Ustalenie granic - jak rozpoznać, że masz z tym problem?

Jeśli masz problem z ustaleniem granic, będzie to zauważalne. Poznaj zachowania zdradzające, że ustalanie granic nie jest Twoją mocną stroną.
Ustalenie granic - jak rozpoznać, że masz z tym problem?

Ostatnia aktualizacja: 05 maja, 2022

Ustalanie granic oznacza pokazywanie ludziom, że masz własne pragnienia i potrzeby, które różnią się od ich. Zaznaczając je, mówisz im: „Nie możesz przekroczyć tej granicy”. To jak wytyczenie granic, które oddzielają jeden kraj od drugiego. W rzeczywistości, ustalanie granic sprawia, że potwierdzasz swoją tożsamość, wartości, przekonania i szacunek do samego siebie.

Ograniczając wpływ innych na siebie, wzmacniasz swoje poczucie bezpieczeństwa i chronisz się przed nadużyciami i manipulacją. Jednak chociaż ustalanie granic jest koniecznym aktem szacunku dla samego siebie, często jest to dla ciebie naprawdę trudne. Dzieje się tak, ponieważ w swoich związkach często przedkładasz dobro innych nad swoje własne.

Następnie damy Ci kilka kluczy, które pomogą Ci odkryć, czy masz problemy z ustaleniem granic. Jeśli tak, będziesz w stanie zmienić sposób, w jaki odnosisz się do innych. W rzeczywistości zaczniesz postrzegać siebie jako podmiot godny szacunku i wartości.

Ustalenie granic – czy masz z tym problem

Twoje relacje są tym, co cię definiuje. Rzeczywiście, każda interakcja, jaką kiedykolwiek miałeś z innymi – twoimi rodzicami, rodziną, przyjaciółmi, nauczycielami, nieznajomymi – była podstawą, na której stworzyłeś swój pogląd na siebie w odniesieniu do ludzi, z którymi wchodzisz w interakcję.

Wprowadziłeś wzorzec relacji i serię schematów, które określiły miejsce, które przypisujesz sobie w swoich związkach oraz sposób, w jaki je rozumiesz i czujesz w nich.

Ten zestaw dysfunkcyjnych wzorców i schematów relacji odgrywa kluczową rolę w wyznaczaniu granic. Jeśli w trakcie swoich relacji nauczyłeś się, że bycie uległym i przychylnym nastawieniem jest sposobem na utrzymywanie relacji, ustalenie granic będzie dla ciebie niezwykle trudne.

Problem braku umiejętności wyznaczania granic wynika z narracji, które stworzyłeś na podstawie sposobu, w jaki żyłeś i interpretowałeś relacyjne doświadczenia z przeszłości. Bez względu na jego pochodzenie, problem objawia się w Twoim codziennym życiu, nawet jeśli nie jesteś tego świadomy.

Przyjrzyjmy się niektórym znakom, które mogą wskazywać, że masz ten problem.

Smutny mężczyzna przy oknie

1. Boisz się konfliktu

Ze strachu unikasz konfliktów w relacjach międzyludzkich. Ten strach zniechęca Cię do stawiania granic, ponieważ czujesz, że w ten sposób unikasz konfrontacji. W konsekwencji unikasz wyrażania swoich pragnień, opinii i nieporozumień.

Strach przed konfliktem nie jest dla ciebie dobrym przyjacielem w twoich związkach. Dzieje się tak, ponieważ działa jak przeszkoda, uniemożliwiająca sygnalizowanie granic, których inni nie powinni przekraczać. Ta emocja prowadzi cię do dostosowania się do innych, pomimo tego, co naprawdę czujesz lub czego chcesz.

2. Trudno Ci się odróżnić od innych

Może masz problemy z ustalaniem granic, ponieważ nie masz jasnego pojęcia, kim jesteś… swojej tożsamości. Rozpoznanie swojej tożsamości oznacza, że możesz się różnicować i wyznaczać granice między sobą a innymi. Kiedy wiesz, kim jesteś i sprawiasz, że inni rozpoznają cię jako takiego i szanują twoje idee, wartości, przekonania i uczucia, znacznie łatwiej jest wyznaczać granice. W rzeczywistości jest to całkowicie naturalny proces.

Jeśli nie wiesz, jak daleko rozciąga się obszar twoich praw, będzie ci naprawdę trudno wyznaczyć granice. W tym kontekście separacja między tobą a innymi może się zamazać.

Aby się skonsolidować, poszukujesz w innych tego, czego nie masz w sobie: tożsamości. Wtedy stają się dla ciebie ramami odniesienia. W konsekwencji pozwalasz im przekroczyć wszelkie granice, ponieważ w efekcie stałeś się ich częścią, a jeśli je stracisz, stracisz siebie.

3. Masz problemy z samooceną

Kiedy trudno ci postrzegać siebie jako osobę wartościową i osądzać siebie bez miłości, ustalanie granic staje się problemem. Dzieje się tak, ponieważ twoje granice są wskaźnikami uznania dla siebie, wobec tego, w co wierzysz, myślisz i czujesz.

Jeśli nie cenisz siebie, jak sprawisz, by inni cię szanowali i doceniali? Nie ma znaczenia, że przekraczają twoje granice, ponieważ nie będzie nic wartościowego, o które trzeba się troszczyć. Rzeczywiście, ustalanie granic jest metodą dbania o siebie.

Niska samoocena może prowadzić do wniosku, że nie jesteś w stanie określić granic w swoich związkach. W związku z tym będziesz mieć problemy z ich ustawieniem. Jeśli tak jest, musisz popracować nad swoją samooceną, aby mieć zdrowsze relacje, takie, w których jesteś ceniony.

Smutna kobieta z niską samooceną

4. Trudno Ci podejmować decyzje

Wyznaczanie granic oznacza podejmowanie stanowczych decyzji. Jeśli masz problem z podjęciem decyzji i trzymaniem się tego, co zdecydowałeś, możesz mieć problem z ustaleniem granic, ponieważ po prostu nie możesz się do tego zmusić.

Będziesz pełen wątpliwości. „Jeśli to zrobię, może… ale jeśli nie, może… nie wiem, co robić!”. Kiedy ty decydujesz, inni przekraczają twoje granice. Nie czekają na ty.

5. Lubisz zadowolić innych

Zawsze robienie tego, czego chcą inni, jest wyraźnym znakiem, że masz problem z ustaleniem granic. Ponieważ prawdopodobnie często tracisz czas na robienie rzeczy, których naprawdę nie chcesz robić. Kiedy koncentrujesz się tylko na zadowoleniu i przyjemności innych, łatwo stracić z oczu własne potrzeby. To samo w sobie nie stanowi problemu, ale utrata ich z oczu sprawia, że jest mniej prawdopodobne, że ich zaspokoisz.

Aby wyznaczyć granice, musisz nauczyć się mówić „nie”. W końcu masz pełne prawo do niezaspokojenia prośby – taka jest natura prośby. Jednak systematyczne spełnianie życzeń innych może wiązać się z lękiem przed konfliktem, uzależnieniem emocjonalnym, niską samooceną, lękiem przed samotnością lub utratą uczuć drugiej osoby.

Kwestie graniczne wyrażają się na różne sposoby w twoich związkach. Jeśli naprawdę chcesz mieć zdrowe relacje, w których szacunek dla siebie jest stały, musisz nauczyć się wyznaczać granice, które pozwolą ci się rozwijać i być wolnym. W jakich sytuacjach trudno ci wyznaczyć granice? Czy są ludzie, z którymi wydaje ci się to trudniejsze? Jak brak granic może wpływać na twoje relacje i samopoczucie?


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Fierro, A. (1997). La identidad personal. M. Pérez Olvera (Comp.), Antología de Lecturas, 21-28.
  • Rojas, Q., & Milagros, V. (2007). La autoestima.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.