Bezinteresowne dawanie. Być może bez większego namysłu stwierdzisz, że to jak najbardziej pożądana cecha. Zresztą już od dzieciństwa spotykamy się z takim właśnie poglądem. Jednak nawet tak szlachetna cecha, jak bezinteresowne dawanie powinna zostać określona zdrowymi limitami.
Szczodrość w kontaktach z innymi ludźmi sprawia uczucie prawdziwego komfortu. Czujesz się również dobrze sam ze sobą. Co się jednak stanie, gdy zawsze to Ty będziesz szczodry, a nie otrzymasz niczego w zamian? Możesz się wtedy poczuć wykorzystany przez innych, a Twoja radość znacznie się osłabi.
Dawanie jest tak samo ważne, jak otrzymywanie. Jeżeli nie zostanie zachowana równowaga, żaden z obu czynników nie przetrwa próby czasu
-Coaching integral-
Stałe bezinteresowne dawanie, połączone z tym, że niczego nie otrzymujemy w zamian prowadzi do wypalenia. Taki stan rzeczy nie jest wskazany dla nikogo. Nawet jeśli szczodrość pozwala Ci czuć się lepszym człowiekiem, Ty również posiadasz prawo do bycia obdarowywanym, niezależnie od wartości podarunku.
Przeczytaj również podobny artykuł: Dawać z serca w rzeczywistości znaczy pomnażać
Jeżeli wspomniana równowaga nie zostanie zachowana, prędzej czy później Twoje pokłady dobra się wypalą, sytuacja zmęczy Cię zanadto. W rezultacie może stać się tak, że przyjmiesz zupełnie inną pozycję i skończysz jako osoba zgorzkniała z tendencją do egoizmu.
Bezinteresowne dawanie tym, którzy na to zasługują
Nie trzeba przeprowadzać specjalistycznych badań, by zauważyć, że osoby, które dają z siebie innym należą do tych najbardziej szczęśliwych. Możemy przywołać tutaj przykład osób, które podejmują bezinteresowne działania na rzecz różnych organizacji charytatywnych, czy działających na rzecz zwierząt.
Przeczytaj również podobny artykuł: Dobroć – nawet jej najmniejsze akty mogą Cię rozświetlić
Bezinteresowne działanie sprawia, że tacy wolontariusze czują się naprawdę szczęśliwi, ich życie ma określony cel, a prawdziwa radość wręcz ich zalewa. Jednakże jak już wcześniej wspomnieliśmy, bezinteresowna działanie może zamienić się w prawdziwą udrękę.
Z tego powodu trzeba upewnić się, czy osoby, które coś od nas otrzymują rzeczywiście zasługują na to, by być obdarowywane. Na przykład obdarowując kogoś miłością powinniśmy również otrzymywać ją w zamian.
Twoja rola na tym świecie nie sprowadza się przecież do jednostronnego zaspokajania cudzych potrzeb. Ty również posiadasz własne, które muszą być zaspokojone. Inne osoby powinny to brać pod uwagę.
Przeczytaj również podobny artykuł: Wdzięczność – za co powinniśmy okazywać jej więcej
Potrzeba równowagi
Być może jesteś pewien, że wiesz już jak się zachować w podobnej sytuacji. Będziesz bardziej przezorny, trochę bardziej będziesz myśleć również o sobie samym. Nie pomyl się jednak. Jeśli nastawisz się na to, aby otrzymywać od innych, twoje dawanie przestanie być bezinteresowne.
Przeczytaj również podobny artykuł: Wdzięczność: Kamień potrzebny do budowania szczęścia
Najszlachetniejsze osoby cierpią ponieważ dają z siebie wszystko to, co najlepsze, nie prosząc o nic w zamian. Niestety, nikt inny tego nie widzi.
To, co powinieneś zrobić, to poświęcać się wyłącznie tym osobom, które naprawdę na to zasługują. Bo choć niełatwo to przyznać, każdy z nas ma w swoim otoczeniu osoby, które nam szkodzą. Bezinteresowne poświęcanie się na ich rzecz sprawia, że czujemy się gorzej, jest dla nas szkodliwe.
Poświęcając coś na ich rzecz dobrowolnie stajemy się niewolnikami skrzętnie utkanej sieci. Im więcej dla nich robimy, tym trudniej wydostać się z jej duszącego uścisku. Nie pozwól się więc dalej manipulować. Dawaj tylko tym, którzy w rzeczywistości na to zasługują.
Przeczytaj również podobny artykuł: Wdzięczność zmienia życie na lepsze
Jeżeli chciałbyś zobaczyć jak to działa na konkretnym przykładzie, pomyśl o relacjach zachodzących między partnerami w związku. Co się dzieje, kiedy jedna osoba przestaje z siebie dawać nastawiając się wyłącznie na korzystanie ze szczodrości tej drugiej osoby? Jak będzie się czuła ta szczodra połówka związku?
Oczywiste wydaje się, że taki związek nie ma przed sobą żadnej przyszłości. Ta nadzwyczaj szczodra osoba z czasem się wypali, skończą się jej siły do dalszego dawania. Skończy jako zupełnie poniżona, ponieważ nie dbała o równowagę, niczego nie otrzymywała w zamian.
Bądź świadomy, na co zasługujesz
Wszyscy, każdego dnia przeżywamy tak wiele trudności i stawiamy czoła tak wielu problemom, że nasze poczucie własnej wartości, nasza miłość do samych siebie może się zupełnie załamać. Kiedy sami nie doceniamy naszej wartości, dochodzi do tego, że zadowalamy się czymkolwiek.
Przeczytaj również podobny artykuł: Akt dobroci – sama obserwacja przynosi korzyści
Jednak zdawanie sobie sprawy z własnej wartości jest kluczowym czynnikiem, który pozwala nam ustalić na jakie traktowanie ze strony innych zasługujemy. Jeśli nie kochasz się dostatecznie, zadowolisz się nawet namiastką tego, co powinieneś otrzymywać od innych.
Twoja własna miłość zostanie sprzedana w cudze ręce. To może skończyć się wyłącznie źle. Inni wyrządzą Ci w takiej chwili krzywdę, a Twoja sytuacja się pogorszy. Nie możesz do tego dopuścić.
Tak więc niezależnie czy mówimy o rodzinie, przyjaciołach, partnerze, czy szefie. Nikt nie ma prawa wykorzystywać Cię, działać na Twoją niekorzyść – no chyba, że sam na to pozwalasz.
Przeczytaj również podobny artykuł: Kontroluje cię ten, kto wyprowadza cię z równowagi
Nie chodzi więc o to, że zawsze masz się prezentować z uśmiechniętą twarzą promieniującą zadowoleniem. Ty też masz prawo do smutku, do własnych problemów. Nie zawsze Ty musisz dawać. Inni tez powinni się interesować tym, co u Ciebie. Ty również zasługujesz na pomocną dłoń.
Bezinteresowne dawanie bez otrzymywania niczego w zamian to doprawdy cudowne uczucie, czasem jednak potrzebujemy otrzymać o nic nie prosząc.
Rozczarowanie
Czy zdarzyło Ci się dać komuś wszystko, żeby ostatecznie zostać przez tę osobę porzuconym? Ile szalonych rzeczy zrobiłeś dla kogoś, kto zupełnie tego nie docenił? W każdej sytuacji tego typu łatwo zauważyć wspólny czynnik, jakim bez wątpienia jest rozczarowanie.
Czasem naprawdę niełatwo jest przejrzeć na oczy. Jednak to bardzo ważne, by najpierw pomyśleć o sobie, a dopiero później o innych. Chroń się przed sytuacjami, które wystawiają Cię na poniesienie niepotrzebnej szkody. Zastanów się nad tym, kto w rzeczywistości zasługuje na Twoją szczodrość.
Przeczytaj również podobny artykuł: Strach – pokonaj go, a życie stanie się cudowne
Każdy z nas popełnia błędy i czasem źle ocenia. Ale jeśli ta ocena kosztuje Cię zbyt wiele, nie wracaj więcej do popełniania tego samego błędu. Pamiętaj, że konsekwencje zawsze spadną właśnie na Ciebie.