Wdzięczność - za co powinniśmy okazywać jej więcej

Wdzięczność - za co powinniśmy okazywać jej więcej

Ostatnia aktualizacja: 26 czerwca, 2017

Wdzięczność. Ostatnio być może ze względu na brak odpoczynku lub rutynę coraz trudniej niż zazwyczaj jest mi dostrzec pozytywną stronę rzeczy. Tak samo trudno jest mi na nowo motywować się każdego dnia.

Zastanawiając się nad tym zdałem sobie sprawę, że wiele czasu minęło od kiedy ostatni raz okazałem sobie wdzięczność  za niektóre proste rzeczy.

Zgodzisz się, że bywają takie dni, w których dominują ponure kolory. Kiedy pragniesz jedynie tkwić w domu bez woli podejmowania działań, czy delektowania się życiem.

Dostrzegłszy ten problem zdałem sobie sprawę, jak rzadko okazuję wdzięczność sobie i życiu, za te proste rzeczy, które zawsze miałem. Za te, które sprawiają, że moje serce raduje się i jest przepełnione miłością do moich najbliższych.

Są to rzeczy, które stale się zdarzają, jak na przykład dążenie do celów, miłość do tych, którzy cię kochają. Podobnie jest z pamięcią o szczególnych chwilach w twoim życiu lub ważnej rzeczy usłyszanej z ust drugiej osoby.

Zapominam o tym, że wszystkie te rzeczy czynią mnie szczęśliwym. Czasami negatywność powstrzymuje mnie przed doznawaniem ich i podziwianiem ich z pełną jasnością.

Opalanie na słońcu

Aby pamiętać o każdej z tych rzeczy, stworzyłem listę, którą pragnąłbym się z tobą podzielić. Zawiera ona 12 rzeczy, za które powinniśmy każdego dnia okazywać wdzięczność. Są to rzeczy tak proste, jednak nadal dzięki nim możesz czuć się dobrze we własnej skórze.

12 rzeczy, za które powinniśmy okazywać wdzięczność

W kwestii własnego rozwoju

 • Posiadanie prywatnej przestrzeni. Okaż wdzięczność, za to że możesz polegać na własnym domu, gdzie możesz się wygodnie rozgościć i robić to na co masz ochotę w prywatnym zaciszu. Świadomość posiadania własnej przestrzeni prywatnej pozwala nam uwolnić swoje myśli i utworzyć miejsce spokoju i ciszy.
 • Pokonywanie własnych lęków. Rozwijanie się jako osoba, czyni cię silniejszym, daje ci motywację i sprawia, że jaśniejesz własnym światłem. Świętowanie własnych osiągnięć w kwestii pokonywania swoich lęków i barier, które ciągną nas wstecz jest bardzo ważne. Często zapominamy o tej prostej kwestii.

“Szczęśliwy jest ten, któremu niebo daje kawałek chleba i nie musi dziękować nikomu, oprócz onemu przestworzu!”

-Miguel de Cervantes Saavedra-

 • Proszenie o przebaczenie i świadomość własnych błędów. Okazuj wdzięczność za coś tak ważnego i niezbędnego w twoim życiu. Takie bez wątpienia jest wsparcie ludzi, którzy szczerze nas kochają, całym swoim sercem.
 • Niezapowiedziane niespodzianki. Chciałbym zaznaczyć, że nie mam na myśli wyłącznie rzeczy materialnych. Mówię tutaj o gestach emocjonalnych. Rzeczach, od których nasze serca rosną.

W kwestii codziennego życia

 • Okazuj wdzięczność za nalezienie kogoś pełnego nadziei i pragnienia do spędzenia życia u twego boku. W świecie, który uczy nas, że priorytet stanowią rzeczy materialne, znalezienie i poznanie osób o bogatym wnętrzu jest prawdziwym darem od życia. Jego nauka u ich boku, jest darem jeszcze cenniejszym.
 • Sztuka radowania się chwilą i wyciąganie wniosków z własnych błędów. Ktoś kiedyś powiedział mi, że powinienem “biec, krzyczeć, bawić się, tańczyć i śmiać póki mogę. Nie bierz życia tak bardzo na poważnie. Koniec końców nikt z nas go nie przeżyje.”
Para biegnąca na plaży - szczęście, wdzięczność

“Okażmy wdzięczność ludziom, którzy nas uszczęśliwiają. Oni są tymi czarującymi ogrodnikami, dzięki którym nasza dusza kwitnie.”

-Marcel Proust-

 • Umiejętność delektowania się sztuką. Jednym z najbardziej fascynujących darów życia jest sztuka. Nie ważne jaka jest jej dyscyplina. Każda jej część, absolutnie każda, powstała by łączyć nas z esencją tego kim jesteśmy. Pozwala nam poczuć, że żyjemy oraz dostrzec magię, którą często przeoczamy.
 • Posiadanie doskonałego ciała. Czy kiedykolwiek zastanawiałaś się jak genialna jest nasza anatomia? Może to zabrzmi dziwnie, ale kiedy myślę o fizyce procesów naszego ciała, jak na przykład trawienie, jestem za nie bardzo wdzięczny.
 • Posiadanie wystarczającej ilości jedzenia. Pewnie już wiesz, że nie każdy ma tyle samo szczęścia co ty. Wdzięczność, za to co osiągnęłaś własnym wysiłkiem będzie również dodatkowo cię motywować i wypełni cię uznaniem.

W kwestii współistnienia

 • Poznawanie cennych rad i uczucie, że twoje życie zmieniło się na zawsze. Uwielbiam możliwość słuchania i uczenia się od innych ludzi. Gdybyśmy nie mieli siebie nawzajem, nasza egzystencja nie miałaby żadnego znaczenia. Z naszą egzystencją wiąże się każdy inny człowiek, warto o tym pamiętać.
 • Miłość do twoich zwierząt lub do zwierząt jako ogółu. Nie wiem jak tobie, ale mi żadna żywa istota nie dała tyle miłości bez pytania o cokolwiek w zamian, co mój pies. Owszem, musi coś jeść, ale spójrzmy prawdzie w oczy: miłość zwierzęcia jest jednym z najczystszych i najwspanialszych uczuć, jakich możesz doznać.
 • Uczucie miłości. Ten punkt obejmuje wszystko. Miłość jest wszystkim. Bez względu na rodzaj relacji, czy sytuację. Nie mam nic więcej do dodania. Doskonale wiesz co mam na myśli.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.