Intymność emocjonalna w związku: jak ją zbudować?

Intymność emocjonalna w związku: jak ją zbudować?

Ostatnia aktualizacja: 12 maja, 2017

Intymność emocjonalna jest poczuciem bliskości, w stosunku do drugiej osoby. Jest realną, obustronną emocją, opartą na empatii. Gdy znajdujemy się w związku, w którym panuje intymność, jesteśmy w stanie swobodnie dzielić się z drugą osobą emocjami. Nie zostaniemy za to ocenieni, odtrąceni i nie poczujemy się niezręcznie, dlatego, iż nie robimy bądź myślimy czegoś, generalnie uważanego za poprawne.

Tego rodzaju intymność, jest charakterystyczna dla związku, jakim jest prawdziwa przyjaźń. Powinna być ona jednak obecna w każdej osobistej więzi, która dąży do tego by stać się autentyczną.

plaza

W jakich relacjach powinna istnieć intymność?

Emocjonalna intymność może wystąpić pomiędzy przyjaciółmi, w relacjach rodzinnych oraz w związkach romantycznych, pomiędzy dwoma osobami. Zdarza się, że niektóre osoby odczuwają ją w stosunku do swych zwierząt domowych. Poczucie dzielonej z kimś intymności, jest istotne zarówno dla zdrowia fizycznego, jak i mentalnego. Daje nam ono bezpieczeństwo, wzmacnia naszą pewność siebie i pomaga nam w ufaniu drugiej osobie.

Intymność emocjonalna potrzeba jest w związkach. Czasami jednak trudno nam jest odnaleźć tą intymność lub bliskość, z ludźmi, z którymi powinniśmy być w dobrych stosunkach. Poniższe porady, pomogą ci w zbudowaniu głębszej więzi z ludźmi, których uważasz w swoim życiu za ważnych.

dziewczyny

1. Dowiedz się, dlaczego zachowujesz dystans

Czy ty sam wiesz, dlaczego trzymasz ludzi na dystans, w sensie emocjonalnym? Musi istnieć jakiś powód, dla którego odpychasz innych. Może to być coś, co sprawiło, że zatraciłeś zaufanie do ludzi, lub jakieś rozczarowanie z przeszłości. Możliwe też, iż wychowałeś się w środowisku, w którym  generalnie brakowało intymności. Może to dlatego, że wykształtowałeś w sobie cyniczny stosunek wobec ludzi.

Jakikolwiek jest tego powód, będziesz musiał do tego dojść, by móc pójść naprzód. Mogą istnieć jakieś istotne powody do tego, by nie chcieć intymności z drugą osobą. W tej sytuacji musisz się wstrzymać. Jednakże może to  być również jakaś błahostka, stojąca ci na przeszkodzie do osobistego związku.

2. Zwiększaj pomału kontakt fizyczny

Intymność emocjonalna posiada istotny składnik fizyczny, niezależnie od rodzaju związku. Przyjrzyj się swoim związkom i tym, które budują osoby wokół ciebie. Ludzie, których relacje charakteryzuje emocjonalna intymność, utrzymują kontakt fizyczny.

To to aby pomału zwiększać tą intymność, ważne jest by zacząć nawiązywać kontakt fizyczny, aby odbudować obustronne zaufanie. Kontakt ten musi być jednak szczery, a nie wymuszony. Należy zainicjować go małymi kroczkami, gdyż kiedy intymność została zagubiona lub mosty zostały zerwane, szalenie trudno jest przeskoczyć ten problem.

3. Zrozum różnicę między fizyczną a emocjonalną intymnością

Autorka doskonałych romansów, Barbara Cartland, napisała niegdyś: “Wśród mężczyzn, rezultatem seksu bywa niekiedy intymność; wśród kobiet jednakże, to seks jest czasem rezultatem intymności.” Jaka część tego cytatu jest prawdziwa?

Być może faktem jest, że generalnie mężczyźni są w stanie odłączyć swoje uczucia i uprawiać seks dla samego aktu. Podczas gdy kobiety czują z reguły, iż seks jest mostem do bardziej złożonej intymności.

parasolka

Oczywiście, nie jest to regułą absolutną, jednak pomaga nam to zrozumieć przesłanie, iż fizyczna i psychiczna intymność może być rozumiana inaczej, z dwóch innych punktów widzenia. Nie mniej jednak, błędem jest przypuszczenie, że bycie z kimś w fizycznym związku, nieuchronnie prowadzi do emocjonalnej intymności. Szczególnie gdy nie towarzyszą mu żadne inne elementy budowania związku, poza tym fizycznym aspektem.

W związkach nieromantycznych, zastosować da się tą samą zasadę. Pojawienie się kontaktu pomiędzy dwoma osobami nie oznacza nic znaczącego, jeśli gest ten wykonywany jest zwyczajnie z obowiązku lub zwyczaju. Tak czy inaczej, jeśli chodzi o intymność emocjonalną, nie chodzi w niej o to by być fizycznie blisko. Sposób, w który zwracamy się do drugiej osoby również determinuje poziom naszej intymności.

4. Dziel się pomału z innymi

Kolejnym aspektem, nad którym należy po trochu pracować, jest dzielenie się naszymi myślami, pomysłami, pragnieniami oraz frustracjami. W ten sposób właśnie ludzie zaczynają się naprawdę poznawać, po kawałku się na drugą osobę otwierając.

Z drugiej strony, jeśli zdecydujesz cię natychmiast wygłosić osobistą mowę, łatwiej będzie tej drugiej osobie zamknąć się w sobie i zdystansować. Szczególnie gdy skupisz się na stronach negatywnych. dobry sposób na to żeby zacząć jest poprzez dzielenie się swoimi opiniami na jakiejś konkretnej rzeczy, w danym czasie.

Miej zwyczaj komunikowania innym jakie są twoje odczucia, co myślisz, jakie masz nadzieje… pamiętaj, by robić to po trochu i we właściwym czasie.

5. Nie staraj się niczego wymuszać

Na początku, wspomnieliśmy, iż intymność emocjonalna działa w obie strony. Jeśli będziesz się starać coś wymusić, możesz jedynie pogorszyć sprawę. Intymność emocjonalna musi przyjść w sposób naturalny. Istotne jest również by wiedzieć, jak się wycofać, kiedy zajdzie taka potrzeba. Nie wymagaj niczego od drugiej osoby, jeżeli zależy ci na poprawieniu waszych stosunków.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.