Pogarda powoduje urazy psychiczne

Pogarda powoduje urazy psychiczne

Ostatnia aktualizacja: 22 stycznia, 2019

Pogarda rani i zniechęca. Może to być gest, jak grymas lub zmarszczenie brwi, które odzwierciedla dezaprobatę tego, co zostało powiedziane lub zrobione w danym momencie. Niewiele zachowań jest równie szkodliwych dla psychologicznej integralności jak te, które powodują zerwanie związków lub na zawsze oznakowują rozwój dziecka.

Chociaż jesteśmy przyzwyczajeni raczej do mówienia i czytania o nienawiści lub obojętności częściej niż o pogardzie, bez wątpienia stanowi ona najbardziej niebezpieczną emocję. Ta broń masowego rażenia wymaga wyrafinowania. Podczas gdy gniew lub obojętność mogą być chwilowymi reakcjami, pogarda jest o wiele głębsza.

Ludzie, którzy gardzą innymi, mają wyraźną intencję upokorzenia. Starają się ośmieszać, umniejszać, a nawet ignorować innych. Czynią tak, szukając idealnej okazji, by zranić umysł, złamać poczucie własnej wartości i na zawsze zerwać więź zaufania.

Pogarda często jest wyrażana na porządku dziennym, okazywana jawnie lub dyskretnie. Niezależnie od tego, musimy pamiętać o jednej rzeczy: ludzie, którzy gardzą innymi, okazują tchórzliwe zachowanie karmione przez urazę i absolutny brak emocjonalnej dojrzałości.

“Jeśli uda Ci się nikim nie gardzić, unikniesz niebezpieczeństwa wielu słabości.”

-Charles Dickens-

Pogarda.

Codzienna pogarda, która zrywa relacje

Wszyscy wcześniej doświadczaliśmy pogardy w taki czy inny sposób. Może było to w naszym dzieciństwie, kiedy ktoś nie rozumiał naszych rysunków. Zamiast tego krytykował nas lub nawet ośmieszał. Może któryś z naszych rodziców lekceważył wszystko, co zrobiliśmy, powiedzieliśmy lub czego pragnęliśmy.

Możliwe też, że mieliśmy związek z partnerem, który miał ten nawyk. Krzywił się za każdym razem, gdy coś powiedzieliśmy. A może krytykował nasze gusta, dyskredytował nasze opinie lub lekceważył wszystko, co zrobiliśmy lub czego nie zrobiliśmy. To nie zbieg okoliczności, że John Gottmann, psycholog i uznany specjalista ds. relacji, ogłosił po czterdziestoletnim dochodzeniu, że pogarda jest niewątpliwie jednym z czynników, które powodują najwięcej rozpadów związków.

Przyjrzyjmy się temu, co zwykle definiuje akt pogardy.

Anatomia pogardy

  • Pogarda jest przeciwieństwem empatii.
  • Podczas gdy empatia to nasza zdolność otwarcia się na inną osobę i połączenia się z jej rzeczywistością i potrzebami, pogarda robi coś przeciwnego. Najpierw budujemy ścianę. Następnie stoimy na niej, aby oczerniać i umniejszać innym.
  • Podobnie, dzieci, które dorastają w środowiskach charakteryzujących się pogardą i upokorzeniem, mają większe szanse na rozwinięcie niskiej samooceny, poczucia winy, zawstydzenia, stresu i zaburzeń lękowych.
  • Ludzie, którzy zwykli gardzić innymi, mają pewne wspólne cechy. Ci ludzie nie tolerują sporów i nie łączą się z innymi osobami ani nie widzą ich potrzeb. Ponadto nie są bardzo wykwalifikowanymi komunikatorami. Dlatego uciekają się do mimicznych grymasów i westchnień, by okazać swoją głęboką pogardę swoją postawą i spojrzeniem.
  • Ci ludzie mają pewne wymiary psychologiczne. Są pełne frustracji i głębokiego gniewu. Ich pogarda przedstawia innym swoje negatywne emocje i osobiste niezadowolenie.
Smutny chłopiec.

Pogarda i urazy psychiczne

Ciągła pogarda generuje obrażenia psychiczne, a także wpływa na zdrowie fizyczne. Uniwersytet w Pensylwanii przeprowadził badania w serii szkół i odkrył kilka faktów. Pierwszy był skutkiem pogardy dla poczucia własnej wartości. Wszyscy uczniowie, którzy padli ofiarą poniżenia i pogardy, mieli bardziej negatywny obraz siebie.

Podobnie, pogarda, stres i ciągłe nękanie mają poważny wpływ na układ odpornościowy. Ofiary pogardy są tymi, które częściej cierpią na przeziębienia, alergie, problemy trawienne i infekcje. Wszystko to niewątpliwie zmusza nas do zajęcia się tą wadą, tą skłonnością, która ostrymi słowami wpływa na innych.

Pogarda jest najbardziej szkodliwą emocją, ponieważ unieważnia innych i powoduje obrażenia psychiczne. Pogarda wskazuje na całkowity brak współczucia i empatii. Powoduje ból, udrękę i lęk u innych. Ostatecznie pogarda kończy się zerwaniem naszych emocjonalnych związków i sprawia, że ​​nasze dzieci dorastają w strachu i niskiej samoocenie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Matsumoto, D., & Ekman, P. (2004). The relationship among expressions, labels, and descriptions of contempt. Journal of Personality and Social Psychology. https://doi.org/10.1037/0022-3514.87.4.529
  • Hutcherson, C. A., & Gross, J. J. (2011). The Moral Emotions: A Social-Functionalist Account of Anger, Disgust, and Contempt. Journal of Personality and Social Psychology. https://doi.org/10.1037/a0022408

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.