Różnica pomiędzy bliźniętami identycznymi i dwujajowymi powoduje wiele zamieszania tym, którzy nie są zaznajomieni z tym tematem. Niektórzy nawet myślą, że bliźnięta identyczne i dwujajowe to jedno i to samo. Jednak nie jest to prawda.
Wyjaśnimy to poprzez obalenie niektórych mitów i wyjaśnienie różnic pomiędzy bliźniętami identycznymi i dwujajowymi. Najpierw wyjaśnimy dwa rodzaje bliźniaków.
Identyczne bliźnięta, znane również jako monozygotyczne, to te, które powstają, gdy tylko jeden plemnik zapładniają jedno jajo. Zygota (jajo wraz z plemnikiem) dzieli się na dwie części, tworząc dwa zarodki z tego samego materiału genetycznego. Powoduje to, że rodzeństwo rodzi się w tym samym czasie.
Bliźnięta dwujajowe, znane również jako dizygotyczne, są produkowane przez zapłodnienie dwóch jaj przez dwa plemniki. Rezultatem jest dwoje rodzeństwa, które mogą być podobne lub bardzo różne, urodzone w tym samym czasie.
Jak widzisz, bliźnięta identyczne i dwujajowe to nie to samo. W dzisiejszym artykule szerzej omówimy ten temat.
Bliźnięta identyczne i dwujajowe – różnice fizyczne
Jednym z problemów dla tych, którzy chcą odróżnić bliźnięta jednojajowe od dwujajowych, są fizyczne podobieństwa lub różnice między rodzeństwem. Identyczne bliźnięta, jak sama nazwa wskazuje, są identyczne, co oznacza, że są nie do odróżnienia. Wynika to z dzielenia 100% materiału genetycznego. Jeśli mają jakąkolwiek widoczną różnicę, wynika to z czynnika zewnętrznego, takiego jak fryzura lub blizny.
Dwujajowe bliźnięta wyglądają podobnie, jak zwykłe rodzeństwo. Mogą mieć różnice w wysokości, kolorze skóry, budowie ciała itp. W niektórych przypadkach bliźnięta dwujajowe mogą być bardzo podobne, ponieważ mają około 50% genów. Jednak nigdy nie są identyczne.
Złota reguła jest następująca: jeśli płeć rodzeństwa jest rożna (jedna z nich jest dziewczyną, a druga chłopcem), to zdecydowanie są bliźniętami dwujajowymi. Identyczne bliźnięta zawsze mają tę samą płeć.
Czy bliźniaki mają te same odciski palców i tę samą grupę krwi?
Jeśli chodzi o grupę krwi, identyczne bliźnięta mają tę samą grupę, ponieważ mają ten sam materiał genetyczny. Bliźnięta dwujajowe niekoniecznie mają tę samą grupę krwi.
Co więcej, identyczne bliźnięta mają wiele wspólnych cech. Jednak odciski palców nie są jednym z nich. Identyczne bliźnięta nie mają tych samych odcisków palców, ponieważ nie jest to określone genetycznie. Wzór na opuszkach palców jest tworzony przez siły domaciczne podczas okresu ciąży.
Dlatego identyczne bliźnięta nie są w 100% identyczne. Są inne różnice, w większości niewidoczne gołym okiem.
Psychologiczne różnice między bliźniętami identycznymi i dwujajowymi
Identyczne i dwujajowe bliźnięta mają między sobą bardzo szczególną więź. Oba rodzaje rodzeństwa są zwykle bliższe niż rodzeństwo urodzone w różnym czasie. W końcu bliźnięta urodziły się i wychowały razem, więc ich więź jest wyjątkowa.
Jeśli chodzi o ich osobowości, to zależy to od sposobu ich wychowania. Bliźnięta jednojajowe zwykle mają osobowości uzupełniające, a nawet zależne. To tak, jakby dzielili między siebie swoje cechy. Jedno z nich może mieć lepsze zdolności motoryczne a drugie lepsze umiejętności społeczne.
Osobowości bliźniąt dwujajowych mogą być podobne lub różne w zależności od tego, jak bardzo są podobne fizycznie. Należy również wziąć pod uwagę ich wychowanie i szczególny związek między rodzeństwem. Dwujajowe bliźnięta mają zazwyczaj bardziej podobną osobowość niż inne “zwykłe rodzeństwo“, ale nie są tak podobne jak bliźniaki jednojajowe. Jak widać, również w tym aspekcie bliźnięta identyczne i dwujajowe są od siebie różne.
Może to być wynikiem tego, że bliźnięta jednojajowe i dwujajowe wymyślają określony język, aby komunikować się między sobą (jak to ma miejsce w przypadku wspólnego rodzeństwa, choć rzadziej). Ten specjalny język znany jest jako kryptofazja. To dlatego, że czasami potrzeba trochę więcej czasu, aby zacząć mówić niż inne dzieci.
Dlatego bliźnięta identyczne lub dwujajowe mogą dzielić pewne dziwactwa, zainteresowania i formy zachowań społecznych. W rzeczywistości bliźnięta mają wiele wspólnych cech charakterystycznych, zwłaszcza psychologicznych.
Ważne jest, aby rozpoznać różnice między nimi. W zależności od tego, czy są one identyczne, czy też dwujajowe, pojawią się podobne i odrębne cechy, a także prawdopodobieństwo występowania tej samej choroby.