Usprawiedliwianie się - kiedy zwłaszcza nie powinniśmy tego robić

Dowiedz się, dlaczego strategia, jaką jest stałe usprawiedliwianie się, nie jest korzystna i dowiedz się jak zerwać z tym zwyczajem.
Usprawiedliwianie się - kiedy zwłaszcza nie powinniśmy tego robić

Ostatnia aktualizacja: 07 lipca, 2022

Usprawiedliwianie się może stać się głęboko zakorzenionym nawykiem. To prawda, że wiele naszych decyzji może czasem budzić pytania i wątpliwości ze strony otaczających nas ludzi. Zawsze jednak znajdą się osoby, które będą miały coś do powiedzenia i ocenią naszą postawę i działania. Z biegiem czasu może to wpłynąć na nasze serce i sposób, w jaki kochamy siebie. W rzeczywistości usprawiedliwianie się nie znajduje żadnych podstaw.

David William, psycholog i bloger, po przeprowadzeniu wielu badań społecznych uważa, że nie powinniśmy i nie jesteśmy zobowiązani do udzielania wyjaśnień. Nie powinniśmy się usprawiedliwiać. Chociaż wielu z nas zostało nauczonych w taki sposób, że zaniechanie tego może sprawić, że poczujemy się, jakbyśmy ponieśli porażkę.

„Jeśli nie masz wewnętrznej wolności, jakiego innego rodzaju wolności oczekujesz?”
-Arturo Graf-

Nawet jeśli twoje przekonania lub wykształcenie mówią ci inaczej, usprawiedliwianie się jest szczególnie szkodliwe w sytuacjach opisanych w dalszej części tego artykułu. Pamiętaj, że jedyną osobą, przed którą zawsze powinieneś odpowiadać, jesteś sam, bez względu na to, jak bardzo inni chcą, abyś się przed nimi usprawiedliwiał…

Wybór priorytetów a ciągłe usprawiedliwianie się

Każdy z nas jest wyjątkowy. Dlatego nieuniknione jest, że spotkamy ludzi, którzy różnią się od naszych gustów lub postaw. Masz własne pomysły i doskonale wiesz, co musisz zrobić, aby żyć dobrze i być uczciwym wobec siebie i swojego otoczenia.

Każdy z nas ma inne marzenia, cele i życzenia od pozostałych osób. Nauczenie się empatii i szacunku jest niezbędne, gdy przychodzi czas, aby nie oceniać czegoś tak świętego, jak nasze priorytety. To ty decydujesz i masz prawo wyboru.

Kobieta nad morzem. Usprawiedliwianie się

Nie przepraszaj, jeśli nie wyrządziłeś nikomu krzywdy

Możesz czuć własne emocje. Więc jeśli nie czujesz się winny za coś, co inni myślą, że zrobiłeś, nie zakładaj maski, za którą twoje ciało w końcu będzie cię obwiniać, za to, że nie jesteś sobą. To, co myślą inni, nie ma znaczenia. To twoja decyzja i zmieni się, kiedy o tym zadecydujesz.

Jeśli naprawdę czujesz, że nie musisz przepraszać, dlaczego to robisz? Usprawiedliwianie się jest tym, czego inni od ciebie wymagają? Nie pozwól im mówić ci, jak powinieneś się czuć lub co powinieneś zrobić. Szanuj siebie, a przede wszystkim bądź lojalny wobec własnej wolności.

Czas spędzony w samotności należy do Ciebie, nie musisz się tłumaczyć

To prawda, że nadal, mimo że jesteśmy dojrzali i inteligentni emocjonalnie, często trudno nam odmówić randek i spotkań. Pewne wydarzenia chcemy odmówić, bo wolimy samotność, ale boimy się wyglądać na pretensjonalnych, aroganckich, a nawet antyspołecznych.

Ale nie widzimy znaczenia spędzania czasu sam na sam i pozwalania na to rozłączenie i odprężenie, które oferuje nam cisza. Chęć spędzenia trochę czasu w samotności jest normalna i jest niezbędna, aby mieć zdrowe samopoczucie emocjonalne w codziennym życiu.

Uśmiechnięta kobieta

Nie martw się o wyjaśnianie czasu spędzanego samotnie i utrzymuj zdrowy nawyk, który przynosi ci tak wiele dobrego. Ty decydujesz, jak spędzasz czas. Jeśli inni tego nie rozumieją, usprawiedliwianie się nie jest Twoim obowiązkiem.

Nie musisz akceptować cudzych przekonań

Jak wspomniałam wcześniej, empatia oznacza szacunek i akceptację dla tych, którzy myślą inaczej. I to samo dzieje się w drugą stronę. Istoty ludzkie dzielą się emocjami, doświadczeniami i przekonaniami. Wszystko, co czyni nas „kim jesteśmy”.

Ale to nie znaczy, że musisz przyjąć te przekonania i zgodzić się z nimi. Ale zachęcam do przejrzystości i nie udawania, że się z tym zgadzasz. Szczerość jest niezbędna, aby cieszyć się zdrowym związkiem. Poinformuj ich z szacunkiem, że się nie zgadzasz, a jeśli nie masz ochoty wyjaśniać dlaczego, nie musisz.

Nikt nie może zmusić Cię do wyrażenia zgody

Przychodzimy na ten świat z prawem do wolności, prawa do swobodnego podejmowania decyzji, które uważamy za właściwe i zdrowe dla nas samych. A więc dla ludzi, których kochamy. Mówią, że ludzie odnoszący największe sukcesy to ci, którzy zdominowali sztukę odrzucania rzeczy, które nie są dla nich priorytetem lub rzeczy, których po prostu nie chcą robić.

Kobieta na rowerze

Ważne jest, aby podziękować i być wdzięcznym, ale nie bój się odmówić. Szacunek dla samego siebie jest niezbędny, a odrzucenie czegoś, czego nie chcesz, uprawnia cię do bycia wyjątkową i niezwykłą istotą. Pomaga nam wyznaczać własne granice i zdobywa szacunek.

Droga, którą wybrałeś jest święta – usprawiedliwianie się nie ma sensu

Kilka dni temu, na jednej z moich sesji, klient poprosił mnie, abym porozmawiała o wiecznej dwoistości przyjemności i pracy. Żyjemy w systemie, który uczy nas, że praca to tylko odpowiedzialność i bóle głowy. Że jeśli pracujemy, nie możemy cieszyć się sobą ani czuć, że żyjemy podczas naszego dnia pracy. I wybieramy taki sposób myślenia, ponieważ uważamy, że jest poprawny.

Ale chciałabym cię zapytać, dlaczego myślisz w ten sposób? Gdybyś mógł wybrać sposób myślenia, co tak naprawdę chciałbyś zrobić? Nie masz obowiązku wyjaśniać, dlaczego zdecydowałeś się poświęcić swoje życie konkretnemu zawodowi.

Pamiętaj, że jesteś właścicielem swojego życia. Ty decydujesz, czy akceptujesz krytykę i uczysz się z niej. Ale nigdy nie powinieneś czuć się źle z powodu czegoś, co uważasz za zdrowe.

Robienie tego, co kochasz, czyni cię tym, kim naprawdę jesteś. Daje ci skrzydła, by dotknąć najlepszej wersji siebie. Motywuje Cię do bycia lepszym i podarowania światu tej prawdziwej wersji ciebie samego. Jeśli ludzie cię męczą, użyj eleganckiego „bez obrazy, ale to nie twoja sprawa”. Mają prawo to zrobić lub nie w swoim życiu. Ty też masz takie prawo.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.