Wybitne uzdolnienia - co może je łączyć z zespołem ADHD?

ADHD i wybitne uzdolnienia mogą współistnieć. Kiedy tak się dzieje, jest to określane jako dwukrotnie wyjątkowe. Dowiedz się więcej tutaj.
Wybitne uzdolnienia - co może je łączyć z zespołem ADHD?

Ostatnia aktualizacja: 07 kwietnia, 2022

ADHD i wybitne uzdolnienia mogą iść w parze, unikając identyfikacji. W rzeczywistości jest to tak powszechne, że ludzie często osiągają dorosłość bez identyfikacji. Co gorsza, często nie byli w stanie się rozwinąć i wykorzystać całego swojego potencjału, którym mogą być między innymi wybitne uzdolnienia. To rzeczywistość, która powtarza się codziennie i zachęca do dalszej refleksji.

Dlaczego tak się dzieje? Dlaczego nie ma wcześniejszych diagnoz dotyczących uzdolnień intelektualnych lub wysokich zdolności? Po pierwsze dlatego, że mamy skłonność do skrywania fałszywych mitów. Nie akceptujemy tego, że nie każdy bystry uczeń chce uzyskiwać wybitne stopnie lub być wyjątkowo grzeczny na zajęciach. W rzeczywistości najzdolniejsze dzieci są czasami bardziej niespokojne niż zwykle i mają historię niepowodzeń w szkole.

Dr Thomas E. Brown jest psychologiem klinicznym na Uniwersytecie Yale (USA). Jest jednym z czołowych ekspertów od ADHD. Twierdzi, że jest wiele osób z tym schorzeniem, które mają wysokie IQ, ale mają znaczne problemy z efektywnym pokazywaniem swojej inteligencji z powodu ADHD.

Z reguły skupiamy się tylko na zachowaniu tych dzieci, nie uwzględniając ich rzeczywistych potrzeb. Zagłębmy się nieco głębiej w ten konkretny temat.

Dziewczynka grająca na pianinie

ADHD i wybitne uzdolnienia, jak są one powiązane?

W ostatnim czasie termin dwukrotnie wyjątkowy był używany do opisania uzdolnionego dziecka, u którego występuje zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (ADHD). Połączenie tych dwóch stanów jest problematyczne, ponieważ nadpobudliwość czy problemy z uwagą wpływają na optymalny rozwój ich potencjału.

ADHD pojawia się z dużą konstelacją objawów. Wśród nich są impulsywność i niezdolność do regulowania zachowania lub kontrolowania emocji. Dr Thomas E. Brown twierdzi, że bystre dzieci często wykazują opóźnienie w rozwoju funkcji wykonawczych.

Oznacza to, że brakuje im zdolności poznawczych, które regulują różne funkcje umysłu, takie jak uwaga, refleksja, analiza itp. Dlatego największym wyzwaniem dla dzieci i młodzieży z ADHD i uzdolnionych nie jest niezrozumienie tego, czego się ich uczy. To w ich zdolności do wykazania, że to rozumieją.

Jakie są uzdolnione dzieci z ADHD?

Wydział Psychologii na Nottingham Trent University (Wielka Brytania) przeprowadził badania, które wykazały, że nie jest łatwo zidentyfikować dziecko z ADHD i wysokimi zdolnościami. Co więcej, uczniowie ci są zwykle kojarzeni z niepowodzeniami szkolnymi i opóźnieniami rozwojowymi. Sugeruje to, że mamy do czynienia z rzeczywistością, na którą musimy być bardziej wrażliwi.

Przyjrzyjmy się, jak przejawia się ta funkcja.

  • Te dzieci wykazują dużą rozbieżność między swoim potencjałem a zdolnościami wykonawczymi. Niektórzy mogą być bardzo biegli w rozumieniu werbalnym, a inni w rozumowaniu wizualno-przestrzennym. Jednak może być im trudno utrzymać uwagę lub być w stanie wyrazić swoją wiedzę na regularnym egzaminie.
  • Posiadają duże kompetencje w rozumowaniu abstrakcyjnym (rozwiązywaniu problemów logicznych).
  • Mają różnorodne i różnorodne zainteresowania.
  • Posługują się płynnie werbalnie na poziomie zaawansowanym jak na swój wiek.
  • Są bardzo kreatywni.
  • Mają tendencję do porzucania wielu rzeczy, które zaczynają. Nie są spójne.
  • Nie sprawdzają się dobrze w klasie. W rzeczywistości nudzą się, nie zwracają uwagi i nie reagują na uporządkowane zadania.
  • Działają przed myśleniem. Są impulsywni.
  • Nie radzą sobie dobrze w zadaniach zespołowych.
  • Wykazują wielką emocjonalność. Innymi słowy, żyją intensywnie i wyolbrzymiają swoje emocje.
  • Są niezwykle empatyczni.
  • Odrzucają autorytety.
  • Zwykle mają trudności z innymi kolegami z klasy i mają problemy z integracją.
Wybitnie zdolny nastolatek

Jak zaspokoić potrzeby dzieci dwukrotnie wyjątkowych?

Zdolność współistniejąca z ADHD może być nie lada wyzwaniem, zarówno u dzieci, jak i dorosłych. W rzeczywistości te podwójnie wyjątkowe osoby doświadczają uczenia się i samego życia w inny sposób. Na przykład dziecko lub nastolatek, który nie przystosowuje się do zwykłej nauki i zawodzi, czuje się coraz bardziej pozbawiony motywacji, a jego relacja z otoczeniem staje się trudna.

Z drugiej strony cechą, która najbardziej definiuje dorosłego z uzdolnieniami i ADHD, jest niegospodarność emocjonalna. Czują się przytłoczeni własnymi uczuciami, zdezorientowani i sfrustrowani w różnych sferach swojego życia, zarówno towarzyskiego, jak i zawodowego. Ma to na nich znaczący wpływ.

Co należy zrobić w takich przypadkach? Najważniejszą rzeczą jest wczesne działanie. Spójrzmy.

Strategie w środowisku szkolnym

  • Strategie wczesnego wykrywania u dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.
  • Stymulujące i spersonalizowane środowisko szkolne dla uczniów uzdolnionych i ADHD.
  • Mniejsze liczby w salach lekcyjnych.
  • Korekty programów nauczania dostosowane do ich dużych możliwości.
  • Nauczyciele przeszkoleni w opiece nad uczniami o tych cechach, dzięki czemu dziecko uczy się ufać we własne możliwości.
  • Wykorzystywanie różnych narzędzi edukacyjnych, np. nowych technologii.
  • Nauczanie umiejętności uczenia się, zarządzania czasem, rozwiązywania problemów i odporności na frustrację.
  • Techniki zarządzania emocjami.
  • Pomoc psychologiczna dla ucznia w zrozumieniu jego osobistej rzeczywistości.

Strategie rodzinne

Posiadanie wsparcia, wrażliwości i zrozumienia rodziny jest niezbędne dla prawidłowego rozwoju dziecka z ADHD i uzdolnieniami. W takich przypadkach bardzo ważne jest, aby rozumieli następujące kwestie:

  • Mieć wysokie oczekiwania w stosunku do dziecka i aby dziecko to dostrzegło.
  • Promuj dobrze ustrukturyzowane nawyki życiowe, które pomogą dziecku zintegrować rutynę i nawyki.
  • Weryfikuj zainteresowania dziecka, pobudzaj jego motywację i pomagaj mu zarządzać emocjami.
  • Pozostań w stałym kontakcie ze szkołą.

Podsumowując, ludzie z tą rzeczywistością psychologiczną mogą osiągnąć wielki potencjał, o ile zrozumie się ich potrzeby. Musimy być w stanie wyjść poza ich wygląd oraz nerwowe i nieuważne zachowanie. Za nimi stoją umysły i serca z wielkimi potrzebami i dużymi możliwościami.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Baum, S. M., Olenchack, F. R. & Owen, S. V. (1998). Gifted students with Attention Deficits: Fact and/or Fiction? Or,Can We See the Forest for the Trees?. En Gifted Child Quarterly 42 (2), 96-104.
  • Bouchet, N. & Falk, R. F. (2001). The relationship among giftedness, gender and overexcitability. En Gifted Child Quarterly 45 (4), 260-267.
  • Brown, R. T. et Al (2001). Prevalence and Assessment of Attention-Deficit/Hiperactivity Disorder in Primary Care Settings. Journal of Pediatrics 107 (3), 43-53.
  • Cadenas, M., Hartman, C., Faraone, S. et al. Cognitive correlates of attention-deficit hyperactivity disorder in children and adolescents with high intellectual ability. J Neurodevelop Disord 12, 6 (2020). https://doi.org/10.1186/s11689-020-9307-8
  • Gomez, R., Stavropoulos, V., Vance, A. et al. Gifted Children with ADHD: How Are They Different from Non-gifted Children with ADHD?. Int J Ment Health Addiction (2019). https://doi.org/10.1007/s11469-019-00125-x

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.