Asertywność - wyznaczaj swoje granice nie raniąc innych

Każdy musi nauczyć się asertywności, ale nie każdy wie, jak to zrobić. To dlatego, że dla wielu jest to nabyta forma komunikacji. Musisz zacząć od poznania swoich podstawowych praw związanych z asertywnością. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, czym one są!
Asertywność - wyznaczaj swoje granice nie raniąc innych

Napisany przez Sonia Budner

Ostatnia aktualizacja: 24 października, 2022

Asertywność to zdolność danej osoby do nieagresywnej obrony swoich praw. Masz prawo być tym, kim jesteś, wyrażać to, co myślisz, czuć i robić to z najwyższym szacunkiem dla siebie i innych. Aby jednak przejawiać asertywność, należy znać swoje prawa i możliwości, aby skutecznie ich bronić.

W dzisiejszym artykule skupimy się na trzech podstawowych prawach dotyczących asertywności, nie zapominając jednak, że jest ich znacznie więcej. Dlatego, zamiast otwierać niekończącą się listę, zbadasz dogłębnie trzy z nich: prawo do nieudzielania wyjaśnień, prawo do odniesienia sukcesu i prawo do dobrej zabawy.

Przejawiaj asertywność!

Podstawowe prawa asertywności to wszystkie te, które ludzie posiadają z racji samego swojego istnienia. Oznacza to jednak, że również inni mają takie same prawa, jak Ty. To jedna z najważniejszych rzeczy, o których należy pamiętać, gdy musisz bronić tych praw.

Dwie kobiety rozmawiają.

Asertywność przekłada się na jakość życia. Można ją rozumieć jako wiedzę, odwagę i rozsądek, które pozwalają bronić swoich praw, gdy sytuacja nam nie sprzyja. Dzięki swojej asertywności możesz powiedzieć „nie” szefowi lub przyjacielowi, gdy poprosi o przysługę, której nie możesz zrobić. Pozwala także rozpoznać i wskazać niesprawiedliwość, którą ktoś mógł popełnić.

Dzięki asertywnej komunikacji ludzie mogą wyrażać swoje opinie, bronić swoich praw i zgłaszać sugestie. Wszystko bez naruszania praw innych ludzi. Ponadto uczciwa komunikacja pozwoli Ci na utrzymywanie z innymi lepszego dialogu. Nie będziesz musiał wtedy usprawiedliwiać ani tłumaczyć swojego postępowania. To jest forma komunikacji, której możesz się nauczyć.

Nie musisz udzielać wyjaśnień

Istnieje niezliczona liczba sytuacji, w których możesz czuć się zmuszony do usprawiedliwiania swoich decyzji lub działań. W tym wszelkich opinii, które możesz mieć na dany temat. Nie masz jednak obowiązku składania wyjaśnień, jeśli nie masz na to ochoty.

Każda osoba jest swoim własnym sędzią. Tak więc podstawowe asertywne prawo do nieudzielania wyjaśnień wynika z faktu, że nikt nie jest upoważniony do osądzania Ciebie, niezależnie od tego, czy jesteś winny popełnionego czynu, czy nie. Czy często znajdujesz się w sytuacjach, w których czujesz, że musisz udzielać wyjaśnień i usprawiedliwiać się, choć tego nie chcesz? Jeśli tak, być może koncentrujesz się na zadowalaniu innych i szukaniu ich akceptacji.

Musisz wiedzieć, że nie musisz być lubiany przez wszystkich i mimo to zasługujesz na szacunek. Twoje myśli i koncepcje niekoniecznie muszą być logiczne. Warto praktykować asertywność, aby dobrze znosić tego typu sytuacje, bez konieczności poszukiwania potwierdzenia i akceptacji z zewnątrz.

Asertywność – masz prawo odnieść sukces

Wydawać by się mogło, że ochrona tego prawa nie jest skomplikowanym zadaniem. A może jednak? Cóż, czasami może to być naprawdę trudne. Być może aspirujesz na jakieś stanowisko i jest duża konkurencja. A może cierpisz nieprzyjemne traktowanie z powodu już osiągniętych sukcesów. Warto wiedzieć, że konkurencja nie zawsze jest uczciwa, a ludzie rzadko wahają się przed bojkotowaniem twoich osiągnięć z zazdrości.

Syndrom Prokrustesa to przypadłość osób, które odczuwają potrzebę wyrządzenia krzywdy lub szkody osobom, które w jakiś sposób się wyróżniają. Strach przed tym sprawia, że niektórzy robią co tylko w ich mocy, aby nie wyróżniać się w tłumie.

Osoba patrząca na miasto.

Masz prawo dobrze się bawić

Każdy ma prawo dobrze się bawić i być szczęśliwym. Dlatego to prawo należy uznać za coś podstawowego w naszym życiu.

Średniowiecze było ciemnym okresem. W wielu miejscach radość i śmiech były po prostu zabronione. Szeroko rozpowszechniła się wtedy perspektywa życia jako drogi cierpienia. Dlatego w tym scenariuszu władze cenzurowały liczne uroczystości lub całkiem ich zabraniały. Myśląc o teraźniejszości, prawdą jest, że ludzie zrobili w tej dziedzinie wielki krok naprzód. To wielki postęp. Jednak niektórzy wciąż powstrzymują się od świętowania lub okazywania radości ze strachu przed reakcją otoczenia.

Asertywność pomaga wspinać się po górach. Czasami okoliczności stawiają Cię na rozdrożu, gdzie nie jest łatwo bronić swoich praw. Jednak w końcu zdasz sobie sprawę, że będąc asertywnym, twoja perspektywa staje się jaśniejsza. Odczujesz szczęście, ponieważ dostrzeżesz i zaakceptujesz siebie za to, kim jesteś.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.