Budowanie inteligencji emocjonalnej

Według eksperta ds. przywództwa, Dana Bobińskiego, inteligencję emocjonalną można zbudować.
Budowanie inteligencji emocjonalnej
Gema Sánchez Cuevas

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog Gema Sánchez Cuevas.

Napisany przez Yamila Papa

Ostatnia aktualizacja: 22 grudnia, 2022

Czy budowanie inteligencji emocjonalnej jest możliwe? Ekspert do spraw szkoleń i przywództwa, Dan Bobinski, w artykule na stronie internetowej „Zagadnienia zarządzania” stwierdził, że inteligencji emocjonalnej można się nauczyć, jak każdego przedmiotu na uczelni lub w szkole. Jego badania wykazały, że jedyną (lub największą) różnicą między wybitnymi a przeciętnymi liderami jest to, jak wykorzystują swoją inteligencję emocjonalną.

Zdaniem Bobińskiego można nie tylko uczyć się, ale także kontrolować to, co się z Tobą dzieje. Co więcej, rozciąga się to od obszaru biznesowego na inne relacje osobiste i otoczenie.

Inteligencja emocjonalna to zdolność niektórych ludzi (tych, którzy już nauczyli się tego tematu) do postrzegania, rozumienia i kontrolowania tego, co czują oni sami i inni, w celu wykorzystania tego. Nie oznacza to, że są złymi ludźmi, ale raczej, że posiadają specjalny „dodatek”, którego nie mają inni. Ponadto wiedzą, jak to wykorzystać.

Przycisk z napisem „Inteligencja emocjonalna”.

Odpowiedni poziom inteligencji emocjonalnej może prowadzić do udanych interesów, dobrych małżeństw, związków (a nawet rozwodów) oraz doskonałej edukacji dzieci lub dorosłych, którzy nie mieli granic w dzieciństwie. Osoby, które zajmują najwyższe stanowiska w najlepszych firmach na świecie mają między innymi dobrą kontrolę nad swoją inteligencją emocjonalną. Wiedzą także o tym, co czują ludzie wokół nich.

Chociaż istnieje duża ilość pojęć obejmujących inteligencję emocjonalną, a wiele z nich jest złożonych i wartych szczegółowej analizy, istnieją również rzeczy, które „normalni” ludzie mogą zrobić, aby ją poprawić.

Klucze do zrozumienia inteligencji emocjonalnej

Myśląc o różnych osobowościach, musimy odrzucić ideę istnienia „dobrych” i „złych” ludzi. Są po prostu ludzie, którzy się od siebie różnią.

W związku z tym ludzie mają również różne mocne i słabe strony. Warto też pamiętać, że z każdą cnotą wiąże się defekt i vice versa. Dlatego możesz wybrać, co chcesz poprawić.

Każdy z różnych stylów osobowości może zwiększyć siłę zespołu w pracy, pary lub rodziny. Może to być dowolna grupa dwóch lub więcej osób. Wszyscy musicie skupić się na tym, co zostało zrobione dobrze, a nie na błędach. Pamiętaj, że jeśli skupisz się na mocnych stronach, staniesz się silniejszy. Podobnie, jeśli skoncentrujesz się na słabościach, staniesz się słabszy.

Nieustanny wysiłek w poszukiwaniu i odnajdywaniu cnót w innych przynosi realne korzyści. To jak obfite zbiory po dobrym sezonie sadzenia. Z tego powodu powinieneś zawsze starać się ustalić siłę innych, a także swoją własną. Budowanie inteligencji emocjonalnej jest naprawdę możliwe.

pozytywna inteligencja emocjonalna

Maksymalizacja wyników

Jeśli będziemy oczekiwać, że wszyscy pozostaną w tym samym miejscu, robiąc te same rzeczy, nigdy nie osiągniemy sukcesu. Każda osoba na świecie jest wyjątkowa i niepowtarzalna. Dlatego nie jest wskazane, aby dwóch współpracowników wykonywało to samo zadanie jednocześnie, chyba że jest to wyraźnie wymagane.

Musisz wiedzieć, co sukces i zysk oznaczają dla innych, ponieważ niekoniecznie podzielasz ten sam rodzaj samoświadomości. W ten sposób łatwiej osiągniesz cele grupowe, nie zaniedbując własnych.

Jeśli pracujesz tylko nad osiągnięciem swoich osobistych celów i wkładasz cały swój wysiłek w inne działania niż cele swojego zespołu, pojawi się wiele podziałów i słabości. W konsekwencji nie będziesz w stanie zmaksymalizować swoich wyników.

Skuteczność wiąże się z robieniem właściwych rzeczy. Wydajność wiąże się z robieniem tego szybko. Pamiętaj, co oznacza każda koncepcja. Najlepsze rezultaty osiąga się zawsze, gdy poświęcasz czas na robienie rzeczy dobrze.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.