Czarna owca w rodzinie - jak układają się wzajemne relacje

Czarna owca w rodzinie - jak układają się wzajemne relacje

Ostatnia aktualizacja: 19 maja, 2017

Czarna owca. Czy zdarzyło Ci się kiedyś użyć tego określenia w celu opisania relacji panujących w Twojej rodzinie? Zapewne określenia “czarna owca” nie użyłeś względem siebie, ale raczej względem kogoś innego, kogoś, kto zdaje się nie odnajdywać w swoim otoczeniu.

Osoba postrzegana jako czarna owca w rodzinie, zazwyczaj znajduje się na tak zwanym społecznym marginesie rodziny. To ktoś, kto nie pasuje do hermetycznego środowiska stworzonego przez większość.

Patrząc na sytuację z drugiej strony, rodzina zawsze uważa, że czarna owca jest kim jest z powodu jej własnego charakteru, a także wpływu jej przyjaciół. Praktycznie nigdy nie biorą pod uwagę, że przyczyną jej odmienności może być sama rodzina i przyjęte w niej normy postępowania.

To prawda, że w niektórych przypadkach czarna owca jest ekstremalnie odmienna i nie przystająca do ogólnie przyjętych modeli zachowania. Należy jednak brać pod uwagę możliwość, że jest to wynikiem ukrytej choroby lub zaburzenia psychicznego, które jak dotąd nie zostało zdiagnozowane.

Przeczytaj również podobny artykuł: Trudna osobowość: czy jesteś jedną z nich?

W rzadkich przypadkach zdarza się również, że rodzina ma do czynienia z ukrytym socjopatą, którego poczynania są tak bardzo odmienne, że w celu ochrony nie pozostaje jej nic innego, jak ograniczenie kontaktów bądź całkowita separacja.

Czarna owca – na czym polega problem?

Co jednak ciekawe w wielu przypadkach czarna owca to całkiem miła i grzeczna osoba, mająca do zaoferowania wiele dobrego, zarówno rodzinie, jak i całemu światu. Często zdarza się, że są to bardzo mądre i zaskakująco bystre osoby, kreatywne, inteligentne, ale proste w obyciu.

Przeczytaj również podobny artykuł: Uprzejmość – nie kosztuje Cię nic, a wiele przynosi

Gdy się nad tym zastanowić nieco głębiej, z łatwością można dojść do wniosku, że świat pełen jest takich ludzi. Czarna owca w rodzinie nie stanowi więc jakiegoś szczególnego wyjątku. Pomyśl przez chwilę o własnej rodzinie, a zapewne i w niej dostrzeżesz, że brat, siostra, czy kuzyn, to waśnie czarna owca.

Choć można to stwierdzić po głębszym zastanowieniu, to na pierwszy rzut oka wcale nie jest to widoczne. Często osoby takie nie są fizycznie odseparowane od rodziny. Cały proces nie zachodzi bowiem w tym, co można zauważyć oczyma, ale odbywa się na bazie uczuć, w sferze emocjonalnej.

Czarna owca w rodzinie? Trzy znaki, które na to wskazują:

Przeczytaj również podobny artykuł: Wraz z urodzeniem dziecka otrzymujesz skarb

  1. Jeden z członków rodziny często na długi przez długi czas wydaje się być obrażony bądź zraniony, choć wydaje się, że nie ma ku temu ważniejszych powodów.
  2. Rodzinne dyskusje często skupiają się na jednej konkretnej osobie zazwyczaj w czasie, gdy akurat nie jest obecna.
  3. Jeden z członków rodziny w nierzucający się w oczy sposób nie jest zapraszany na rodzinne spotkania bądź jest utrzymywany na marginesie jeśli chodzi o przepływ informacji ważnych dla całej rodziny.

Tak więc, jeśli w rzeczywistości czarne owce nie zawsze są tak złe, jak się im przypisuje, to co tak naprawdę sprawia, że pozostali traktują daną jednostkę w wyżej opisany sposób? Prawdopodobnie czarna owca nie została taką wybrana przez rodzinę, ale jest wytworem tak zwanej dynamiki życia rodzinnego.

Przeczytaj również podobny artykuł: Dzieci a nauka kontrolowania nieprzyjemnych dla nich emocji

Czarna owca z białymi

Czarna owca na etapie dzieciństwa

W tej części artykułu chcemy zwrócić uwagę na kilka czynników, do których zachodzi w dynamice życia rodzinnego, na skutek których jako czarna owca może być postrzegane dziecko. Oto niektóre z nich:

  1. Dziecko, które posiada mniej czynników wspólnych, łączących je z rodzicami. Takie dzieci mają zazwyczaj tendencję do wyróżniania się pod względem osobowości, temperamentu bądź zainteresowań. W zdecydowanej większości przypadków rodzice są nim zadziwieni i podświadomie traktują je w sposób odmienny, niż rodzeństwo.
  2. Najlepszy i błyskotliwy. Takie dziecko przewyższa lub przyćmiewa jedno lub obojga rodziców. Świadomie lub nie, rodzice automatycznie zaczynają zduszać w nim jego mocne strony. To sprawia, że ani go nie tracą, ani nie czują się od niego w jakiś sposób gorsi.
  3. Dziecko bardziej podatne na wystąpienie u niego depresji bądź niepokoju. Dziecko, u którego pojawiają się niepokojące i przytłaczające myśli może stać się powodem lęku rodziców. Ponieważ nie mają pojęcia w jaki sposób mu pomóc, podświadomie zwiększają dzielący ich dystans.
  4. Rywalizacja wśród rodzeństwa. W takim środowisku problem jest skutkiem braku możliwości okazywania wystarczającej uwagi wszystkim dzieciom. Jedno lub oboje rodziców jest w jakiś sposób ograniczone. Z powodu zaburzenia psychicznego, zaburzeń osobowości czy też nadużywania jakichś substancji.
  5. Ojciec o niskim poczuciu własnej wartości. Może być dobry w okazywaniu miłości rodzinie, przez co nie łatwo dostrzec problem. Nie może jednak znieść niektórych aspektów własnej osobowości, więc projektuje je na wybranym dziecku, a następnie nim gardzi. Mechanizm ten zawsze działa podświadomie, bezwiednie.
  6. Dziecko zaniedbane pod względem emocjonalnym – najbardziej widoczne. W takiej rodzinie wszystkie dzieci wyczuwają przekaz mówiący, że ich uczucia dla nikogo nie są ważne. Takie dzieci znikają z rodzinnego radaru i stają się zupełnie ignorowane. Nie bierze się uch pod uwagę.

Jaka jest Twoja rodzina?

Jeśli w rodzinie zauważyć można którykolwiek z sześciu wyżej wymienionych punktów, prędzej czy później dojdzie do tego, że któreś dziecko stanie się zupełnie wyobcowane. Rodzina będzie je postrzegać jako odmieńca, wyrzutka, złego lub gorszego. Tak powstaje czarna owca – na zasadzie samospełniającego się proroctwa.

Przeczytaj również podobny artykuł: Narcyz – zapatrzony w siebie, ale nieszczęśliwy

Co jednak możesz zrobić, jeśli czytając ten artykuł zauważyłeś, że w jakiejś mierze dotyczy właśnie Twojej rodziny? To prawda, że praktycznie niemożliwe jest zawrócenie całej rodziny z błędnej drogi, którą ta obrała być może wiele lat temu. Jednak nie wszystko stracone.

Odmienność - piegowata dziewczyna

Przede wszystkim postaraj się spojrzeć na rodzinę z szerszej perspektywy. Zapytaj samego siebie: Czy rzeczywiście tak jest? Czy rzeczywiście chcę być taki, jaki jestem? Czy rzeczywiście chcę w taki czy inny sposób traktować moje rodzeństwo?

  • Podziel się tym artykułem z innymi członkami rodziny.
  • Spójrz na czarną owcę innymi oczyma i postaraj się dostrzec to, czego wcześniej nie dostrzegałeś.
  • Otwórz swoje serce na rodzinny krąg.
  • Spraw, by czarna owca była świadoma  w czym konkretnie się z nią nie zgadzasz.

Jeśli to Ty jesteś czarną owcą:

To zupełnie normalne, że czujesz się zmieszany i zagubiony. W rzeczywistości jednak nic nie jest takie proste, jak zdaje się na początku. Uwolnij swój umysł i pamiętaj, że potrzebną Ci odwagę znajdziesz w swoim własnym wnętrzu.

Przeczytaj również podobny artykuł: Serce i jego wolność – wykaż się odwagą i wysłuchaj go


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.