Wdzięczność zmienia życie na lepsze

Wdzięczność zmienia życie na lepsze

Ostatnia aktualizacja: 23 maja, 2017

Ile razy dzisiaj narzekałeś? Nie ma znaczenia powód, tylko sam fakt narzekania. Czy nie pomyślałeś, że może masz więcej niż Ci się zdaje? Wdzięczność. To właśnie wdzięczność jest darem, który dajemy sobie, kiedy uznajemy naszą wartość.

Wdzięczność pozwala nam zyskać pewność, gdy wydaje się, że nie mamy nic. Daje ona również spokój, kiedy dostrzegamy kogo mamy w swoim życiu, pomimo przekonania, że jesteśmy sami. Wdzięczność zmienia życie, jeśli tylko dasz jej szansę, by pokazała Ci, co masz.

“Kiedy pijesz wodę, pamiętaj o wiośnie”
Chińskie przysłowie

Możesz szukać czego chcesz bez presji

Ile razy marzyłeś o lepszym życiu i potem przypominałeś sobie co masz obecnie i czułeś się źle? Dzieje się tak dlatego, że nie jesteś wdzięczny za to, co masz. Wdzięczność pozwala Ci na spoglądanie na swoje cele, jednocześnie ciesząc się tym, kim jesteś i co posiadasz dzisiaj.

Uśmiechnięta dziewczyna na rowerze

Wdzięczność powoduje, że łatwiej Ci jest się czuć zadowolonym i cieszyć się swoimi sukcesami. Brak wdzięczności może powodować, że czujesz się jak chomik obracający się w kole życia, pozbawiony szczęścia.

Wdzięczność daje Ci więcej powodów by być szczęśliwym

Kiedy zatrzymasz się, by zobaczyć pozytywne rzeczy w swoim życiu, będziesz bardziej świadomy tego, co masz. Na pewno znasz ludzi, którym mogłoby się wydawać, że wszystko idzie po ich myśli. Mówią oni często o rzeczach, które sprawiają, że są szczęśliwi i za które są wdzięczni.

Zanim pomyślisz, że ci ludzie nie mają problemów, to przeanalizuj na czym oni skupiają swoją uwagę. A co z Tobą? Jeżeli poświęcasz więcej czasu na szukanie negatywnych sytuacji, to zaczyna to być jedynym, co widzisz. Mógłbyś mieć najlepszy dzień i spędzać go z najlepszymi przyjaciółmi, a ty nadal nie będziesz widział w nim dobrego dnia.

Radosna dziewczyna wśród maków

Jeśli czujesz, że teraz wszystko jest przeciwko Tobie albo nic nie ma sensu, to zatrzymaj się, weź głęboki oddech i poszukaj dwóch rzeczy, za które możesz być wdzięczny. Wtedy zobaczysz, kroczek po kroczku, że tych rzeczy jest coraz więcej.

“Wdzięczność jest główną częścią bycia dobrym człowiekiem.”

-Francisco de Quevedo-

Wdzięczność czyni Cię szczęśliwszym

Jeżeli przez całe życie myślisz o tym, że wszystko wyglądałoby lepiej, jeśli miałbyś pracę lub mieszkałbyś gdzieś indziej, to nie ma możliwości abyś był szczęśliwy. Całkowicie normalne jest szukanie nowego celu dla siebie, tak długo jak nie jest on pretekstem do negatywnego myślenia.

Bądź wdzięczny za to, co masz. Na przykład, jeśli twoja praca nie jest czymś, czego naprawdę chcesz, to okaż wdzięczność za to, że w ogóle ją masz i że nie jesteś bezrobotny. Możesz szukać lepszej alternatywy, ale przynajmniej będziesz spokojniejszy i szczęśliwszy z tym, co teraz robisz.

Pokazuj wdzięczność przez swoje czyny

Dobrze dla nas jest rozmawiać z ludźmi, ale czasem wdzięczność łatwiej jest okazać w inny sposób. Możesz powiedzieć swoim rodzicom, że jesteś im wdzięczny, za życie, które Ci dali, ale odwiedzenie ich, okaże im tę wdzięczność jeszcze bardziej.

Nie ma znaczenia co mówisz, ale jak to pokazujesz. Jeżeli mi nie wierzysz, pomyśl o rzeczach, które są dla Ciebie najważniejsze. Na pewno zgodzisz się ze mną, że działanie mówi więcej, niż słowa.

“Gdy wdzięczności jest tak absolutna, słowa są zbędne.”

-Álvaro Mutis-

Serca w filiżance

Wdzięczność pozwala Ci wybaczyć

Nasze życie jest pełne relacji i momentów, które nie zawsze są przyjemne. Czasami musimy odizolować się od toksycznych ludzi, tak by móc mieć dobre życie i zdrowie emocjonalne. Zamiast dystansować się w złości, bądź wdzięczny, że spotkałeś takich ludzi, co czegoś Cię nauczyło.

Wdzięczność działa tutaj jak drzwi. Im bardziej jesteś zdolny, by być wdzięcznym, tym bardziej będziesz w stanie zabliźnić rany, wybaczyć i zapomnieć. Musisz zacząć być wdzięczny, byś mógł to sprawdzić.

Wdzięczność powinna być okazywana zarówno w dobrych momentach, jak i w tych złych

Nie możesz być wdzięcznym jedynie w dobrych chwilach i mieć nadzieję, że złe momenty znikną. Pomyśl o negatywnych doświadczeniach i negatywnych ludziach, których spotkałeś na swojej drodze. Obie te rzeczy dały Ci motywację, wiedzę i powody by kontynuować okazywanie wdzięczności.

“Wdzięczność jest jak orientalny likier trzymany w złotych słoikach: to perfumy dla wielkiej duszy i rozgoryczenie dla tych małych.”

-Jules Sandeau-

Na początku, okazywanie wdzięczności za rzeczy które Cię zraniły może być trudne, ale nie możesz zapomnieć , że to też jest część naszego życia. Zacznij być wdzięczny a zobaczysz rezultaty… Spróbuj!


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.