Archetyp dziecka: jak zintegrować go ze swoim życiem

Czy wiesz, czym jest archetyp dziecka i jaki ma na Ciebie wpływ? Możliwe jest zintegrowanie go w taki sposób, który naprawdę działa. Powiemy Ci jak.
Archetyp dziecka: jak zintegrować go ze swoim życiem
Elena Sanz

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Elena Sanz.

Ostatnia aktualizacja: 01 listopada, 2022

Kiedy myślisz o dzieciństwie, prawdopodobnie myślisz o pojęciach jak radość, energia i bycie beztroskim lub niedojrzałym. Cechy te są typowe dla dzieci i towarzyszyły Ci w pierwszych latach Twojego życia. Jeśli jednak po osiągnięciu dorosłości nadal będą one stanowić rdzeń Twojej osobowości, możesz doświadczać problemów w różnych obszarach życia. Warto wtedy zastanowić się czy zintegrowałeś swój archetyp dziecka.

Jeśli tego nie zrobiłeś, Twoje życie może być naznaczone nieodpowiedzialnością i brakiem zaangażowania, a także apatią, niezadowoleniem i strachem. Dlatego jeśli obecnie przechodzisz kryzys życiowy lub nie czujesz się komfortowo w swoim otoczeniu lub sposobie bycia, przegląd archetypu dziecka może być naprawdę pomocny.

Archetyp dziecka

Archetyp to „plan”, uniwersalny wzór myśli, emocji lub wartości związanych z danym symbolem. Zawiera szereg cech, które są powszechnie uznawane i brane pod uwagę w opisie osobowości. Według słynnego psychiatry Carla Gustava Junga archetypy znajdują się w zbiorowej nieświadomości (wspólnej dla wszystkich ludzi) i poprzedzają osobiste doświadczenie.

Archetyp dziecka nie opiera się wyłącznie na doświadczeniach, które każda osoba ma we wczesnych latach życia. Obejmuje wszystkie cechy związane z dzieciństwem ze zbiorowej psychiki.

Jest najbardziej niejednorodny i różnorodny ze wszystkich typów i obejmuje liczne koncepcje. Wśród jego najbardziej godnych uwagi wariantów znajdują się: dziecko ukochane, dziecko zranione, dziecko porzucone i dziecko wieczne. Każdy z nich symbolicznie zawiera określone atrybuty, z którymi w danym momencie można zidentyfikować każdą jednostkę. Co więcej, w zależności od tego, czy zostały prawidłowo zintegrowane, czy nie, ich wpływ może być pozytywny lub negatywny.

Twój archetyp dziecka jako pierwszy nabiera kształtu w Twojej nieświadomości. Z tego powodu jest on trudny do wykrycia. Może też w dużym stopniu na Ciebie wpływać. Wiele Twoich postaw, przekonań, reakcji lub ograniczeń w dorosłości jest tego rezultatem. Jednak dla Ciebie są one tak znormalizowane, że nie rozpoznajesz tego, co się dzieje.

Myślenie dziecka
Archetyp dziecka opiera się na wszystkich cechach związanych z dzieciństwem ze zbiorowej psychiki.

Klucze do wykrywania archetypu dziecka

W Twojej psychice istnieje cały system archetypów zorganizowanych na różne sposoby, z których niektóre są bardziej dominujące niż inne. Jak wspomnieliśmy wcześniej, archetyp dziecka reprezentuje idee takie jak radość, zabawa, niewinność lub bezczynność. Dlatego jeśli jako osoba dorosła nie zintegrowałeś go poprawnie, możesz prezentować następujące postawy:

  • Masz tendencję powracać do przeszłości i czujesz chęć powrotu do prostszego i mniej wymagającego etapu życia.
  • Czujesz się ofiarą. Masz ciągłą chęć modyfikowania przeszłości i skłonność do obwiniania innych za własny dyskomfort i indywidualną trajektorię. Ponadto nie jesteś w stanie zaakceptować własnych błędów.
  • Masz silną tendencję do zabawy i przejawiasz postawy poszukiwania wrażeń.
  • Jesteś nieodpowiedzialny i nie możesz zaangażować się w różne projekty. Masz również tendencję do unikania swoich zobowiązań.
  • Czujesz się przestraszony i bezradny i nie jesteś w stanie zapanować nad sobą. Jesteś uległy.
  • Doświadczasz ataków gniewu lub wybuchów emocjonalnych w sytuacjach, które nie przebiegają tak, jak tego chcesz.
  • W związkach emocjonalnych przejawiasz zależność emocjonalną. Możesz też odczuwać potrzebę znalezienia partnera, który odgrywa rolę rodzicielską.
Mężczyzna wyglądający przez okno
Archetyp dziecka pojawia się czasem z dużą intensywnością w wieku dorosłym.

Integracja Twojego archetypu dziecka

Kiedy Twój archetyp dziecka nie jest odpowiednio zintegrowany, wpływa to na wiele obszarów Twojego życia. Możesz doświadczyć wewnętrznego dyskomfortu, niezadowolenia i egzystencjalnej pustki. Ponadto możesz mieć trudności zawodowe i ekonomiczne, a także zauważyć pogorszenie relacji osobistych. To tak, jakbyś był w jakiś sposób prowadzony lub uwarunkowany przez dziecko, które nie chce dorosnąć lub nie jest w stanie tego zrobić.

Aby przezwyciężyć tę sytuację, musisz uświadomić sobie, że jesteś dorosły i że te postawy nie są już funkcjonalne i odpowiednie. Dorastanie oznacza przejęcie kontroli nad sobą, wyrzeczenie się dziecka, którym kiedyś byłeś, i umiejętne przestawienie tego dziecka na to, kim jesteś teraz.

Aby to zrobić, być może będziesz musiał dokonać pewnych zmian i znaleźć zdrową równowagę między impulsami z dzieciństwa a przyjęciem swojej dorosłej roli. Oto kilka przydatnych wskazówek.

  • Szukaj i twórz projekty osobiste, zawodowe lub rodzinne, które są satysfakcjonujące i angażuj się w nie.
  • Połącz swoje obowiązki z wypoczynkiem i zabawą. Spraw, by spokój i dojrzałość były zgodne z niewinnością i kreatywnością.
  • Przejmij kontrolę nad swoim życiem i pracuj nad kultywowaniem i rozwojem swojej osobowości. Przestań obwiniać innych.
  • Naucz się ograniczać czas, przez jaki pozwalasz sobie na bycie wrażliwym.

Krótko mówiąc, integracja archetypu dziecka nie oznacza tłumienia wszystkiego, co on reprezentuje, ale raczej dostosowanie go do Twoich aktualnych potrzeb. Możesz nadal mieć młodą, innowacyjną, ciekawską i niewinną mentalność, ale jednocześnie być spokojnym, odpowiedzialnym, zaangażowanym i dojrzałym.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Jung, C. G. (2014). The archetypes and the collective unconscious. Routledge.
  • Von Franz, M. L., Mlekuž, M., Kušar, M., Zupančič, B. M., & Podbevšek, K. (1981). Puer aeternus. Boston: Sigo Press.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.