Siła woli - tam gdzie jest ona, jest i sposób

Siła woli - tam gdzie jest ona, jest i sposób
Fátima Servián Franco

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Fátima Servián Franco.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Zanim wyruszyliśmy na naszą ścieżkę, my byliśmy ścieżką. Kompendium wszystkich naszych wartości, wysiłków, celów i marzeń. Jeśli jest drzewo do posadzenia, sadzimy je. Jeśli jest jakiś błąd do naprawienia, naprawiamy go. A jeśli jest coś, co trzeba zrobić, robimy to. Wolna wola jest tym, co oddziela skałę od drogi. Siła woli – gdybyśmy mieli jej więcej, prawie zawsze mielibyśmy środki, by osiągnąć to, co chcieliśmy.

Hermann Hesse (niemiecki pisarz, poeta, powieściopisarz i malarz) powiedział, że gdy ktoś naprawdę czegoś potrzebuje, znajduje to. Kiedy to zdobędą, nie jest to spowodowane szczęściem – to siła woli. Ich własne pragnienie i potrzeba popchnęły ich do tego. Innymi słowy, choć może to być trudne, możemy osiągnąć wszystko, czego pragniemy. Wytrwałość nadaje cel wszystkiemu.

Wiara jest naszą drugą mocą, pragnienie jest naszą pierwszą. Te przysłowiowe góry poruszane wiarą są niczym w porównaniu z siłą woli. Nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak wiele jesteśmy w stanie osiągnąć, dopóki nie przejdziemy przez to, spróbujemy tego i to się stanie.

Kobieta patrzy w wodę - siła woli

Wybieranie własnej ścieżki

Nikomu nie brakuje siły, której potrzebuje, ale to wytrwałość może być rzadka. Największe wyzwania zmniejszają się, gdy tylko będziesz posiadać wystarczającą siłę woli. Każda ścieżka jest przejezdna tam, gdzie jest wystarczająca wola. Tak powiedział Rudyard Kipling: “Jeśli dasz człowiekowi więcej, niż z czym jest w stanie sobie poradzić, znajdzie na to sposób. Jeśli tylko dasz mu to, co jest w stanie zrobić, nie zrobi tego“.

Jesteśmy prawie na wpół przytomni. Używamy tylko niewielkiej części zasobów fizycznych i psychologicznych, które otrzymujemy. Tak samo jest z naszą determinacją. Lepiej się ukrywać niż patrzeć w przyszłość, stawiać czoła naszym problemom i szukać rozwiązań. Szybko zapominamy, że jak tylko uwierzymy w siebie, odkryjemy, jak żyć pełnią życia.

Bycie autentycznym w świecie, który nieustannie stara się zmienić nas w kogoś innego, jest poważnym wyzwaniem. Wybrane ścieżki odzwierciedlają nasze decyzje. Czy chcemy skończyć zamiatając nasze marzenia pod dywan? Jeśli tak, powinniśmy trzymać się najbardziej wytartych ścieżek. Jeśli jednak wolelibyśmy wyjść poza linie i objechać trasę biegową, możemy być sobą w świecie, który stworzyliśmy.

“Gdybyśmy wszyscy robili rzeczy, do których jesteśmy zdolni, dosłownie zadziwilibyśmy siebie.”

Thomas Alva Edison

biegająca kobieta reprezentująca siłę woli

Siła woli to najpotężniejsza siła napędowa

Siła woli jest impulsem, który przyniesie spełnienie naszych pragnień. Ktoś z silną siłą woli decyduje o swojej decyzji, nawet w obliczu wszelkiego rodzaju trudności i sprzeciwu. Jednak ktoś o słabej sile woli łatwo spasuje, gdy stanie w obliczu przeciwności losu.

Ta siła jest związana z pożądaniem. Jeśli nie chcemy czegoś wystarczająco, siła woli, której używamy, aby ją uzyskać, będzie zbyt słaba. Z drugiej strony, jeśli pragnienie jest wystarczająco silne i tak się stanie, z pewnością będziemy walczyć dopóki nie osiągniemy celu.

mężczyzna na molo

Jak widzieliśmy, nie wystarczy czegoś chcieć. Potrzebujesz siły woli, aby przenieść góry, pchnąć naprzód i zasiać nasiona pewności siebie.

“Ludzie sukcesu mają lęk, ludzie sukcesu mają wątpliwości, ludzie sukcesu mają zmartwienia. Po prostu nie pozwalają, by te uczucia ich powstrzymywały.”

– T. Harv Eker-


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.