Związek - co warto powiedzieć na samym jego początku?

Związek - co warto powiedzieć na samym jego początku?

Ostatnia aktualizacja: 22 listopada, 2023

Gdy zaczynasz nowy związek, warto jest poruszyć pewne ważne kwestie. Pomoże Ci to uniknąć nieporozumień i przykrych niespodzianek w przyszłości. Bardzo korzystnie na związek wpływa otwarta, szczera komunikacja. Dzięki temu bowiem ustanawia się filary, które podtrzymają całą Waszą relację.

Istnieje bowiem wiele ważnych, fundamentalnych wręcz tematów, które warto poruszyć, gdy zaczyna się wspólną wędrówkę z drugim człowiekiem. Pomoże Ci to lepiej poznać człowieka, z którym chcesz być. Ujawni również, czy istnieją różnice, których nie da się “dostroić” i które mogą stanowić przeszkodę w budowaniu związku.

Istnieje bowiem wiele par, które zdecydowały się na rozstanie, ponieważ na samym początku związku nie omówiły otwarcie najważniejszych dla nich tematów. Doprowadza to do wyczerpania, zmęczenia w związku. Pozostawia po sobie niesmak – i to nie tylko wynikający z zerwania, ale też z tego, że wcześniej nie zauważyło się pewnych kwestii.

Jeżeli ktoś jest Tobą zainteresowany, ale nie jest Twoim jedynym adoratorem, jest bardzo prawdopodobne, że – aby Cię zdobyć – ukryje pewne szczegóły, aby ukazać się w lepszym świetle. Z czasem jednak ukaże swoje prawdziwe oblicze i – pamiętaj – ludzie się nie zmieniają. A jeśli nawet, nie całkowicie.

Dlatego też szczera, głęboka konwersacja na najważniejsze tematy może Ci pomóc stworzyć trwały, stabilny związek, który będzie dla Ciebie źródłem satysfakcji i autentycznego szczęścia.

“Dlatego właśnie nigdy nie stworzymy idealnej pary, jeżeli nie będziemy w stanie zaakceptować, że tylko w arytmetyce dwa powstaje z jeden plus jeden”

-Julio Cortázar-

Gdy zaczynasz związek rozmawiaj o Twojej filozofii i wizji na przyszłość

Mów o Twojej wizji świata, o Twoich pomysłach i przemyśleniach. Wyrażaj swoje poglądy polityczne a także przekonania religijne. Liczą się również Twoje projekty związane z pracą oraz życiem osobistym – te najbliższe oraz długoterminowe. Chcesz zmienić pracę? A może planujesz mieszkać za granicą?

Choć może to być nieco niewygodny temat, zaczynając związek musicie poruszyć temat małżeństwa i dzieci. Nie bój się nawet wspomnieć o tym, jak chcesz je wychowywać, chociaż niekoniecznie musicie się w tej kwestii we wszystkim zgadzać.

Być może w trakcie omawiania tych kwestii wyłonią się ważne pytania i sprawy do przemyślenia. Jeżeli chcesz stworzyć trwały związek, nie musisz się obawiać takich tematów.

para rozmawia ze sobą w parku

Jeszcze dwie rzeczy: ten rodzaj konwersacji jest użyteczny nie tylko aby poznać drugą osobę, ale też abyś Ty mógł poznać lepiej samego siebie. Należy jednak pamiętać o utrzymywaniu otwartej postawy i szacunku do cudzych poglądów. Szczerość i chęć podzielenia się swoimi przemyśleniami to dobre podstawy rozmowy.

Mów o Twoim dzieciństwie i przeszłości

Dzielenie się radosnymi i śmiesznymi wspomnieniami to wspaniały sposób na wspólne spędzanie czasu. Pierwsza miłość, pierwszy raz, jak się upiłeś, jakaś psota i inne tego typu wydarzenia.

Nie bój się jednak opowiadać również wspomnień bolesnych i wstydliwych. Nie bój się mówić o tym, czy doświadczyłeś przemocy, nadużycia bądź czegoś, co pozostawiło po sobie ślad. Okazanie swoich słabości może sprawić, że drugi człowiek poczuje się pewniej, żeby odsłonić przed nami własne.

Ten rodzaj rozmowy możesz wykorzystać również, aby poruszyć temat Twoich dawnych partnerów. Pamiętaj jednak, aby zawsze robić to z szacunkiem i oszczędzając zbędnych detali. Niewierność to temat wyjątkowo delikatny, ale również zasługujący na poruszenie.

Zacząć relację od ukrycia czegoś może być bowiem na dłuższą metę bardzo szkodliwe. Zarówno jeżeli zdradzono Ciebie, jak i wtedy, gdy to Ty byłeś niewierny, to ważne, żeby opowiedzieć o tym Twojemu partnerowi. Powiedz mu o przyczynach tej sytuacji oraz o uczuciach, jakie temu towarzyszyły.

Rozmawiaj o seksie

Postaraj się, żeby rozmowa ta odbyła się w przyjemnym, pozwalającym na prywatność środowisku. Seks to temat delikatny i poruszanie go może być niewygodne, zwłaszcza, jeśli związek jest jeszcze młody i wykształciło się głębokie zaufanie.

Seks to bardzo ważny element związku i komunikacja w tym obszarze jest wręcz niezbędna. Rozmowy o seksie mogą zwiększyć poziom intymności. Jest to temat prywatny i powinien zostać między Wami. Jeżeli jednak z jakiegoś powodu musisz poruszyć ten temat z inną osobą, upewnij się, że wypowiadasz się z szacunkiem.

Rozmowa pary w parku

Rozmawiaj o pieniądzach, długach i problemach prawnych

Porozmawiaj o tym, ile zarabiasz i ile wydajesz w ciągu miesiąca. Poinformuj partnera czy oszczędzasz, a jeśli tak to mniej więcej ile oraz jakie są Twoje nawyki w wydawaniu pieniędzy – czy odkładasz na coś konkretnego, czy lubisz podróżować, czy często jadasz w restauracjach itp.

Zarówno w przypadku, jeśli masz konto oszczędnościowe oraz wtedy, gdy masz długi, bardzo ważne, by poruszyć ten temat. Unikniesz dzięki temu nieprzyjemnej sytuacji, w której Twój partner dowie się o Twoich problemach finansowych od osób trzecich, gdyż czułby się nieswojo.

Przyznaj otwarcie, jeśli kiedykolwiek miałeś problemy z prawem. Unikniesz dzięki temu nieprzyjemnych niespodzianek, które wstrząsnęłyby Twoim związkiem już na samym początku.

Gdy zaczynasz jakieś nowe życiowe projekty, wszelkie związane z tym decyzje (również te związane z pieniędzmi, zwłaszcza, jeśli wspólnymi) koniecznie trzeba omówić. Powinny one być podejmowane wspólnie, za obopólną zgodą partnerów. O takich rzeczach nie można decydować w pojedynkę.

Mów o rodzinie i przyjaciołach

To bardzo delikatny temat. Nie chodzi o to, żeby zaczynając związek dzielić się opinią na temat jego rodziny lub z detalami opisywać problemy i konflikty, jakie istnieją w Twojej. Może to źle wpłynąć na Waszą więź i tylko niepotrzebnie ją wzburzyć.

Nie jest również dobrym pomysłem opowiadanie Twojej rodzinie o ewentualnych problemach z Twoim partnerem. To kwestia prywatna, rodzina zawsze stanie po naszej stronie i nawet jeśli problem zostanie rozwiązany, pozostanie niesmak. Być może nasza rodzina będzie miała żal o coś, co my już dawno przebaczyliśmy.

Czynnikiem fundamentalnym jest starannie dobierać informacje, jakimi dzielimy się z naszym partnerem oraz informacje o nim, jakie przekażemy rodzinie. Nie chodzi o to, żeby kłamać. Trzeba tylko podjąć świadomą decyzję co do tego, o czym mówić i o czym nie.

Rozmowa w parku

Ważnym tematem są też nasi przyjaciele. Niektórzy uważają, że przyjaciele partnera zabierają mu zbyt wiele czasu bądź wywierają na niego zły wpływ. Mów o swoich znajomych i przyjaciołach oraz o przyjaciołach Twojego partnera.

Wyrażaj się jednak z szacunkiem i nie pozwalaj postawić się w sytuacji, w której będziesz wybierać między partnerem a przyjaciółmi. Szanuj też czas, jaki partner spędza ze swoimi znajomymi. Po prostu postaraj się zachowywać równowagę, a wszystko na pewno pójdzie dobrze.

Mów o tym, co Cię denerwuje

Jest to bardzo ważny punkt. Od samego początku związku, naucz się nie omijać dużym łukiem pewnych tematów tylko z lęku przed nieporozumieniem bądź kłótnią. Otwarte dzielenie się swoimi przemyśleniami i odczuciami stanowi punkt wyjścia dla szczerej komunikacji, wzmacniającej związek.

Wyrażaj się w sposób spokojny i nacechowany szacunkiem i nie używaj słów lub zwrotów, które mogłyby zranić drugą osobę. Związek, który ma być satysfakcjonujący i trwały wymaga ciągłej pracy. Wymaga otwartej rozmowy o naszych potrzebach, pragnieniach a także o tym, co nam nie odpowiada.

Są to podstawowe tematy, jakie powinniśmy poruszyć rozpoczynając związek i dbając później o jego spójność. Nie chodzi bowiem o to, żeby coś omówić i uznać za “odhaczone”. Rozmowa ma być bowiem mostem, który będziemy wspólnie konstruować przez cały czas istnienia związku.

“Małżeństwo składa się w 97% z rozmowy”

-Oscar Wilde-


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.