Czy powinnaś dać drugą szansę?

Kiedy ktoś z przeszłości pojawia się ponownie prosząc o drugą szansę, możesz się zastanawiać, czy mu ją dać. W tym artykule podajemy kilka wskazówek, które pomogą Ci podjąć właściwą decyzję.
Czy powinnaś dać drugą szansę?
Elena Sanz

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Elena Sanz.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Przez całe życie mogą się zdarzyć pewne wydarzenia, które wywracają Twój krąg społeczny do góry nogami. Z tego powodu możesz zdecydować się na wyeliminowanie wszelkich kontaktów z pewnymi osobami, które do tej pory były dla Ciebie ważne. Niemniej jednak po pewnym czasie te osoby mogą pojawić się ponownie, próbując nawiązać z Tobą kontakt. Wtedy musisz zadać sobie pytanie: czy dać drugą szansę? Czy jest to dobra decyzja?

Jak prawie we wszystkim, nie ma jednej odpowiedzi na to pytanie. Zależy to od okoliczności, zaangażowanych osób, a przede wszystkim lekcji, które każda z tych osób wyciągnęła w czasie rozstania. Oto kilka wskazówek, które możesz zastosować, jeśli znajdziesz się w takiej sytuacji.

mężczyzna wygląda przez okno

Czy ludzie się zmieniają?

Pierwszą rzeczą, o której pomyślisz, zastanawiając się, czy dać drugą szansę, jest to, czy dana osoba się zmieniła. W końcu nie chcesz ponownie angażować się w sytuację, która wcześniej powodowała ból lub frustrację. W efekcie byłby powrót do tego samego stanu, z którego tak ciężko było Ci wyjść.

Ludzie mogą się zmieniać. Robią to jednak wtedy, gdy sami tak zdecydują lub okoliczności to w pewien sposób wymuszają. Niekoniecznie wtedy, gdy muszą.

Wszyscy rośniemy, ewoluujemy i zdobywamy większą świadomość konsekwencji naszego zachowania. Wszyscy w pewnym momencie możemy zdecydować się na zmianę. Niemniej jednak dzieje się tak tylko w momencie, gdy jesteśmy gotowi stawić czoła własnym cieniom.

Zmiana jest możliwa, ale nie jest to łatwe zadanie i wymaga pewnej motywacji i tolerancji na niepewność. Dlatego zmiana musi pochodzić z wnętrza, z osobistego procesu introspekcji. Rzadko kiedy prawdziwa zmiana będzie motywowana wyłącznie z zewnątrz.

Z tego powodu musisz być ostrożna, gdy ktoś ponownie wdziera się w Twoje życie, twierdząc, że zmienił się dla Ciebie. Zwłaszcza jeśli dzieje się to po krótkim czasie. Taka przemiana prawdopodobnie nie miała miejsca, a osoba próbuje tylko powiedzieć Ci to, co chcesz usłyszeć. Jest możliwe, że jeśli wznowisz kontakt, te same stare sytuacje i konflikty powrócą.

Wyjaśnij cele i ograniczenia przed daniem drugiej szansy

Zanim zdecydujesz się dać drugą szansę, warto zostawić trochę czasu na zastanowienie się, czego możesz się nauczyć z tej relacji. Zadaj sobie pytanie, czego nauczyło Cię to o sobie i czego chcesz w swoich osobistych związkach? Jakich rzeczy nie chcesz zaakceptować z powrotem w swoim życiu?

Niezależnie od tego, czy jest to przyjaciel, partner czy członek rodziny, musisz wiedzieć, na jakich warunkach chcesz, aby coś się wydarzyło. Następnie należy przeprowadzić asertywną rozmowę z daną osobą i jasno powiedzieć, czego oczekujesz, a co chcesz dać od siebie. Daje im to możliwość wyjaśnienia swojego punktu widzenia i intencji oraz tego, czy zdecydują się zaakceptować Twoje warunki.

Nie bój się trwać w swoich przekonaniach. Nie bój się na dobre zamknąć drzwi tej osobie, jeśli spróbuje przekroczyć Twoje osobiste granice. Pamiętaj, że Twoja jedyna odpowiedzialność dotyczy siebie. Ponadto, jeśli naprawdę uświadomili sobie swoje błędy i przeszli przemianę, zrozumieją Cię.

Siedząca para rozmawia

Podejmij decyzję

Może się zdarzyć, że po szczerej rozmowie dojdziesz do wniosku, że nie chcesz wznawiać kontaktu z tą osobą lub chcesz przywrócić kontakt na innych warunkach niż te, które proponują. Może to być spowodowane tym, że nie nastąpiły w nich zmiany, albo po prostu zdałaś sobie sprawę, że nie macie już nic do wzajemnego wkładu.

W takim przypadku pozostań wierna sobie i swojej decyzji. Zakończenie związku lub przyjaźni, które mogły być źródłem wielu pięknych wspomnień, może nie być łatwą decyzją. Jednak może to być konieczne. Jeśli tak jest, nie pozwól im manipulować Tobą poczuciem winy lub litości. Pamiętaj, że można być stanowczą, nie krzywdząc nikogo, i możesz chronić swoje interesy, nie będąc niesprawiedliwą lub samolubną. Chodzi o bycie asertywną.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Jung, C. G., Campbell, J., Wilber, K., von Franz, M. L., Bly, R., Dossey, L., … & Nichols, S. (1991). Encuentro con la sombra. El poder del lado oculto de la naturaleza humana. Barcelona: Kairos.

  • Mayer-Spiess, O. C. (1996). La asertividad: expresión de una sana autoestima. Desclée de Brouwer.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.