Zazdrość u kobiet

Zazdrość u kobiet często wiąże się z pewnymi aspektami kulturowymi i edukacyjnymi, które stawiają je w sytuacji niższości w porównaniu z mężczyznami.
Zazdrość u kobiet

Ostatnia aktualizacja: 26 kwietnia, 2022

Badania sugerują, że zazdrość u kobiet różni się od tej emocji u mężczyzn. Na przykład wiadomo, że mężczyźni są zazdrośni, gdy ktoś rywalizuje z nimi pod względem statusu i władzy. Z drugiej strony kobiety wykazują bardziej złożone procesy.

Żyjemy w społeczeństwie, w którym, czy nam się to podoba, czy nie, kobiety muszą ciężej pracować, aby osiągnąć sukces. Nawet jeśli wykonują tę samą pracę, co ich koledzy mężczyźni, muszą udowodnić, że są bardziej wartościowe, aby utrzymać pozycję. Ich zdolności, opór, asertywność, umiejętności negocjacyjne, dyspozycyjność i pomysłowość są pod stałą obserwacją.

Kobiety zazdroszczą nie tylko innym kobietom. Kierują zazdrość również na mężczyzn. Ponadto rozciągają ją na członków rodziny, którzy mają większe od nich uznanie. Mogą nawet zazdrościć własnym partnerom, jeśli cieszą się większym szacunkiem lub podziwem niż one.

„Zazdrość jest taka chuda i żółta, ponieważ gryzie i nie je”.

-Francisco de Quevedo-

Definicja zazdrości

Zazdrość niekoniecznie oznacza, że chcemy czegoś, co ma ktoś inny. Czasami możemy nawet zazdrościć komuś, kto nic nie ma. Zazdrość działa zgodnie z logiką pragnienia satysfakcji, której doświadcza druga osoba.

Załóżmy na przykład, że ktoś ubiera się wyjątkowo skromnie, ale jest z tego całkowicie zadowolony. Może to wywołać zazdrość u innej osoby, nawet jeśli ubiera się ona w drogie ubrania. Nie chodzi o to, że ktoś chce mieć ubrania drugiej osoby: chcą doświadczyć satysfakcji, którą czują inni.

jabłka symbolizujące zazdrość w kobiecości

Zazdrość polega na dostrzeganiu, że inni osiągają uznanie, którego Ty nie otrzymujesz, gdy wykonujesz te same czynności. Obejmuje to również brak umiejętności, które demonstrują inni ludzie, a których Tobie brakuje. W tym zakresie badanie przeprowadzone przez University of California wykazało, że:

  • Zazdrość to zjawisko, którego doświadcza każdy człowiek i które często powstaje nieświadomie.
  • To stłumiona emocja, którą próbujemy ukryć nawet przed sobą.

Zazdrość u kobiet staje się kolejnym z tych kulturowych obciążeń, wytworem kilku stuleci pogardy i wyzysku, którym poddana została płeć żeńska.

Zazdrość u kobiet

O zawiści u kobiet nie mówi się zbyt często. Nawet same kobiety unikają rozpoznawania w sobie tego rodzaju wewnętrznych procesów. Badanie opublikowane w czasopiśmie Evolution and Human Behavior twierdzi, że płeć żeńska doświadcza tej rzeczywistości nawykowo w rodzinie.

Badanie pokazuje, że kobiety często odczuwają zazdrość, gdy rodzice bardziej cenią ich rodzeństwo. Ten aspekt kulturowy jest zwykle głęboko zakorzeniony i przenosi kobiecą zazdrość na nieznane wcześniej poziomy. Brytyjscy psychologowie Susie Orbach i Luise Eichenbaum zwracają uwagę na następujące aspekty:

  • Są kobiety, które z powodu wykształcenia mają problemy z rozpoznaniem własnych potrzeb i pragnień. Na przykład widok innych kobiet, które są bardziej pewne siebie, asertywne i które wiedzą, jak domagać się tego, czego chcą, wywołuje w nich uczucie zazdrości.
  • Często kobiety zazdroszczą innym umiejętności, nad którymi same nie pracowały. To powszechne zjawisko, które wymaga dalszej refleksji.

Co ciekawe, badania nad zazdrością u kobiet pokazują, że kobiety niekoniecznie są bardziej zazdrosne niż mężczyźni i vice versa. Wszyscy doświadczają tego uczucia. W konsekwencji obie płcie często dostają pod tym względem obsesji i pragną sukcesu społecznego i fizycznej atrakcyjności innych ludzi.

kobieta okazująca zazdrość w kobiecości

Zazdrość i wrogość

Mężczyźni wykazują wyższe wyniki w poziomach zazdrości skoncentrowanych na statusie. Kobiety wykazują wyższy poziom w aspektach, o których wspomnieliśmy wcześniej. Niemniej jednak, w przeciwieństwie do mężczyzn, wrogość spowodowana zawiścią między kobietami jest generalnie nieszkodliwa.

Kobiety mają tendencję do ograniczania się do drobnych codziennych aktów zazdrości, ale rzadko przekraczają granicę na terytorium wrogości. Solidarność i siostrzeństwo przeważają nad odrzuceniem w decydujących momentach. Taka jest natura bycia kobietą.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • DelPriore, DJ, Hill, SE, & Buss, DM (2012). Envidia: especificidad funcional y características de diseño diferenciadas por sexo. Personalidad y diferencias individuales , 53 (3), 317–322. https://doi.org/10.1016/j.paid.2012.03.029

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.