Niektóre cytaty, których autorem był Charles Bukowski są dość kontrowersyjne. Ten niemieckiego pochodzenia pisarz, który już w młodych latach otrzymał obywatelstwo amerykańskie, był niezwykle krytycznie nastawiony do otaczającego go świata. Uwielbiał eksponować sprzeczności współczesnego mu społeczeństwa. Wielokrotnie podkreślał także jego obłudę i brak głębszego znaczenia oraz celu.
Charles Bukowski uważany jest za jednego z największych przedstawicieli tak zwanego „brudnego realizmu”. Ten ruch literacki odzwierciedlał najbardziej dekadenckie aspekty dotyczące społeczeństwa. Rozwinął się on jako reakcja na rozczarowanie i brak poczucia znaczenia, który charakteryzował życie w amerykańskim społeczeństwie zaraz po zakończeniu koszmarów związanych z II wojną światową.
W cytatach z powieści Charlesa Bukowskiego możesz bez problemu dostrzec człowieka, który został zraniony brakiem sensu, rzeczywistych wartości i uczciwości współczesnego społeczeństwa. Użył swoich słów do wyrażenia nękającego go poczucia odrzucenia i narzekania na świat, w którym żyjemy.
Stwierdzenia zawarte w utworach Charlesa Bukowskiego wielokrotnie łączą skargi i narzekania z niezwykle ujmującym liryzmem. Pisarz ten otwarcie mówił o ludzkim egoizmie, okrucieństwie społecznym i politycznej hipokryzji. Nie wierzył w żadne ideały ani utopijne wizje przyszłości.
Wręcz przeciwnie, otwarcie twierdził, że jest stuprocentowym pesymistą i nie żywi żadnej wiary, ani też nadziei w przyszłe epoki. Mimo to jego prace są do dziś niesamowicie wręcz poruszające. W naszym dzisiejszym artykule zaprezentujemy Ci niektóre z jego naszym zdaniem najlepszych cytatów. Poświęć kilka minut, by się z nimi zapoznać!
“Czasami gdy spoglądałem na swoje ręce, zdawałem sobie sprawę z tego, że mogłem być świetnym pianistą czy kimś takim. Ale co tak naprawdę robiły w życiu moje ręce? Drapały się po jajkach, wypisywały czeki, wiązały buty, wciskały spłuczki w toaletach itp. Po prostu zmarnowałem potencjał swoich dłoni. I mojego umysłu. ”
-Charles Bukowski-
1. Charles Bukowski – intelektualista i artysta
“Intelektualista przedstawia prostą rzecz w trudny sposób. Artysta z kolei opisuje coś skomplikowanego w prosty sposób.”
-Charles Bukowski-
Niektóre cytaty z twórczości Charlesa Bukowskiego są naprawdę niezwykle zabawne. W tym konkretnym przypadku na przykład pisarz bawi się w gry słowne. A wszystko po to, by przekazać pełen wdzięku komunikat z wrodzonym sobie sarkazmem.
Dla każdego, kto czyta te słowa staje się wręcz oczywiste, że porównując intelektualistę z artystą, dokonujemy także konfrontacji także pomiędzy rozumem i wrażliwością. Autor zatem stwierdza bez ogródek, że artysta ma w sobie więcej mądrości od intelektualisty.
2. Charles Bukowski i jego opinia na temat społeczeństwa
“Stworzyliśmy nasze społeczeństwo na bazie całkowitego braku ducha. To wygląda tak, jakbyśmy na to sobie sami zasłużyli.”
-Charles Bukowski-
To kolejny cytat z dzieł Charlesa Bukowskiego, który doskonale odzwierciedla jego sposób myślenia i rozumowania. Jako nieustanny krytyk społeczeństwa północnoamerykańskiego nigdy nie przestał zwracać uwagi także i na swoje wady. Mówił też wiele o swoich wielkich sprzecznościach.
W tym cytacie ujawnił pewien specyficzny paradoks. Zdaniem Bukowskiego polega on na tym, że jego zdaniem faktem jest to, że społeczeństwo nie powstało w wyniku działania ludzi, z których się ono składa. Zamiast tego jest ono efektem braku jakiegokolwiek działania z ich strony. Natomiast sam autor według własnej opinii zalicza się do tych, którzy domyślnie starają się coś robić dla innych ludzi.
3. Ludzie o nieprzeciętnej inteligencji kontra głupcy
“Problem z otaczającym nas światem polega na tym, że inteligentni ludzie są pełni wątpliwości. Natomiast głupcy wręcz tryskają pewnością siebie“.
-Charles Bukowski-
Ten cytat tego autora stał się ostatnio bardzo popularny. Dzięki temu Charles Bukowski podkreślił fakt, że prawdziwa inteligencja uniemożliwia osiągnięcie poczucia niezachwianej pewności siebie. Ktokolwiek spogląda ponad to, co jest dla niego widoczne na pierwszy rzut oka, ma w sobie wątpliwości co do tego, co jest światem rzeczywistym. Jest w stanie także ocenić zakres swojej własnej rzeczywistości i jej potencjalne implikacje.
A z drugiej strony ci wszyscy, którzy nie myślą, nie patrzą lub nie chcą patrzeć, łatwo akceptują wszelkiego rodzaju małe prawdy absolutne. Są oni tak pewni wielu rzeczy, że nigdy nie kwestionują ich ani nie wystawiają ich na próbę. To sprawia, że są nie tylko “głupi”, ale także pełni pewności siebie.
4. Śmierć służy głównie temu, żeby móc naprawdę żyć
“Musisz umrzeć kilka razy, zanim naprawdę będziesz mógł żyć.”
-Charles Bukowski-
Ten interesujący cytat odzwierciedla poetycką i wrażliwą stronę Charlesa Bukowskiego. To jeden z jego nielicznych pełnych nadziei cytatów. I choć słowa te mogą na pozór brzmieć mocno pesymistycznie, to jednak ogólny wydźwięk tego, co autor chciał nam przekazać jest zdecydowanie optymistyczny.
Ten cytat mówi o życiu jako o czymś, co stanowi wyzwanie dla linearności. Urodziliśmy się i umieramy po kilka razy. Ale aby zacząć naprawdę żyć, musimy ukończyć cykl kilka razy. Oznacza to, że musimy zakończyć wszystko po to, by móc narodzić się na nowo. To jedyny sposób, aby zacząć naprawdę żyć.
5. Co tak naprawdę się liczy w życiu?
“Najważniejsze w życiu jest to, jak skutecznie potrafisz przejść przez ogień.”
-Charles Bukowski-
W tym konkretnym cytacie Charles Bukowski pozwolił, by jego strona dydaktyczna i ukryta życzliwość pojawiły się w świetle dnia. Ogień w tym przypadku odnosi się do tego wszystkiego, co szkodzi, niszczy lub atakuje naszą integralność.
Tak więc przechodzenie przez ogień oznacza zdolność do poruszania się naprzód pośród niszczycielskich sił, które dręczą ludzi. To, według tego amerykańskiego pisarza, jest najważniejsze ze wszystkiego. Chodzi o umiejętność przejścia przez te wszystkie pełne ognia ścieżki, nie spalając jednocześnie samych siebie.
Charles Bukowski pozostawił nam dość kontrowersyjne i naprawdę odważne cytaty, które idealnie reprezentują współczesne, zgniłe społeczeństwo.
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
- Bukowski, C. (2006). Escritos de un viejo indecente (Vol. 84). Anagrama.