Ambiwalencja emocjonalna - mózg, który kocha i nienawidzi jednocześnie
Czy kiedykolwiek przeżyłeś burzliwy związek? Większość z nas była stroną niezwykle namiętnych związków, które w pewnym momencie, choć tak naprawdę nie wiadomo dlaczego, doprowadziły do nienawiści. Istnieją również relacje między rodzeństwem, które wahają się między doskonałym współdzianiem a kłótniami. Podobnie dzieje się czasem w przyjaźni.
Bywają chwile, kiedy nienawidzisz swoich najbliższych przyjaciół. Jednak wkrótce potem myślisz, że to najlepsi ludzie na świecie. Jako istota ludzka jesteś w stanie doświadczać naprawdę złożonych stanów emocjonalnych, w których obecne są sprzeczne emocje, których nijak nie da się pogodzić. Dlaczego tak się dzieje? Czy w ludzkim mózgu jest jakiś błąd?
Między miłością a nienawiścią jest więcej niż jeden krok. W rzeczywistości przypomina to drogę z dwoma pasami ruchu. Najpotężniejsze i najbardziej definiujące emocje człowieka są również najlepiej znane neuronauce. Dlatego ta dziedzina może dostarczyć kilku interesujących wyjaśnień, dlaczego doświadczamy niepokojącego uczucia kochania i nienawidzenia kogoś w tym samym czasie.
Literatura i kino pokazały, że im bardziej intensywna jest miłość, tym bardziej intensywna może być nienawiść. Dziś nauka dowiodła słuszności tego założenia.
Ambiwalencja emocjonalna – miłość i nienawiść w mózgu
Miłość może zamienić się w nienawiść w ciągu kilku sekund. Rzeczywiście, w czasie krótszym niż pstryknięcie palcami, twój świat na poziomie emocjonalnym może się całkowicie zmienić. Ta dziwna alchemia od dawna przyciąga uwagę kina, telewizji i literatury. I oczywiście nauki. Wystarczy, że dojdzie do braku zgody, aby natychmiast pojawiła się wybuchowa i niepokojąca emocja nienawiści.
Często mówi się, że nienawidzić można tylko tych, których się kocha. Chociaż to zdanie jest niezwykle poetyckie, w rzeczywistości możesz także nienawidzić tych, z którymi nie masz żadnego związku. Jednak nienawiść, którą czujesz do kogoś bliskiego, może być wyjątkowym, a czasem nawet niebezpiecznym doświadczeniem.
Nienawiść często prowadzi do agresji. Jest to częste zjawisko w kontekstach emocjonalnych i rodzinnych. Jednym z przykładów jest przemoc, która pojawia się w parach lub w relacjach rodzic-dziecko. W związku z tym naprawdę są chwile, kiedy ranisz tych, których kochasz najbardziej.
„Wiesz, że kiedy cię nienawidzę, to dlatego, że kocham cię do punktu namiętności, która wytrąca z równowagi moją duszę”.
-Julie de Lespinasse-
Wyspa: terytorium sprzecznych emocji
Postępy w technikach neuroobrazowania oznaczają, że obecnie rozumiemy wiele tajemnic w świecie neuronauki. Na przykład miłość i nienawiść w mózgu były badane od dłuższego czasu za pomocą rezonansu magnetycznego. Jedno z najbardziej znaczących badań zostało przeprowadzone przez University College of London (Wielka Brytania) w 2008 roku.
Naukowcy odkryli, że wyspa to obszar mózgu, który moduluje intensywność i wartość emocjonalną (niezależnie od tego, czy doświadczana emocja jest pozytywna, czy negatywna). Odkryli, że to w tym obszarze powstaje efekt pobudzenia emocji.
Jest to zjawisko, w którym stan emocjonalny zmienia się z pozytywnego (miłość) na negatywny (nienawiść) w ciągu kilku sekund. Kora wyspowa poddaje cię takim stanom absolutnej ambiwalencji, w których przechodzisz od najbardziej intensywnego uczucia do najbardziej niszczycielskiej pogardy.
Miłość i nienawiść dzielą ten sam obszar mózgu
Miłość i nienawiść w mózgu mają te same ścieżki i obejmują te same struktury mózgu. Neurolog Semir Zeki, jeden z autorów cytowanej pracy, zwraca uwagę, że podczas odczuwania tych dwóch emocji aktywuje się zarówno sama wyspa, jak i skorupa. Nie ma różnicy. Dlatego doświadczasz zakochania się w tych samych obszarach nerwowych, w których czujesz nienawiść, pogardę i całkowity brak uczucia do kogoś.
W rzeczywistości agresywność i gwałtowne zachowania mogą być aktywowane w skorupie i w skorupie. Dość zaskakujące jest myślenie, że zdarzenia takie jak pragnienie zemsty i wyrządzanie krzywdy są przetwarzane w tych samych strukturach, które pośredniczą w miłości romantycznej.
To wyjaśnia wiele brutalnych zachowań w związkach. Są tacy, którzy powodowani zazdrością, chwilową nienawiścią lub brakiem uczuć, przekształcają emocję w agresję. I robią to pomimo miłości do osoby, którą ranią. Oczywiście istnieje również wiele innych zmiennych, które pośredniczą w tego typu reakcjach, takich jak kontrola impulsów lub modele edukacyjne, w których zostaliśmy wychowani.
Jednoczesne doświadczanie miłości i nienawiści wydaje się sprzeczne i może prowadzić do wyczerpania. Niemniej jednak emocjonalna ambiwalencja spełnia swój cel. Służy zwiększeniu samoświadomości.
Ambiwalencja emocjonalna ma swój cel
Może być niepokojąca myśl, że miłość i nienawiść w mózgu są jak dwukierunkowa autostrada, która u niektórych ludzi może być mechanizmem wyzwalającym przemoc. Z drugiej strony jest jeszcze jedna kwestia do przemyślenia.
Chodzi o to, że ambiwalencja emocjonalna, rozumiana jako jednoczesne doświadczanie dwóch przeciwstawnych uczuć, ma swój koniec i znaczenie. Dr Laura Rees i współpracownicy z University of Michigan (USA) wskazali w badaniu, że to nieprzyjemne uczucie popycha nas ku samoświadomości. Sprawia też, że czujemy się zobowiązani do wydania wyroku lub podjęcia decyzji.
Dyskomfort psychiczny wynikający ze sprzecznych uczuć skutkuje dyskomfortem. Sugeruje, że w związku dzieje się coś niedobrego, co należy rozwiązać. W tym miejscu wchodzą w grę procesy takie jak refleksja i inteligencja emocjonalna.
Dlatego, zanim dasz się ponieść krzykom i nieporozumieniom, spróbuj zaangażować się w rozmowę, która pomoże rozwiązać różnice zdań. Ważne jest, aby zawsze pozwalać miłości przezwyciężyć nienawiść.
To może Cię zainteresować ...Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Brogaard, B. (2017). “The Rise and Fall of the Romantic Ideal,” In R. Grossi & D. West (eds.), The Radicalism of Romantic Love: Critical Perspectives (pp. 47-63). Taylor and Francis.
- Sincoff, J. B. (1990). The psychological characteristics of ambivalent people. Clinical Psychology Review, 10(1), 43–68. https://doi.org/10.1016/0272-7358(90)90106-K
- Van Harreveld, F., Nohlen, H. U., & Schneider, I. K. (2015). The ABC of Ambivalence: Affective, Behavioral, and Cognitive Consequences of Attitudinal Conflict. In Advances in Experimental Social Psychology (Vol. 52, pp. 285–324). Academic Press Inc. https://doi.org/10.1016/bs.aesp.2015.01.002
- Zeki S, Romaya JP (2008). “Neural Correlates of Hate”, PLoS ONE 3: e3556