Aluzje - mogą stanowić przyczynę wielu nieporozumień

Aluzje - mogą stanowić przyczynę wielu nieporozumień

Ostatnia aktualizacja: 26 sierpnia, 2017

Genialny i utalentowany aktor Groucho Marx uczynił nieśmiertelną frazę “To są moje zasady. Jeśli Ci nie odpowiadają, mam inne”. Był wielkim komediantem, który wśród narzędzi językowych stosował aluzje. Oczywiście aluzje mogą rozbawić wiele osób. Tkwi w nich jednak pewne zagrożenie.

Dotyczy ono sytuacji, w której nie mówimy o kontekście komediowym, ale poprzez aluzje próbujemy przekazać innym coś ważnego. Na stosowanie takiej metody komunikacji najczęściej decydują się osoby nie do końca przekonane o słuszności swojego przekazu, które wolą uniknąć rozmowy wprost.

Powinniśmy jednak być świadomi, że aluzje zastosowane w sposób nieumiejętny mogą wyrządzić wiele krzywdy. Manipulowanie językiem w wypaczony sposób może nawet doprowadzić do rozpadu relacji uczuciowych z daną osobą.

Przeczytaj również podobny artykuł: Intymność emocjonalna w związku: jak ją zbudować?

Czym są aluzje i dlaczego wyrządzają innym krzywdę?

Jeżeli sięgniemy bezpośrednio do definicji słowa aluzja, to dowiemy się, że jest to forma ekspresji, którą używa się aby dać coś do zrozumienia, ale nie w sposób jasny i precyzyjny. Takie właśnie znaczenie jest ogólnie przyjęte.

Tak więc aluzje z jednej strony mogą być bardzo śmieszne, ale z drugiej strony wcale mogą się takie nie wydawać. Według badania przeprowadzonego przez James’a K. McNulty, wysokie oczekiwania w tej dziedzinie doprowadzają do rozpadu wiele związków, w których brakuje silnej więzi.

Przeczytaj również podobny artykuł: Ironia – rozpoznaj moment, gdy staje się ona toksyczna

Jaka relacja istnieje między aluzjami i badaniem przeprowadzonym przez McNulty? Według badacza wysokie oczekiwania w małżeństwie czy innym związku prowadzi do braku satysfakcji osobistej i małżeńskiej. Wszystko to uwalnia negatywne nastawienie jeśli chodzi o wzajemną komunikację. 

Para się sprzecza

To, co najważniejsze o aluzjach

Niezadowolenie w małżeństwie ukazane w badaniu pozwala nam wyciągnąć pewne wnioski, które opisuje McNulty. Na przykład jeśli chcemy zachęcić partnera i dodać mu motywacji do działania, musimy mówić w sposób zrozumiały.

Przeczytaj również podobny artykuł: Uwodzenie, czyli sztuka postępowania z ludźmi

W przypadku stosowania aluzji i złośliwości, według autora badania, nawozimy teren, na którym pośrednia wrogość i sarkazm mogą zawładnąć naszym związkiem. Tutaj królują wyrzuty, skutecznie oddalając jakąkolwiek możliwość rozwiązania konfliktów. To działanie destrukcyjne.

W rzeczywistości aluzje stanowią porażkę w komunikacji zachodzącej między dwojgiem ludzi. Stanowią fundament tego, co nie służy niczemu dobremu: ciszy, niedomówieniom, niedocenianiu, agresji i braku wymiany myśli. A to właśnie najgroźniejsze czynniki, które zagrażają małżeństwu.

Nie powinieneś mówić stale używając cynizmu. Zawsze jednak powinieneś być cynikiem.

-Walter Serner-

Przeczytaj również podobny artykuł: Zacznij rozmawiać, aby zbudować silny i długotrwały związek

Inne ważne szczegóły dotyczące cynizmu

Inne badania na ten temat przeprowadził antropolog Gregory Bateson. W wynikach opublikowanych w roku 1956 oznajmił, że informacje o charakterze dwuznacznym przekazywane przez dłuższy czas mogą wywoływać niepokój, a nawet schizofrenię.

Nie oznacza to, że aluzje są zakazaną formą zwyczajnej komunikacji w rozmowach z innymi. Tak naprawdę nie ma powodu, by traktować je jako skrajne zło.

Chodzi raczej o to, by zachowywać umiar i być świadomym, że aluzje, choć stosowane sporadycznie mogą nadać smaku wypowiedzi, utrudniają przekaz informacji.

Aluzje – jak je stosować w nieszkodliwy sposób

Oczywiście istnieją rozsądne i podyktowane logiką sposoby stosowania aluzji. Oto niektóre z zasad, które należy wziąć pod uwagę zdaniem McNulty, Batesona i trenera personalnego Victora Pacheco, który również zajmuje się tym tematem:

  • W związku co najmniej dwóch osób niezbędne jest ustanowienie podstaw wspólnej komunikacji, aby mogła ona przebiegać w sposób zdrowy i zrównoważony. Należy pomyśleć zanim się coś powie i nie stosować ataku słownego w obronie własnej.
  • W każdej relacji powinniśmy stosować komunikaty jasne i zrozumiałe. Jeśli zatwardziale stosujemy aluzje, w rzeczywistości wyrządzamy szkodę naszym relacjom z innymi. Nie pozwalamy dotrzeć do sedna problemu i wzajemnie się dostroić. Utrudnimy w ten sposób jasność przekazu.
  • Myśl zanim coś powiesz. To cenna rada. Możemy mieć pewność, że odpowiednio dobieramy słowa, a także, że przekazujemy dokładnie to, co chcielibyśmy powiedzieć. Nauczymy się również szanować cudzy punkt widzenia i będziemy prowadzić bogatsze i głębsze rozmowy.
Dwie kawy

Przeczytaj również podobny artykuł: Związek – co warto powiedzieć na samym jego początku?

Aluzje należy stosować w sposób zrównoważony. Pamiętaj o tym. Aby nikogo nie skrzywdzić, powinieneś doskonale znać środowisko, w jakim się poruszasz i dobrze znać osoby, z którymi rozmawiasz. W przeciwnym razie aluzje staną się ostrym raniącym narzędziem, które skończy z każdą relacją.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.