Alfred Binet i pięć cytatów o inteligencji

Alfred Binet był jednym z najważniejszych psychologów w dziedzinie edukacji. Szczególnie wyróżnia się jego optymistyczne spojrzenie na inteligencję i zainteresowanie jej pomiarem w celu doskonalenia edukacji oraz personalizacji metod nauczania, zwłaszcza u uczniów z problemami.

Diagram przedstawiający inteligencję, opisany przez Alfreda Bineta.

Alfred Binet pozostawił po sobie wiele cytatów dotyczących jednego z aspektów, które najbardziej urzekły tego francuskiego pedagoga i psychologa: inteligencji. Binet był pierwszą osobą, która stworzyła test inteligencji w kontekście edukacyjnym.

Alfred Binet urodził się w 1857 roku i zmarł w 1911. Choć znany był jako pedagog i psycholog, był także grafologiem. Przez lata poświęcał się badaniu, w jaki sposób można poprawić edukację dzieci. Dokładniej, skupił swoją uwagę na tych, którzy mieli trudności w nauce.

Zmotywowany myślą, że dzieci mogłyby cieszyć się przystosowaną edukacją, Binet postanowił stworzyć standaryzowany test, który szybko i dokładnie zidentyfikowałby najmłodszych z tym problemem. To wokół tego pomysłu rozwinął swoją karierę. Co więcej, zbudował cenną spuściznę, którą w ten czy inny sposób mogli cieszyć się również jego współcześni.

podświetlany mózg

1. Inteligencja i zdolność adaptacji

„Inteligencja to umiejętność obierania i utrzymywania określonego kierunku, dostosowywania się do nowych sytuacji i umiejętność krytykowania własnych działań”.

W tym pierwszym cytacie Alfred Binet proponuje nam, jako punkt wyjścia do zrozumienia swojej pracy, własną definicję inteligencji.

Jest bardzo prawdopodobne, że Twoja własna koncepcja inteligencji jest powiązana z genialną osobą lub kimś, kto wyróżnia się na tle innych. Niemniej jednak Binet cenił tę cechę z innego punktu widzenia.

Binet postrzegał inteligencję jako zdolność do podejmowania decyzji i trzymania się jej, przystosowywania się do nowych sytuacji bez względu na to, jak trudne mogą być, oraz zdolność do zachowania spójności z własnymi działaniami.

2. Inteligencja nie jest ustalona

„Kilku współczesnych filozofów twierdzi, że inteligencja jednostki jest wielkością stałą, wielkością, której nie można zwiększyć. Musimy protestować i reagować przeciwko temu brutalnemu pesymizmowi…”.

Ten drugi z cytatów Alberta Bineta jest krytyką tych, którzy twierdzili, że inteligencja nie może ani maleć, ani wzrastać. Binet zwrócił uwagę, że jest to skrajnie pesymistyczny i na szczęście błędny pogląd.

Według Bineta, dzięki praktyce, szkoleniu i określonej metodzie można poprawić swoją inteligencję. Uważał, że pamięć, uwaga i posługiwanie się logiką stanowią trzy filary inteligencji. Można je szkolić, poprawiając w ten sposób inteligencję.

3. Sukces w życiu

„Wydaje się, że udowodniono, że w życiu odnosisz sukcesy dzięki trzem czynnikom: zdrowiu, inteligencji i charakterowi. Dodajmy jeszcze czwarty czynnik – trochę szczęścia”.

Alfred Binet uważał, że inteligencja jest częścią innej serii elementów, które umożliwiły człowiekowi osiągnięcie sukcesu. Twierdził, że wraz ze swoim zdrowiem i charakterem możesz osiągnąć zamierzone cele.

Jednak dodał też do listy dość ciekawy element: szczęście. Binet rozumiał szczęście jako rodzaj fortuny, która przychodzi do nas wszystkich. Mimo to czuł, że korzystają z tego tylko ci, którzy pracują, aby znaleźć się we właściwym miejscu o właściwym czasie. Innymi słowy, przekształcenie szans w sukces leży w rękach tych, którzy potrafią inteligentnie inwestować swoje zasoby.

4. Głowa szachisty

„Gdybyśmy mogli zajrzeć do głowy szachisty, powinniśmy tam zobaczyć cały świat uczuć, obrazów, pomysłów, emocji i pasji”.

W tym czwartym cytacie Alfred Binet mówi o wnętrzu głowy szachisty. W tej konkretnej grze ważna jest logika. Binet twierdził, że w umyśle szachisty są uczucia, obrazy (wizualizacje), idee, emocje i pasja.

Wszystkie te elementy są niezbędne, aby móc grać w tę grę z pełną satysfakcją. Bez nich gracz nie mógłby wygrać. Ponadto Binet pośrednio powiązał te cechy z inteligencją.

Kobieta z oświeconym mózgiem

5. Skala nie mierzy inteligencji

„Skala, właściwie mówiąc, nie pozwala na pomiar inteligencji, ponieważ cechy intelektualne nie nakładają się na siebie, a zatem nie mogą być mierzone jak mierzone są powierzchnie liniowe”.

Kończymy jednym z najważniejszych cytatów Alfreda Bineta dotyczących skali inteligencji. Chociaż uznano, że test inteligencji wykazał, że jedna osoba posiada większe zdolności niż inna, Binet potwierdził, że tak nie jest. Stwierdził, że skala nie mierzy inteligencji, ponieważ nie ma porównania.

Wynikiem testu było zidentyfikowanie szeregu punktów, które powinny służyć jako odniesienie do dostosowania procesu nauczania do każdego ucznia. Podobnie jak w teście poziomu językowego, nikt nie zdał ani nie oblał. Binet myślał o teście na inteligencję w podobny sposób.

Który z tych cytatów Alfreda Bineta już znałeś? Czy zdawałeś sobie sprawę, że był on twórcą testu na inteligencję? Mamy nadzieję, że powyższy artykuł był dla Ciebie interesujący. Co więcej, że dowiedziałeś się dzięki niemu trochę więcej o tym pedagogu, grafologu, psychologu i pionierze w badaniach nad inteligencją.

Scroll to Top