Lepiej poznać drugiego człowieka - 8 pytań, które Ci w tym pomogą

Lepiej poznać drugiego człowieka - 8 pytań, które Ci w tym pomogą

Ostatnia aktualizacja: 20 listopada, 2018

Kiedy chcemy spróbować lepiej poznać drugiego człowieka, możemy posłużyć się kilkoma sprawdzonymi pytaniami. Udzielone odpowiedzi dostarczą nam wskazówek dotyczących sposobu myślenia i gustów danej osoby. Dlatego przeanalizujmy serię pytań, które pomogą nam lepiej poznać drugiego człowieka.

Oczywiście musimy pamiętać, że nie możemy zamienić rozmowy w przesłuchanie. Dlatego dobrze jest również samemu odpowiadać na pytania, które formułujemy. W ten sposób druga osoba może nas lepiej poznać, a relacja będzie bardziej wzbogacająca.

Pytania, które pomogą lepiej poznać drugiego człowieka

Oto kilka interesujących pytań, aby lepiej poznać drugą osobę. Dzięki nim możesz także prowadzić ciekawe i zabawne rozmowy:

1. Gdybyś mógł mieć super moc, co by to było?

Jest to pytanie, które może wydawać się dziecinne, ale praktycznie nie ma dziś nikogo, kto by nie myślał o tym choć raz w swoim życiu. Tym bardziej, ze żyjemy w świecie, w którym szczególnie ostatnio obserwujemy kult superbohaterów. Pytanie to naprawdę pozwoli nam lepiej poznać drugiego człowieka, gdyż wyjawi jego pragnienia i lęki, nawet w bardzo subtelny sposób.

Wyobraźmy sobie na przykład, że dana osoba wybrała moc, która daje jej niewidzialność. Taki wybór może oznaczać, że jest nieco nieśmiała. Jeśli ktoś mówi, że chciałby móc latać, może to być związane z faktem, że osoba ta bardzo ceni sobie wolność. A jeśli z kolei chce czytać w myślach, może to oznaczać, że brakuje jej trochę pewności siebie.

Rozmowa na dachu

2. Jeśli mógłbyś mieć tylko jedno hobby, co by to było?

To pytanie może pozwolić nam dowiedzieć się więcej o hobby drugiej osoby. Da nam także informację, które z nich najbardziej ceni. W ten sposób będziemy mogli dowiedzieć się, w jakich zajęciach nasz rozmówca najlepiej się realizuje, a nawet będziemy mogli zasugerować jakieś nowe, które mogą się mu spodobać.

3. Z jaka postacią historyczną chciałbyś zjeść kolację?

To jest doskonałe pytanie, aby poznać lepiej drugiego człowieka, gdyż w ten sposób dowiesz się jakie są jego preferencje i zamiłowania. Dowiesz się też, jakie są jego historyczne autorytety i zrozumiesz dlaczego akurat te. Jeśli osoba odpowie, że chciałaby porozmawiać z Albertem Einsteinem, może być wielkim entuzjastą fizyki. Gdyby chciała spędzić wieczór z Gandhim, może mieć inklinacje do zainteresowania sprawami duchowymi.

Wiedząc, jakie pytania zadać drugiej osobie, możesz poznać ją głębiej i dowiedzieć się o niej czegoś więcej. Należy jednak bardzo uważać, żeby nie ulec pokusie i nie zamienić rozmowę w przesłuchanie.

4. Jakie jest największe szaleństwo, które zrobiłeś w swoim życiu?

Podczas formułowania pytań, aby lepiej poznać drugiego człowieka, ten temat może okazać się nieco bardziej osobisty. Pomoże nam jednak dowiedzieć się, jakich emocji poszukuje w swoim życiu. Ponadto poinformuje nas, czy jest osobą o buntowniczym usposobieniu, czy też preferuje bardziej stabilne sytuacje z niewielką ilością niespodzianek.

5. Czy wolałbyś odbyć podróż do przyszłości czy do przeszłości?

Takie zapytanie pozwoli nam lepiej poznać drugiego człowieka, a szczególnie jego zainteresowania. Jeśli, na przykład, wybierze podróż do Starożytnej Grecji lub Rzymu, może być osobą, która się bardzo interesuje kulturą. Jeśli woli nowinki techniczne lub odkrycia naukowe, bez wątpienia wybierze podróż w przyszłość.

6. Jaką sławną osobą chciałbyś być?

Jeśli w odpowiedzi na to pytanie nasz rozmówca wybierze aktora, piosenkarza, naukowca, polityka lub sportowca dowiemy się, jakiego rodzaju ludzi ceni on najbardziej. Osoba, która chciałaby być sławnym badaczem, z pewnością jest bardziej nieśmiała i introwertyczna niż ktoś, kto marzy o tym, by zostać gwiazdą rocka.

7. Gdzie chciałbyś spędzić Twoje idealne wakacje?

To jedno z najbardziej klasycznych pytań, aby lepiej poznać drugiego człowieka. Dzięki niemu możemy dowiedzieć się, jakie nastawienie wobec życia ma druga osoba. Ktoś, kto chciałby spędzić spokojne wakacje, być może ma w swoim codziennym życiu zbyt wiele zajęć i poszukuje czegoś wręcz odwrotnego, by odpocząć. Dlatego najlepiej zasugerować, by dokonała wyboru idealnych wakacji w odniesieniu do swojej obecnej sytuacji.

Rozmowa w pracy

8. Jaki jest Twój ulubiony serial animowany?

To pytanie może pomóc nam dowiedzieć się czegoś więcej o gustach drugiej osoby, zwłaszcza jeśli zapytamy o jej ulubiony film z dzieciństwa. W ten sposób dowiemy, jak dorastała ta osoba i jakie fikcyjne postacie podziwiała, gdy była dzieckiem.

Ponadto, może się okazać, że macie podobny gust jeśli chodzi o filmy animowane, lub o jakikolwiek inny gatunek. Wtedy będziecie mieli wspaniały temat do rozmowy, w której będziesz mógł nie tylko lepiej poznać drugiego człowieka, ale i sam dasz się lepiej poznać. Oczywiście, można użyć różnych wariantów tego pytania i porozmawiać o książkach, filmach lub malarstwie.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.