W jaki sposób narcyzowie wykorzystują pieniądze?

Narcyzowie kochają pieniądze. Dla nich jest to forma władzy i nie wahają się manipulować innymi, aby uzyskać kontrolę finansową nad swoimi partnerami lub przyjaciółmi. Jeśli doprowadzą ich do ruiny finansowej, nie ma to dla nich żadnego znaczenia
W jaki sposób narcyzowie wykorzystują pieniądze?
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 11 lutego, 2023

Sposób, w jaki narcyzowie wykorzystują pieniądze do znęcania się nad innymi, jest wyraźnie patologiczny. Często zdarza się, że osoba o tym profilu osobowości bankrutuje i ma duże długi. Jednak najbardziej szkodliwą rzeczą jest to, że z powodu ich wpływu, manipulacji i okrutnego zachowania wiele osób wokół nich postępuje w ten sam sposób. W dodatku zwykle przeżywają traumę z powodu całego doświadczenia.

Wiele osób doświadczyło problemów finansowych po emocjonalnym związku z narcyzem. To sytuacje, w których narcyzowie przejmują całkowitą kontrolę nad rachunkami i kontami swoich partnerów. Co więcej, wiele firm i przedsiębiorstw upada, jeśli osoba na wysokim stanowisku decyzyjnym okaże się być narcyzem.

Narcystyczne zaburzenie osobowości obejmuje nie tylko niską empatię, przesadne chwalenie się osiągnięciami i nadmierną potrzebę uwagi i pochwały. Z powodu ich fantazji o władzy i potrzebie sukcesu, pieniądze stają się dla narcyzów formą statusu i niezbędnym instrumentem do osiągnięcia tego, czego chcą.

To pieniądze motywują wielu narcyzów do budowania więzi z innymi. Jeśli dowiedzą się, że mogą uzyskać określone korzyści, będą tym zainteresowani.

Umysł człowieka z pieniędzmi
Dla narcyzów pieniądze są narzędziem, którego używają do manipulacji i kontroli.

Sposoby, w jakie narcyzowie wykorzystują pieniądze

Pieniądze dają narcyzowi poczucie władzy i dominacji nad innymi. Działają jak narkotyk. Jednak ci mężczyźni i kobiety nie myślą o pozytywnych rzeczach, które mogą zrobić lub osiągnąć za pomocą swojego kapitału. Interesuje ich tylko wygląd, sukces, sława i bycie lepszymi od innych. Pieniądze są synonimem statusu społecznego i tego właśnie pragną.

Zachowanie narcyza jest czysto instrumentalne. Jego ruchy, działania i relacje opierają się wyłącznie na tym, co może uzyskać od innych. Oznacza to, że jego przyjaźnie i relacje emocjonalne nie są zwykle wynikiem przypadku ani nawet głębokich i autentycznych uczuć emocjonalnych. W 80 procentach przypadków narcyz ma pewne ukryte intencje, kryjące się za budowaniem danej relacji.

Badania przeprowadzone przez University of South Alabama (USA) twierdzą, że narcyzowie zawsze używają pieniędzy w sposób nieodpowiedzialny. Dokonują lekkomyślnych, niebezpiecznych i niestabilnych inwestycji. Najbardziej niepokojące jest to, że z powodu niskiej empatii nie mają nic przeciwko poniżaniu i wykorzystywaniu innych, którzy na nich polegają.

Dlatego ważne jest, aby zrozumieć zachowania tego rodzaju ludzi.

Narcyzm określa rodzaj nieprzystosowawczej osobowości, która ma ogromny wpływ, zarówno psychiczny, jak i finansowy, na osoby, z którymi są blisko.

Na początku są hojni, ale bądź ostrożny…

Kiedy spotykasz narcyza, wszystko wydaje się idealne. Są to osoby, które potrafią przyciągnąć innych. Oznacza to, że pierwszą rzeczą, która zwróci Twoją uwagę, jest ich hojność. Stale zapraszają Cię na różne spotkania i chcą zapłacić za Twoją kawę, kolację, taksówkę, pokój w hotelu…

Jednak tego rodzaju altruistyczne zachowanie szybko się kończy. Przychodzi taki dzień, kiedy narcyz zapomina portfela, albo bank z dziwnych powodów zablokował mu konto. Stopniowo zaczynasz pokrywasz jego wydatki.

Szantaż finansowy: powtarzająca się strategia

Sposób, w jaki narcyzowie wykorzystują pieniądze, jest wyraźnie manipulacyjny. Gdy zdobędą Twoje zaufanie, zaczynają się ich żądania oparte na emocjonalnym szantażu. Będą używać słów takich jak „Zrobiłem tak wiele dla C iebie i nie prosiłem o nic w zamian”, „Wiesz, że zrobiłbym dla Ciebie wszystko”, „Wiesz, że jestem godny zaufania i że naprawdę Cię doceniam” oraz „Proszę Cię o to tylko dlatego, że nie ufam nikomu innemu”.

Nigdy nie ujawnią Ci swojej sytuacji ekonomicznej (albo skłamią)

Narcyzowie są tajemniczy, jeśli chodzi o ich sprawy finansowe. Jeśli nawiążą z kimś relację, rzadko ujawniają swoją sytuację ekonomiczną. Co więcej, na ogół uciekają się do oszustwa i najbardziej naciąganych kłamstw, aby pokazać swoją wypłacalność i status.

Oczywiście jest to szczególnie poważne, jeśli chodzi o sprawy biznesowe. Wiele osób zawarło umowy i interesy z narcyzami zakładając, że mają oni fundusze lub dobre kontakty. Potem okazywało się, że nic, co powiedzieli, nie było prawdą.

Wygląd jest dla nich ważny, ale oszczędzają na tym, co niezbędne

Sposób, w jaki narcyzowie używają pieniędzy, może być szczególnie szkodliwy, jeśli mają oni rodzinę. W takich sytuacjach sposób, w jaki wydają pieniądze, jest nierozważny i niebezpieczny. Oszczędzają na podstawowych rzeczach, takich jak jedzenie lub zaspokojenie podstawowych potrzeb swoich dzieci lub partnera.

Narcyz stawia przede wszystkim na własne przetrwanie społeczne. Może to oznaczać posiadanie samochodu z wyższej półki, dobrej jakości garnituru i chodzenie do drogiego fryzjera. W konsekwencji często pojawiają się długi, a sytuacja nadmiernie się komplikuje i może mieć tragiczne konsekwencje.

Większość narcyzów uważa, że ma prawo sprawować kontrolę finansową nad swoimi partnerami. Mogą swobodnie wydawać oszczędności drugiej osoby, a nawet finansowo ją zrujnować.

Oszustwa i wyłudzenia

Jak zapewne możesz sobie wyobrazić, narcyz nie waha się przekroczyć granicy nielegalnych i nieetycznych zachowań. Będą oszukiwać i zdradzać innych oraz popełniać czyny na granicy przestępczości. Posługują się również pieniędzmi, aby ukarać innych.

W kontekście relacyjnym i emocjonalnym zazwyczaj będą bardziej przyjaźni, gdy uzyskują korzyści ekonomiczne. Jednak gdy odmawia się im wsparcia finansowego, postępują mściwie.

kobieta z pieniędzmi
Ważne jest, aby znać oznaki nadużyć finansowych, których używa narcyz, aby nie wpaść w jego pułapkę.

Brak empatii i sposób, w jaki narcyz używa pieniędzy

Narcyz nie ma nic przeciwko bankructwu swoich partnerów biznesowych. Nic nie czuje, gdy sprawuje kontrolę finansową nad swoim partnerem i stopniowo pozostawia go bez środków do życia. Ich brak empatii jest dla nich korzystny pod tym względem, ponieważ oznacza, że mogą działać bez wyrzutów sumienia.

Co więcej, ich brak kontroli impulsów oraz to, że postrzegają pieniądze jako instrument osiągania sukcesu i dobrego statusu społecznego, prowadzi ich do wyraźnie niebezpiecznych zachowań. Są one nie tylko ryzykowne dla narcyzów, ale także dla ich bliskich. Dochodzenia w sprawie długów i oszustw mogą również dotyczyć rodzin.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Foster, Joshua & Misra, Tiffany & Reidy, Dennis. (2009). Narcissists are approach-oriented toward their money and their friends. Journal of Research in Personality. 43. 764-769. 10.1016/j.jrp.2009.05.005.
  • Henry KS Ng (2011) The money attitude of covert and overt narcissists. Personality and Individual Differences
    Volume 51, Issue 2, July 2011, Pages 160-165. https://doi.org/10.1016/j.paid.2011.03.036

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.