Pięć kluczy pomagających walczyć ze stresem akademickim

Pięć kluczy pomagających walczyć ze stresem akademickim
Sara Clemente

Napisane i zweryfikowane przez psycholog i dziennikarz Sara Clemente.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Kiedy egzaminy są tuż za rogiem, wszyscy uczniowie chcą aby ich oceny potwierdziły ich ciężką pracę. Ich osobistym wyzwaniem jest zdanie wszystkich egzaminów z dobrymi ocenami. Ponieważ uczniowie mają tendencję do dużego stresu, który jest przez to spowodowany, zarówno rodzice jak i dzieci powinny zdawać sobie sprawę z serii kluczy, które mogą pomóc im w walce ze stresem akademickim.

W dzisiejszych czasach stres jest problemem, który może stać się chroniczny, jeśli nie zostanie rozwiązany na czas. Pierwszym krokiem do zmniejszenia poziomu tych negatywnych emocji, zwanych ogólnie stresem akademickim, jest zrozumienie przyczyn, które do niego prowadzą.

Zaplanuj swój czas tak, by nie wypełniać go jedynie stresem akademickim

Brak planowania prowadzi do stresu akademickiego. Nie planowanie z wyprzedzeniem może sprawić, że będziemy myśleć, że zmarnowaliśmy nasz czas. Organizuj każdy dzień tygodnia wypełniając obowiązki takie jak przeglądanie określonych tematów i uczenie się. Pomaga to nie tylko w internalizacji informacji, ale także zmniejszyć niepokój, nerwowość i ułatwia walkę z stresem akademickim.

Planowanie rozkładu dnia

Możesz zacząć od zrobienia tygodniowego harmonogramu. Bycie realistą i ocenianie czasu który masz jest ważne, dzięki czemu możesz ustawić swoje priorytety w prosty sposób. Nie zapomnij wziąć pod uwagę innych aspektów, które mogą być dla Ciebie korzystne, takich jak oderwanie się na chwilę i odpoczynek.

Podczas egzaminów zwykle nie śpimy, aby móc uczyć się więcej. Jednak spanie oraz uczenie się idą ręka w rękę i są równie ważne. Spanie pomaga mózgowi przetworzyć to czego nauczył się w ciągu dnia.

Unikaj rozpraszania się

Poświęcanie wielu godzin na naukę różnych przedmiotów nie jest łatwym zadaniem. Dlatego musimy unikać rozpraszania uwagi. Nie wahaj się usunąć wszystkiego co może zwrócić Twoją uwagę i odciągnąć Cię od tego co robisz.

Po pierwsze, wybierz odpowiednie miejsce do nauki. Powinieneś czuć się tam komfortowo i mieć wszystko czego potrzebujesz, na przykład notatki, komputer, książki i długopisy. Musisz stworzyć przyjemny, atrakcyjny i wolny od rozpraszania się klimat.

Unikaj hałaśliwych miejsc, wyłącz dźwięk w telefonie i unikaj powiadomień odwracających Twoją uwagę. Skoncentruj się na swoich obowiązkach. Pamiętaj, że już ustaliłeś czas na rozrywkę – czas, którym będziesz cieszył się bardziej, gdy już skończysz ze wszystkimi obowiązkami.

Rób przerwy

Ważne jest, aby podzielić swój czas nauki. Nie musisz uczyć się godzinami i godzinami bez odpoczynku. Robienie przerwy jest konieczne, abyś mógł trochę wyczyścić swój umysł. Skorzystaj z tego czasu, aby odpocząć i rozciągnąć mięśnie, które mają tendencję do napinania się podczas siedzenia. Zwalczanie stresu akademickiego stanie się bardziej prawdopodobne, gdy pozwolisz sobie na przerwy relaksacyjne.

Bieganie to świetna walka ze stresem akademickim

Możesz robić sobie te przerwy zgodnie z ustalonymi okresami na naukę. Na przykład kilka minut po zakończeniu tematu wymagającego intensywnej koncentracji. Podczas tych chwil rekreacyjnych zaleca się wykonanie czynności, która ma początek i koniec. Oznacza to, że powinna to być krótka aktywność fizyczna, taka jak wieszanie ubrań lub porządkowanie pokoju.

Ćwiczenia fizyczne

Wysiłek umysłowy, który musimy wykonać podczas nauki może sprawić, że poczujemy się bardzo zmęczeni i zestresowani. Zwalczanie stresu akademickiego jest niezbędne, ponieważ nagromadzone zmęczenie może mieć negatywne skutki. W związku z tym ćwiczenia fizyczne mogą pomóc Ci przełamać rutynę i odciągnąć Cię od nauki. Ponadto wysiłek fizyczny uwalnia endorfiny, pomaga pobudzić pamięć i sprawia, że ​​ogólnie czujemy się lepiej.

Dlatego, jeśli zazwyczaj uprawiasz sport nie przestawaj tego robić podczas egzaminów, ponieważ wtedy musisz ćwiczyć najwięcej. Spróbuj pochodzić lub pobiegać w parku, ponieważ kontakt z naturą pomoże Ci się zrelaksować i odprężyć.

Techniki relaksacyjne w walce ze stresem akademickim

Możesz uciec się do technik relaksacyjnych w walce ze stresem akademickim. W dzisiejszych czasach techniki uważności są dość popularne, ponieważ pozwalają nam być bardziej świadomymi tego co robimy i poznać siebie na głębszym poziomie. Promują nasze dobre samopoczucie, poprawiają samoocenę, obniżają ciśnienie krwi i napięcie mięśni. Oto kilka przykładów:

  • Słuchaj muzyki: to poprawi Twój nastrój, pobudzi mózg i pomoże się odłączyć.
  • Oddychanie przeponowe lub głębokie: Połóż dłoń na brzuchu i skup się na oddychaniu.
  • Myśl przewodnia: Wykonuj oddychanie przeponowe, a następnie zamknij oczy i skup swoje myśli na wyimaginowanej scenie, która przenosi uczucie ciszy i spokoju.

Chociaż na pierwszy rzut oka te rzeczy mogą wydawać się zbyt trudne, z praktyki zobaczysz, że zwalczanie stresu akademickiego jest łatwiejsze niż się spodziewałeś. Prędzej czy później zaczniesz robić te rzeczy automatycznie i bez wysiłku. Klucze te pomogą Ci nie tylko podczas egzaminów, ale będą również przydatne w innych obszarach.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.