Stygmatofilia: pociąg seksualny do osób z tatuażem i piercingiem

Stygmatofilia: pociąg seksualny do osób z tatuażem i piercingiem
Sara Clemente

Napisane i zweryfikowane przez psycholog i dziennikarz Sara Clemente.

Ostatnia aktualizacja: 22 grudnia, 2022

Czym jest stygmatofilia? Aby lepiej wyjaśnić ten termin, musimy najpierw zaprezentować Ci pewne do niego wprowadzenie. Na świecie istnieje po prostu mnóstwo różnych rodzajów sztuki ozdabiania ludzkiego ciała. Noszą one ogólną nazwę “body art”. Ich popularność bierze się między innymi z naprawdę niezliczonej wręcz ilości miejsc na naszej skórze, które można wykorzystać do tworzenia różnego rodzaju ozdób.

Co więcej, nasza skóra idealnie się do tego celu nadaje. Jest tam dostępna zarówno spora ilość gładkiej powierzchni do tworzenia malowideł (jak np. tatuaży), jak i liczne miękkie miejsca do przebijania, wymarzone wręcz dla miłośników piercingu. Liczba pomysłów jest nieskończona. Niektórzy ludzie uważają piercing i tatuaże za swoją pasję. Inni natomiast czują wręcz seksualny pociąg do tego rodzaju metod ozdabiania ludzkiego ciała. I właśnie ten pociąg określany jest mianem stygmatofilia.

Stygmatofilia ogólnie rzecz biorąc to cecha tych osób, które uważają wszelkiego rodzaju kolczyki, tatuaże i skaryfikacje za bardzo atrakcyjne. Ich zdaniem tego typu ozdoby ludzkiego ciała mają wręcz seksualne znaczenie. Uwielbiają patrzeć, dotykać i czuć w rękach skórę ozdobioną atramentem i ćwiekami.

Stygmatofilia i jej podstawy

Dzisiaj zakładanie sobie kolczyków, piercingów i robienie sobie tatuaży to trend przekraczający granice społeczne. Cieszy się on szczególną popularnością i ma szczególne znaczenie w przypadku nastolatków. Niedawny wzrost zainteresowania tego rodzaju metodami ozdabiania ludzkiego ciała spowodował rzucenie nieco większych ilości światła na niektóre interesujące przypadki stygmatofilii, w dużej mierze nieznane ogólnej populacji naszego społeczeństwa.

Tatuaż

Dla osób, które cechuje stygmatofilia, całe pojęcie atrakcyjności w ich oczach wymaga posiadania jakiegoś rodzaju body artu. Tylko taki ktoś może wzbudzić uczucie pociągu seksualnego u tego typu osób. Ale to nie znaczy, że mają one impuls, by dotknąć każdego wytatuowanego centymetra kwadratowego skóry danej osoby lub pocałować czyjeś przekłute uszy. To po prostu subiektywna forma odbierania piękna ludzkiego ciała. Nie należy traktować jej jako pewnego rodzaju choroby. Stygmatofilia nie ma z chorobą niczego wspólnego. Nie jest to również zaburzenie.

Oznacza ona po prostu, że takie osoby czują pociąg o podłożu seksualnym do wytatuowanego ciała. Niektórzy ludzie są zauroczeni jedynie tatuażami lub skaryfikacją, nie uznają obu tych rodzajów body artu za równoważne pod względem atrakcyjności. Jeśli natomiast chodzi o ludzi bez tatuaży, skaryfikacji, czy też piercingu, osoby, które cechuje stygmatofilia czują wobec nich zupełną obojętność i brak jakichkolwiek uczuć. Po prostu osoby bez body artu nie są dla nich atrakcyjne w żaden sposób.

Dla niektórych ludzi stygmatofilia jest parafilią

Wielu ekspertów uważa, że stygmatofilia jest pewnego rodzaju odmianą parafilii. Parafilia jest wzorcem zachowań seksualnych. Źródłem przyjemności jest niezwykła rzecz, sytuacja, aktywność lub osoba. W przypadku podniecenia seksualnego ludzie będący parafilami potrzebują bardzo specyficznych kontekstów i elementów.

Niektórzy psycholodzy uważają, że cierpienie, które podświadomie związane jest z widokiem tatuażu lub piercingu, przyciąga ludzi ze stygmatofilią. Innymi słowy, ból u innych ludzi powoduje, że stygmatofil odczuwa wobec takiej osoby szczerą empatię… a także żywi o wiele więcej innych uczuć.

Dla innych badaczy jest to prosty fetysz

Inni eksperci uważają, że stygmatofilia jest podobna do pobudzenia seksualnego, które niektórzy ludzie uzyskują poprzez stopy, buty, bieliznę, maski, pełne biodra lub mięsiste wargi. Dlatego nazywają to zjawisko fetyszem i w podobny sposób kwalifikują.

Wytatuowana kostka

W tej perspektywie nie widać tatuaży ani kolczyków, jako elementów niezbędnych do tego, aby dana osoba mogła odczuwać pociąg seksualny. Mogą one mieć całkowicie satysfakcjonujące związki nawet z kimś, kto nie poddał swojego ciała żadnej formie sztuki jego ozdabiania. Ale kiedy jednak ta druga osoba może zaprezentować jakąś odmianę body artu, radykalnie zwiększa to przyjemność obcowania z nią.

Czy stygmatofilia jest forma dewiacji seksualnej?

Podczas gdy społeczeństwo może w pewnym stopniu odrzucić stygmatofilię jako formę dewiacji seksualnej lub o innej naturze, nie jest to w gruncie rzeczy żadna perwersja ani choroba psychiczna.

Powodem tego stanu rzeczy jest to, że stygmatofilia nie powoduje żadnej szkody, ani nie wiąże się z jakimkolwiek zagrożeniem dla innych osób. Aby dana sytuacja lub przypadłość mogła zostać uznana za zaburzenie psychiczne, musi spełnić dwa warunki. Po pierwsze, osoba z takim zaburzeniem będzie w jakiś sposób mogła zaszkodzić drugiej osobie. Po drugie, jej zachowanie powodowałoby stały niepokój i lęk u innych.

Stygmatofilia nie wiąże się z jakimkolwiek rodzajem szkody dla samej stygmatyzacji lub przedmiotu ich zauroczenia. Chociaż każdy przypadek jest wyjątkowy, nie jest to niepohamowane pragnienie lub perwersja, których zaspokojenie może być jedynie satysfakcjonujące podczas wykonywania różnego rodzaju aktywności seksualnych.

Dlaczego tatuaże, skaryfikacja i piercing cieszą się taką popularnością w dzisiejszych czasach?

Przyczyna tego stanu rzeczy może znajdować się w czasach starożytnych. Wynika to z tego, że wiemy doskonale, że zarówno tatuaże, jak i kolczyki są praktykami stosowanymi przez naszych dawnych przodków. W epokach starożytnych rzymscy żołnierze i gladiatorzy Cezara nosili metalowe pierścienie na sutkach. Poza tym, że stanowiły one ceniony dodatek do stroju, były także symbolem męskości i odwagi.

W innych starożytnych kulturach i cywilizacjach tatuaże plemienne i kolczyki w uszach są lub były blisko związane z pojęciem piękna. W rzeczywistości wiele z tego rodzaju ozdób jest aktywnie wykorzystywanych w niektórych rytuałach, szczególnie tych związanych z dorastaniem.

Sztuka ciała jest także formą autoekspresji

Oprócz tego, że stygmatofilia jest pewnym rodzajem określonej formy estetyki, to tatuaże mogą także posłużyć jako środek wyrazu pozwalający na uchwycenie pewnych uczuć i doświadczeń. Mogą one reprezentować dosłownie wszystko. Reprezentują gamę emocji lub punktów w życiu danego człowieka, aż do jego przekonań, ideologii religijnych lub znaczących osób w jego życiu, czy też wydarzeń. Mogą oznaczać wszystko.

Akceptacja ciała - kobieta z tatuażem

Sztuka ozdabiania ciała poprzez tatuaże, piercing, czy też skaryfikację nie jest tylko zwykłą formą dekoracji. Należy ją traktować jako sposób na wyrażenie tożsamości osoby ją stosującej. Łatwo więc zrozumieć, dlaczego stygmatofile nie zwracają uwagi na sam tylko kolor i wzór tatuażu, ale także na jego treść i znaczenie. Innymi słowy, tatuaże przedstawiają i wyrażają to, co dana osoba nosi w sobie.

Jak powiedzieliśmy wcześniej, każdy taki przypadek jest na swój sposób wyjątkowy. Na przykład wiele osób, które odczuwają body art za bardzo atrakcyjną formę ozdabiania ciała, nie ma w rzeczywistości żadnych tego typu ozdób na swojej własnej skórze.

Jednym z bardziej interesujących może być także fakt, że chociaż ludzkie ciało zapewnia mnóstwo miejsc, w których można wykonać jakąś formę tatuażu, piercingu lub skaryfikacji, to jednak do najbardziej popularnych miejsc na piercing należą język, usta, sutki i narządy płciowe, natomiast w przypadku tatuaży większość trafia na ręce oraz nogi.

Lubisz tatuaże? Podoba Ci się piercing? Jeśli Twoje serce bije szybciej, gdy tylko spotykasz kogoś z tatuażami lub piercingiem, oznacza to, że Ty także możesz być stygmatofilem!


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.