ignorowanym może być wyjątkowo nieprzyjemne. Oto kilka wskazówek, jak radzić sobie z tego rodzaju sytuacją.
Co powinieneś zrobić, gdy ktoś Cię ignoruje?

Ostatnia aktualizacja: 15 kwietnia, 2022

Bycie ignorowanym jest prawdopodobnie jedną z najbardziej niewygodnych sytuacji, przez które możesz przejść. Poczucie wykluczenia, poniżenia lub nieuwzględniania Twoich uczuć jest naprawdę nieprzyjemne.

Tego rodzaju doświadczenia mogą przynieść Ci cierpienie. Ponadto możesz nie wiedzieć, jak się zachować. Dlatego potrzebujesz narzędzi, które pozwolą Ci stawić czoła temu, co się dzieje, chronić swoją samoocenę i wzmacniać relacje z innymi.

Oto, co powinieneś zrobić, gdy ktoś Cię ignoruje.

Czy naprawdę Cię ignorują?

Po pierwsze, musisz się zatrzymać i zadać sobie pytanie, czy naprawdę jesteś ignorowany, czy tylko się tak czujesz. Dlaczego? Ponieważ czasami możesz źle postrzegać to, co dzieje się wokół Ciebie.

Musisz się zastanowić, czy tak naprawdę nie powstrzymujesz się, a nawet blokujesz w pewnych sytuacjach. Zanim przejdziesz dalej, musisz najpierw wykluczyć taką ewentualność. Pamiętaj też, że kiedy ktoś Cię ignoruje, nie jest to znak, że coś jest z Tobą nie tak. Jak mówi Sonya Parker: „Jeśli ktoś nie chce z Tobą rozmawiać, nie ma racji”.

Kobieta czuje się ignorowana

Jak się zachować, gdy ktoś Cię ignoruje

Uczucie ignorowania przez innych jest niezwykle nieprzyjemne i może prowadzić do uczucia smutku, udręki i odrzucenia. Jest jednak kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby nie czuć się przytłoczonym.

1. Bądź szczery

Pierwszą rzeczą, o której warto pamiętać, jest bycie szczerym. Odnosi się to nie tylko do wyrażania tego, co czujesz wobec innych, ale do bycia szczerym wobec siebie i przyznania, że źle się czujesz z powodu odrzucenia. Niezależnie od tego, czy jest to prawda, czy tylko tak to widzisz.

Ważne jest również, abyś zastanowił się, czy czujesz się ignorowany często, czy tylko w określonych sytuacjach. Pomoże Ci to zrozumieć, czy jest to coś, co postrzegasz w niewłaściwy sposób.

2. Przeanalizuj, co czujesz

Innym pomysłem, który może Ci pomóc, jest przeanalizowanie tego, co czujesz. To, dlaczego czujesz się źle z powodu bycia ignorowanym, może dać Ci dużo więcej informacji o sobie.

Być może nadszedł czas, aby zadać sobie pytanie, czy trochę nie przesadzasz. Lub, jeśli to możliwe, że wymagasz od innych zbyt dużej uwagi.

Należy również pamiętać, że nie wszystko powinno być odbierane personalnie. Możliwe jest, że inni ludzie są zajęci, rozkojarzeni lub mają na głowie inne niepokojące ich sprawy.

3. Wzmocnij swoją samoocenę

Twoja samoocena odgrywa fundamentalną rolę, gdy czujesz, że jesteś ignorowany. Odkryjesz, że inni często tak naprawdę Cię nie odrzucają, ale postrzegasz to w ten sposób ze względu na własne potrzeby.

Rozpoznanie własnych cech pozwala uzyskać szerszy obraz tego, co się z Tobą dzieje i zrozumieć, jak się czujesz i jak działasz.

4. Ćwicz swoją asertywność

Komunikacja jest kluczowa, gdy myślisz, że jesteś ignorowany. Zapobiegnie to powtarzaniu się sytuacji i powodowaniu dyskomfortu.

Jednak nie oznacza to tylko mówienia czegoś na głos. Ważne jest również, abyś robił to asertywnie. Dlatego powinieneś unikać mówienia wymagającym tonem i powinieneś starać się być bardzo taktowny w tej sytuacji. Niemniej jednak zawsze bądź szczery.

5. Życzliwość ma znaczenie

W wielu przypadkach, gdy jesteś ignorowany, masz tendencję do wycofywania się. To tylko sprawia, że inni jeszcze bardziej Cię ignorują. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest życzliwa rozmowa, jeśli chcesz uniknąć tego rodzaju sytuacji.

Kobiety rozmawiają

Ważna jest również empatia. Jeśli jesteś uprzejmy, jest mało prawdopodobne, że zostaniesz zignorowany. Przypomnij sobie, co powiedział Szekspir: „Lepiej egzekwuj to swoim uśmiechem”.

6. Oceń różne punkty widzenia

Czasami inni nie ignorują Cię celowo. Jest wiele czynników, które mają wpływ na codzienne życie i możliwe jest, że są po prostu zajęci czymś innym lub są rozkojarzeni, myśląc o innych rzeczach.

Wiedza o tym, co zrobić, gdy ktoś Cię ignoruje, wymaga zrozumienia, że niekoniecznie ta osoba wyklucza Cię celowo.

Ponownie kluczem są empatia i asertywna komunikacja. Powinno to zapewnić, że nie zostaniesz zignorowany, a jeśli tak się stanie, będziesz wiedział, jak postępować bez negatywnego wpływu. Ważne jest również, aby spojrzeć w głąb siebie. Pomoże Ci to lepiej poznać siebie i dowiedzieć się więcej o sobie.

Na koniec zawsze pamiętaj o tych słowach:

„Jeśli jesteś ignorowany, to dobry moment, aby skoncentrować się na odnalezieniu siebie i stworzeniu własnej tajemnicy”.

-Lykke Li-


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Corrales, A.; Quijano N.; Góngora E. (2017). Empatía, comunicación asertiva y seguimiento de normas. Un programa para desarrollar habilidades para la vida. Consejo Nacional para la Enseñanza en Investigación en Psicología A.C. Xalapa, México Universidad Autónoma de Yucatán.
  • Herbert. F. y Jean, B. (2003). No diga sí cuando quiera decir no. Ediciones Grijalbo.
  • Lizaraso Caparó, Frank (2012). Empatía y su impacto en la salud. Horizonte Médico, 12 (4), 4-5. [Fecha de Consulta 17 de Diciembre de 2021]. ISSN: 1727-558X. Disponible en: https://www.redalyc.org/articulo.oa?id=371637127001

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.