Zacznij rozmawiać, aby zbudować silny i długotrwały związek

Zacznij rozmawiać, aby zbudować silny i długotrwały związek

Ostatnia aktualizacja: 16 sierpnia, 2017

Świat zdaje się zmierzać ku nieuchronnej zagładzie, kiedy Twój partner mówi: „musimy porozmawiać”. Twoje serce na chwilę zamiera i pojawiają się najgorsze myśli. „Dlaczego chce ze mną rozmawiać? Co ściągnęło na mnie te kłopoty? Może nie pamiętam o urodzinach albo rocznicy?”.

Na ogół powód jest znacznie prostszy – Twój partner po prostu chce z Tobą porozmawiać.

Rozmowa powinna być codziennością każdej pary. Komunikacja powinna być podstawą od samego początku każdego związku. Aby poznać drugą osobę pod każdym względem, trzeba rozmawiać.

Nikt nie potrafi czytać w myślach innych, a więc jeśli się nie komunikujesz, Twój partner może nie wiedzieć, co myślisz lub czujesz.

Czasem ludzie boją się rozmawiać na pewne tematy, zwłaszcza na początku związku. Tymczasem trzeba pamiętać, że związek może stać się naprawdę intymny i długotrwały, tylko wtedy, kiedy obie osoby są sobą, pod każdym względem.

Aby tak się stało, potrzebne jest wystarczające zaufanie, dzięki któremu poczujesz, że możesz rozmawiać na każdy temat.

Jeśli trudno jest Ci rozmawiać na pewne tematy z powodu wstydu lub obawy przed tym, co pomyśli druga osoba, znajdź sposób, aby wyrazić to w komfortowy dla siebie sposób, ale nie odkładaj tego na bok.

Dyskusja na różnego rodzaju tematy jest bardzo ważna, dlatego w tym artykule przedstawimy kilka z nich i spróbujemy doradzić, jak poprawić komunikację z partnerem.

Powiedz mi, co myślisz, kochanie. Chcę znać Cię w każdym sensie, chcę rozkoszować się Twoim głosem.

Trzeba rozmawiać o seksie

Musimy rozmawiać o seksie. Wiele osób ma bagaż emocjonalny z poprzednich relacji, ale nawet jeśli tak nie jest, dobrze o tym wiedzieć. Nie musisz opowiadać o każdym intymnym szczególe, ale spróbuj powiedzieć, co Ci się podoba i co myślisz, że Ci się spodoba, jeśli chodzi o seks.

Chcę znać Twoje ciało, zanim go dotknę, ponieważ każde ciało jest niepowtarzalne.

Najważniejsze jest mówienie o swoich obawach. Mówienie o bezpiecznym seksie. Pamiętaj, że seks to pojęcie szerokie i odnosi się nie tylko do stosunku. Musisz mieć zaufanie, aby poczuć się swobodnie i wiedzieć, czy jest coś, co musisz zmienić.

Jeśli chodzi o seks, większość par nie rozmawia na ten temat zbyt wiele. Seks jest kolejną częścią Twojego życia i każdego dnia może się zmienić.

Mówienie o seksie może przynosić wiele korzyści, nawet jeśli jesteście razem przez długi czas. Wraz z wiekiem i ciążą zmienia się organizm, dlatego Wasze życie seksualne także powinno się rozwijać.

Mówienie o zmianach cielesnych, obawach, pragnieniach, fantazjach i wątpliwościach zawsze zwiększa zaufanie w związku.

Pamiętaj, że dopóki obydwoje wyrażacie zgodę na seks, nie ma w nim nic złego, ale aby móc czerpać z niego jak najwięcej przyjemności, trzeba o nim porozmawiać i poznać wzajemne preferencje.

Biodra kobiety i mężczyzny

Trzeba rozmawiać o emocjach

Musimy rozmawiać o emocjach, ponieważ to one tworzą związek. Tworząc prawdziwy związek, jesteśmy jak dwie osoby, których serca biją w tym samym rytmie.

Jeśli Twój partner nie zakomunikuje Ci tego wyraźnie, czasami możesz się nie zorientować, czy zranił go Twój komentarz lub działanie. Nie możesz też wiedzieć, czy miał zły dzień w pracy, dopóki Ci tego nie powie.

Każda osoba musi poznać siebie i rozpoznać własne emocje, aby móc je przekazać komuś innemu. Istotne jest posiadanie inteligencji emocjonalnej, aby możliwa była komunikacja poprzez emocje.

Pamiętaj, że Twój partner nie jest taki sam jak Ty i szanuj to. Szanuj ciszę i chwilę samotności. Czasami komunikacja nie może być natychmiastowa, ponieważ emocje są przytłaczające i Twój partner może potrzebować czasu, aby oswoić się z zaistniałą sytuacją.

Można to zrozumieć tylko dzięki komunikacji i empatii, które pojawiają się wraz z czasem i zaufaniem w związku.

Każdy ma złe dni, ale lepiej o tym porozmawiać, zanim zranimy kogoś swoim nastawieniem.

Trzeba rozmawiać o związku

Kiedy dwoje ludzi ufa sobie nawzajem na tyle, by wyrazić swoje myśli i szanować nawzajem swoje słowa, wtedy tworzą prawie idealny związek.

Para nad wodą

Krótko mówiąc, musimy mówić o nas, o naszych wspólnych marzeniach i celach, a także o tym, czym się różnimy. Ale jak można mówić o tym wszystkim? Jak poruszać te tematy w związku? Poniżej przedstawimy kilka wskazówek, które mogą poprawić komunikację w Twoim związku:

  • Rozmawiaj i dyskutuj ze swoim partnerem o różnych opiniach z szacunkiem i sympatią. Staraj się słuchać spokojnie, nawet jeśli uważasz, że Twój partner się myli.
  • Nie krzycz. Nie będziesz mieć racji tylko dlatego, że powiesz coś głośniej. Jeśli nie podoba Ci się coś, co mówi Twój partner, posłuchaj, a następnie podaj swój argument, nie pozwalając sobie wytrącić się z równowagi.
  • Komunikuj się bez użycia obraźliwych etykietek. Nic nie powinno być poddawane cenzurze z wyjątkiem obelg. Aby porozmawiać o pewnych sprawach, nie tracąc zaufania, musisz odrzucić krytykę i przyznać, że możesz się mylić, nie poddając się pokusie rzucania obelg na drugą osobę.
  • Nie rzucaj partnerowi w twarz spraw, które Cię niepokoją, ale nie są tematem danej rozmowy. Kiedy coś Cię dręczy, najlepiej powiedz o tym jak najszybciej, bez względu na skalę problemu. Trzymanie w sobie tych drobnych irytacji doprowadzi do zbudowania potężnej amunicji gotowej do wystrzelenia podczas większych kłótni.

    Zatrzymywanie problemów dla siebie jest jak zbieranie dynamitu i dorzucanie go do wybuchającej bomby. Nie tylko zranisz partnera, ale także uszkodzisz więź, która Cię z nim łączy.

  • Szanuj ciszę. Jeśli Twój partner mówi, że nie czas na rozmowę na konkretny temat, uszanuj to. Czasami potrzeba czasu, żeby uporządkować emocje, zanim będzie można wyrazić je tak, aby nikt nie został przypadkiem ranny.
  • Jeśli coś zaprząta Twoje myśli, jest ważne. Podziel się wszystkim, co się martwi i wpływa na Ciebie i Twojego partnera. Dzięki temu Wasz związek będzie silny i długotrwały.

Komunikacja jest jednym z podstawowych filarów odpowiedzialnych za udany związek. Rozmawiając ze sobą i rozumiejąc się nawzajem budujesz silny związek. Więc przestań drżeć na słowa „musimy porozmawiać” i zacznij komunikować się bez strachu.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.