Milton Erickson: jak zmiana języka może zmienić Twoje zdanie

Zmiana języka w celu zmiany spojrzenia na życie jest tym, czego Milton Erickson nauczał w jednej ze swoich teorii.
Milton Erickson: jak zmiana języka może zmienić Twoje zdanie
Sergio De Dios González

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog Sergio De Dios González.

Napisany przez Sonia Budner

Ostatnia aktualizacja: 16 października, 2022

Milton Erickson jest uważany za twórczego geniusza. Może to wynikać z faktu, że dla innych psychiatrów jego podejście terapeutyczne było niezwykle trudne do powtórzenia. Ten amerykański psychiatra i psycholog był pionierem terapii hipnozą. Osiągnął wręcz status legendy. Erickson opracował między innymi strategie terapeutyczne oparte na analizie, jak zmiana języka może „zmienić” czyjeś zdanie.

Na całym świecie pojawiły się liczne szkoły ericksonowskiej hipnozy. Terapia krótka, terapia skoncentrowana na rozwiązaniach, terapia strategiczna i systemowa terapia rodzinna: wszystkie te nurty bazują na pracy Miltona Ericksona. Zainspirował on także twórców NLP (programowanie neurolingwistyczne).

Milton Erickson i jego prawdziwe dziedzictwo

Ten konkretny model otrzymał nazwę The Milton Model, na cześć tego niezwykłego terapeuty. Twórcy NLP przestudiowali system używany przez doktora Ericksona i zaktualizowali swoje strategie. Obecnie eksperci skutecznie wykorzystują tę technikę zarówno w warunkach terapeutycznych, jak i nieterapeutycznych. To przykład strategicznego użycia języka do zmiany zdania.

Dwie osoby komunikujące się.

To podejście ma trzy podstawowe charakterystyczne elementy:

  • Nominalizacje. Są to wyrażenia rzeczownikowe, zwykle pochodzące od czasowników. Na przykład słowo „wiedza” (czasownik wiedzieć). Każda osoba personalizuje ostateczne znaczenie terminu „wiedza” w odniesieniu do osobistych doświadczeń.
  • Użycie słowa „nie”. Wyrażenie zaprzeczenia jako takie nie istnieje w mentalnych obrazach, dźwiękach czy doznaniach. Zaprzeczenie istnieje tylko w języku mówionym lub pisanym lub w przedstawieniach symbolicznych, ale nie w obrazach mentalnych. Najbardziej znanym przykładem jest fraza „Nie myśl o niebieskim słoniu”. Umysł słyszy słowo „nie”, ale natychmiast „widzi” niebieskiego słonia.
  • Analogiczne podkreślenie. To narzędzie perswazji stworzone przez Ericksona, oparte na założeniu, że tylko część komunikacji jest świadoma. Analogiczne podkreślenie jest stosowane poprzez podkreślenie słowa, które ma pozostać w podświadomości mówiącego. Odbywa się to poprzez dodanie ciszy lub gestu, gdy osoba wypowiada dane słowo, a czasem nawet wiąże się ze zmianą tonu głosu.

Mapa językowa

Pomimo tego, że często nie zdajesz sobie z tego sprawy, zarówno w komunikacji z innymi ludźmi, jak i ze sobą, język, którego używasz, konfiguruje mapę. Ta mapa wpływa na Twoją wyobraźnię, myśli i emocje. Równocześnie, mapa językowa mogłaby rozwinąć Twój filtr rzeczywistości. Tak więc zmiana języka, aby zmienić zdanie, następuje między innymi wtedy, gdy rozpoznasz tę mapę i zmienisz ją.

To dzięki niej ludzie wyrażają siebie poprzez swoje zachowanie, przekonania, tożsamość i wartości. Co więcej, dzięki językowi masz potężną broń, aby wpływać na siebie i innych ludzi. Jesteś świadomy tego, co mówisz, ale często nie wiesz, jak to mówisz.

Język daje władzę i ją odbiera

Wzorce językowe, które przyjmujesz, są w wielu przypadkach odziedziczone z Twojego otoczenia. Używasz ich i powtarzasz, nie analizując ich w żaden sposób. Jeśli jednak uświadomisz sobie te terminy i sposób ich używania, będziesz miał inną perspektywę dotyczącą relacji, jaką masz ze sobą i innymi.

Istnieje rodzaj języka, zarówno wewnętrznego, jak i zewnętrznego, który Cię powstrzymuje przed wieloma rzeczami. Jest kilka przykładów, ale najwyraźniejszym są wyrażenia takie jak „Moja mama mnie stresuje”. Ten rodzaj języka nie tylko Cię hamuje, ale także wzmacnia drugą osobę.

Aby zmienić wzorce językowe, pierwszym krokiem jest poznanie sposobu, w jaki ich używasz. Jeśli zmienisz powyższą frazę na „stresuję się przez mamę”, mimo że oznaczają one to samo, w rzeczywistości następuje duża zmiana perspektywy. W takim przypadku masz moc zmiany tej niewygodnej sytuacji.

Terapia językowa Miltona Ericksona.

Zmiana języka, aby zmienić zdanie

Terapia hipnotyczna poprzez język używana przez Miltona Ericksona i NLP są dwoma sposobami na to, by stać się bardziej świadomym tego, jak możesz zmienić niektóre z tych wzorców językowych. Pomoże Ci to znacząco zmienić i poprawić postrzeganie i nastawienie do wielu aspektów Twojego życia.

Uświadomienie sobie, w jaki sposób, zgodnie z paradygmatem zapoczątkowanym przez Miltona Ericksona, te wzorce językowe wpływają na emocje, zarówno pozytywne, jak i negatywne, byłoby pierwszym krokiem do zmiany zdania.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.