Dawać z serca w rzeczywistości znaczy pomnażać

Dawać z serca w rzeczywistości znaczy pomnażać

Ostatnia aktualizacja: 24 lipca, 2017

Dawać z serca. Cóż to w rzeczywistości oznacza? Czy naszło Cię kiedyś uczucie, że potrzebujesz, aby ktoś Ci pomógł tak z serca, z miłością, zupełnie bezinteresownie, nie oczekując zupełnie niczego w zamian? Właśnie dzięki dawaniu z serca czujemy się zintegrowani z innymi.

To uczucie, które nachodzi nas po tym, jak mogliśmy pomóc komuś z serca jest w rzeczywistości o wiele lepsze i przyjemniejsze, niż to, które nachodzi nas, kiedy to nam ktoś takiego wsparcia udziela.

Dlatego nie powątpiewaj. Dawanie z serca jest wspaniałą możliwością współpracowania z innymi. Największa rekompensata natomiast, jaką otrzymujesz, to wspaniałe samopoczucie emocjonalne po tym, jak komuś bezinteresownie pomożesz.

Dając z serca, stajesz się lepszy

Dawanie z serca przysparza mnóstwa radości nie tylko temu, kto otrzymuje. Również ofiarodawca czuje się doskonale, jeśli tylko dając nie oczekiwał niczego w zamian. Czyniąc to robisz coś pozytywnego, poprawiasz własne samopoczucie, wzrasta Twoje poczucie wartości.

Przeczytaj również podobny artykuł: Jak uszczęśliwiać ludzi wokół nas?

Wdzięczność, niczym niektóre kwiaty nie wzrasta w wyższości, ale wspaniale wschodzi na doskonałej ziemi uprawnej pokornych.

-José Martí-

Złączone dłonie

Kiedy robisz coś dla osoby, na której Ci zależy zazwyczaj nawet się nie zastanawiasz nad tym, co będziesz z tego miał. Jeśli tak robisz, oznacza, że nie dajesz z serca, ale przemawia przez Ciebie egoizm. Rekompensatą powinno być poczucie, że wnosimy coś od siebie.

Przeczytaj również podobny artykuł: Miłość: naucz się ją okazywać innym

W większości przypadków osoby przez Ciebie obdarowane zdają sobie sprawę, z tego co dla nich zrobiłeś. Wyrządzone przez Ciebie dobro kiedyś do Ciebie wróci. Pamiętaj o zachowywaniu pokory i pomagaj tym, którzy na to zasługują. Takie działanie upewni Cię o wartości życia.

Okazuj wdzięczność innym

Dobrodziejstwa wynikające z tego, że potrafimy dawać z serca i bezinteresownie poświęcać się dla innych to tylko jedna strona medalu. Powinniśmy też wykazywać docenianie dla tych, którzy w podobny sposób poświęcają się na naszą rzecz.

Jak głosi chińskie przysłowie: Pies, kiedy się go żywi, wykazuje więcej wdzięczności, niż człowiek, któremu się pomaga. Taka jest ludzka tendencja. Nie oznacza to jednak, że musi to dotyczyć również Ciebie. Ty możesz postępować inaczej okazując innym szczerą wdzięczność.

Przeczytaj również podobny artykuł: Wdzięczność: Kamień potrzebny do budowania szczęścia

Tak więc innym rodzajem rekompensaty za pomoc z serca jest poczucie przynależności do innych osób, poczucie człowieczeństwa i godności. To o wiele więcej, niż jakiekolwiek wynagrodzenie materialne.

Sianie z serca

Właśnie dlatego dobrze jest czuć się zainspirowanym tymi, którym na nas zależy. Dlaczego? Ponieważ w ich interesie leży nasze dobro. Naszym celem powinno być zawsze dawanie z siebie tego, co najlepsze. Inni cenią nas za to kim jesteśmy, a nie za to, co oferujemy.

Przeczytaj również podobny artykuł: Wdzięczność – za co powinniśmy okazywać jej więcej

W takiej komfortowej sytuacji znajdują się osoby, które zdobywają sobie zaufanie i przyjaźń innych. Wraz z okazywanymi im uczuciami stają się jeszcze silniejsi.

Znajdź swoją rekompensatę w odwzajemnianiu się dobrem za dobro.

-Mahabharata-

Tak więc nie zastanawiaj się dłużej. Wszystko, co robisz dla innych, rób z serca, z prawdziwym zaangażowaniem. Będziesz się z tym czuł znakomicie, a Twoja rekompensata prędzej czy później się znajdzie.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.